Арестите на мирни жители, участвали в антиправителствените митинги в Мианмар, продължиха и през изминалата нощ.

Точното количество на задържаните не е известно. По думите на очевидци 8 коли с арестанти са потеглили от центъра на Янгон в неизвестна посока.

В един от домовете на един от най-големите градове в страната в близост до пагодата Шведагон е останала само 13-годишно момиче. По думите й нейните родители са арестувани посред нощта.

Събитията от тази нощ попариха надеждите за прекратяване на терора след състоялите се във вторник срещи между специалния пратеник на генералния секретар на ООн Ибрахим Гамбари и най-висшия генерал на режима в Мианмар Тан Шве, както и с лидера на опозицията Су Чжи.

Съветът за правата на човека на ООН прие резолюция, която призова властите в Мианмар да не използват сила в потушаването на мирните протести. Съветът отхвърли обаче резолюцията, с която ЕС остро осъди репресиите на хунтата.

Руски представител в ООН заяви, че напрежението в Мианмар не трябва да бъде използвано като повод за намеса във вътрешните работи на страната.

Напрежението в бивша Бирма започна след като опозиционно настроени групи и будистки монаси започнаха да организират мирни протести срещу управлението на военната хунта. Ескалация имаше и допълнително след като правителството на Мианмар повиши цените на природния газ.
На протестите военните арестуваха много монаси, които и до момента се намират в затворите. Редица будистки манастири бяха блокирани.

Военната хунта управлява страната от десетилетия Въпреки че опозицията спечели изборите през 1999 година, хунтата не призна резултатите и не отстъпи управлението на страната.