Пандемията от коронавирус разпали дебат в Германия за намаляване на работната седмица до четири дни, за да помогне за запазване на работни места по време и след икономическия шок, информира АФП.

Но идеята остава изключително спорна.

Германия и Франция  искат да дадат повече пари и власт на СЗО

Германия и Франция искат да дадат повече пари и власт на СЗО

Търсят консенсус "от Вашингтон до Пекин"

Председателят на мощния синдикат на заетите в металообработващата промишленост IG Metall Йорг Хофман започна националния дебат с предлагане на мярката в момент, когато страховете от безработица се увеличават.

Преди пандемията да удари световната икономика Германия отчете рекордно ниска безработица около 5%. До юли безработицата се увеличи на ниво 6,4 на сто.

Германският министър на труда Хубертус Хайл, член на лявоцентристката Социалдемократическа партия на Германия, сигнализира, че е отворен за промяна на традиционната петдневна работна седмица.

"Намалени часове с известна компенсация на заплатите може би е подходяща мярка", каза той тази седмица.

В Германия очакват имунизацията срещу Covid-19 да започне в началото на 2021 г.

В Германия очакват имунизацията срещу Covid-19 да започне в началото на 2021 г.

Повече от 22 милиона души по света са с коронавирус

Такъв ход може би е отговорът на структурните промени, които засягат сектори като автомобилната индустрия, която е изправена пред "дигитално ускорение заради пандемията", коментира Йорг Хофман пред всекидневника "Зюддойче цайтунг".

Хофман, чиито синдикат представлява повече от 2 милиона работници, също отбеляза, че при тези, които са с по-кратка работна седмица, намаляването на заплатите трябва да се държи под контрол, за да не доведе до спад на покупателната способност.

Това не е първата битка на IG Metall за работните часове. Извоюваните от синдиката отстъпки често са модел и в други сектори.

Коронавирусът пак настъпва в Германия

Коронавирусът пак настъпва в Германия

Институт "Роберт Кох" отчете 1226 нови случая

През 1995 г. IG Metall спечели 35-часова работна седмица. През 2018 г. профсъюзът извоюва право служителите да избират да работят само 28 часа на седмица за две години, като има само ограничено намаляване на заплащането.

Последното предложение на профсъюза е подкрепяно от 60% от германците, според социологическо проучване на YouGov.

Крайнолявата партия Левицата иска да се отиде още по-далеч, настоявайки за намаляване на работните часове до 30 на седмица, но без да се намалява заплащането.

Но работодателите изглежда не желаят да се приемат тези промени.

Преминаване към по-кратка работна седмица само ще влоши "огромния производствен шок", който в момента е възникнал, според директора на работодателската федерация BDA Щефен Кампетер.

Няколко големи германски компании, такива като Bosch и Daimler, вече въведоха схеми за намаляване на работните часове. Дискусиите за подобни действия продължават в Continental и Airbus.

Но при тези случаи служителите ще трябва да направят големи финансови жертви.

През 90-те години, когато "Фолксваген" въведе четиридневна работна седмица за някои служители, за да спаси 30 000 работни места под риск, когато групата бе изпаднала в криза, засегнатите трябваше да приемат 10% съкращаване на заплатите.

Ръководителят на човешките ресурси в Daimler Вилфред Порт смята, че в момента с това тежко положение в автомобилната индустрия няма да е уместно и икономическо изпълнимо да се въведе 4-дневна работна седмица.

Правителството на Меркел иска това да се реши от синдикатите и компаниите. Но ако безработицата не падне бързо, дебатът за по-кратка работна седмица може да се превърне във важна тема в предизборната кампания за парламентарния вот през 2021 г.

И дебатът не е ограничен само до Германия.

Във Франция също дискутират възможност за намаляване на работните часове.

В Австрия социалдемократите предложиха план за намаляване на работното време с 20% паралелно с намаляване на нетната заплата с 5%.