След проведените парламентарни избори в Израел между партиите „Кадима" и „Ликуд" предстоят тежки преговори по създаване на коалиция.
Въпреки, че се радват на най-голяма подкрепа и двете партии не събраха достатъчно количество гласове, за да могат да сформират самостоятелно правителство.
Управляващата партия „Кадима" получи 28 места в парламента, а „Ликуд" само с един мандат по-малко. Трети в парламента е крайнодясната партия „Наш дом" с 15 депутатски места.
И Ципи Ливни, и Бенямин Нетаняху обявиха вече партиите си за победители, с което дадоха заявка, че се прицелват към министър-председателския пост.
Ципи Ливни призова Нетаняху да влезе в правителството на националното единство, което тя възнамерява да оглави. От своя страна Нетаняху счита, че Израел трябва да се управлява от коалиция, която да си ръководи от „Ликуд".
На практика резултатите от изборите напълно потвърдиха и предварителните прогнози и това е най-лошия вариант за Израел.
В страната политическите пазарлъци могат да продължат няколко седмици, а управлението на следващото правителството в никакъв случай няма да е спокойно и без трусове, само поради факта, че ще бъде коалиция, коментира БиБиСи.
Според законите до 42 дни трябва да бъде избран министър председател, а ако това не стане президентът Шимон Перес ще даде мандат на друга от влезлите в парламента партии.
Израелските медии дават повече шансове да седне на премиерския стол на Нетаняху, заради политическия завой на дясно, който той направи в последните години. „Едиот Ахорнот" пише, че „Ливни победи, но всичко зависи от Нетаняху, а „Маарив" извежда, че „Ливни спечели битката, но може да изгуби войната".
При всяко едно положение обаче неясната ситуация в Израел малко след приключване на операцията в ивицата Газа ще парализира преговорния процес.
Перспективите за мир в Близкия изток се отдалечиха с още една крачка. Това е мнение, което изказва генералният секретар на палестинския Фронт за народна борба Халед Абдел Маджид, като обяснява, че победата на десните сили доказва, че Израел не е избрал пътя на мира с палестинци и араби.
Граф Менте Христо
на 11.02.2009 в 21:52:21 #2Проблема и при Израел е в липсата на подходящ надтяснопартиен,гъвкав, лидер-миксер,или и тяхната конституция е недалновидна и бавноразвиваща като повечето конституции по света.
Obi-Wan
на 11.02.2009 в 20:32:29 #1БГ ще е горе-долу в същото положение след положин година.