Какво е необходимо за изграждането на бойна група - Взаимоотношения, доверие и много упорит труд, пише в прессъобщение на Пентагона. Българската и американската армия работят усилено по създаването на нова многонационална бойна група на НАТО.
След бруталното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. съюзниците се споразумяха да укрепят съществуващите бойни групи на НАТО в балтийските държави и в Полша и да създадат четири нови многонационални бойни групи в България, Унгария, Румъния и Словакия, за да подсилят възпирането и отбраната на съюзниците.
В България екип от съветници от 4-та бригада за подпомагане на силите за сигурност (SFAB) на армията на САЩ помага за създаването на новата многонационална бойна група. Въз основа на дългогодишен опит те работят заедно с българския 42-ри механизиран батальон и пехотна рота от 3-та бронирана бригада на армията на САЩ, за да установят стандартните оперативни процедури на групата.
По време на годишното ръководено от България учение Platinum Lion 22, войниците имаха шанса да изпробват способността си да работят заедно, като изпълниха съвместна операция с размер на батальон. Пехота от кралския ирландски полк на британската армия също участва.
Според войниците от SFAB отношенията и доверието играят ключова роля в изграждането на бойна група, особено във време, когато европейската сигурност е трансформирана от война на континента.
През октомври италианската армия ще поеме командването на бойната група на НАТО. Албания и Съединените щати ще дадат сили, като се очаква да се присъединят още нации.
"Съветвал съм всичко - от операции до основни тактики на стрелеца и всичко между тях", коментира сержант първи клас Дейвид Джоунс от 4-та бригада за подпомагане на силите за сигурност на армията на САЩ.
"Едно от нещата, по които сме работили с българите, е Стандартните оперативни процедури на бойната група. Това гарантира, че всички тези, идващи от множество различни нации, могат да се обединят под едно сплотено знаме. Това създава идентичност сред бойната група".
"Беше изключително полезно преживяване. Българската армия беше абсолютно радушна към мен и целия ми екип и успяхме да изградим сплотеност много бързо и да работим много добре заедно през последните няколко месеца", коментира щабен сержант Кортни Фостър.
"Както е известно, България се намира географски от другата страна на Черно море, което означава, че е изключително близо до конфликта в Украйна. Така че най-голямата полза от създаването на бойната група е, че като укрепва източния отбранителен потенциал на НАТО, тя допринася за укрепване на отбранителния потенциал както на нашата страна, така и на региона като цяло", коментира подполковник Велин Кехайов от 42-ри механизиран батальон на българската армия.
"Всички знаем какво искаме един друг и след като изградим това разбирателство и доверие помежду си, не е необходимо да говорим на един и същ език. Не е необходимо да имаме еднакъв опит или да правим нещата по един и същи начин, защото в крайна сметка всички работим заедно, за да постигнем желаната цел", коментира Фостър.
The.Cloud
на 08.09.2022 в 18:27:33 #4dimitar-zviskov на 07.09.2022 в 23:45:49 ------------- И кои сте това ние? Шепа безродни русофилски лумпени, играещи го целият български народ. Не усещаш ли как примката се затяга постепенно около врата ви. Първо бяха F35, след това танковете по морето разполагани в Бягайте от България до като можете, че след това прошка няма да има.
ISIS
на 08.09.2022 в 01:11:41 #3Дмитрий звискович, нещо си противоречиш. Ако не искаш НАТО, стой си при рашиските си фашисти. Таке че духай супата бляд и цуни шефа си по резиновой п*па.
dimitar-zviskov
на 07.09.2022 в 23:45:49 #2Ай нема нужда.НЕ ИСКАМЕ НАТО! НЕ ИСКАМЕ ВОЙНА !ВЪН ФАШИСТИ ГНУСНИ ВЪН!!!! НЕ СМЕ ДЛЪЖНИ ДА ВИ ПЛАЩАМЕ ГРЕШКИТЕ!!!!
linkaln
на 07.09.2022 в 23:14:47 #1Бог да благослови Америка