Германският министър на земеделието Кристиан Шмид заяви, че сам е взел решение да нареди на подчинените си да гласуват в полза удължаване използването на спорния хербицид глифозат в Европа. Той не се е консултирал с канцлера Ангела Меркел, информира "Политико".
Едноличните действия на Шмид вбесиха социалдемократите, особено министъра на околната среда Барбара Хендрикс, която е против удължаването лиценза за използване на глифозат в Европа.
Хендрикс подчерта, че Шмид е знаел за възражението й преди гласуването, което означава, че германското правителство е трябвало да гласува "въздържал се".
Министърът на земеделието каза пред ARD, че самостоятелно е взел решението и че повереното му ведомство е отговорно по този въпрос. Той добави, че решението е взето по "обективно-ориентиран начин".
Действията на Шмид също вбесиха Зелената партия, която призова за оставката му.
"Зеленият" депутат Ренате Кюнаст заяви пред ДПА, че не е за вярване, че министърът на земеделието е одобрил петгодишно удължаване на лиценза за използване на глифозат в Европа, въпреки че не е съгласувано с правителството.
Ако Шмид е действал без знанието на Меркел, посочи тя, той трябва да бъде уволнен.
Междувременно Меркел разкритикува действията на министъра си, съобщава АП.
Канцлерът изтъкна, че Германия е трябвало да се въздържи при гласуването. Според нея действията на Шмид "не са отразили посоката, дадена от правителството" и "е нещо, което не трябва да се повтаря".
Вчера Постоянният комитет по растения, животни, храни и фуражи одобри предложението на ЕК за удължаване използването на глифозат за още 5 г. Настоящото разрешително изтича на 15 декември. Решението беше взето след няколко неуспешни опита на страните членки на ЕС да постигнат компромис. Предвижда се през следващите пет години глифозатът да бъде използван без никакви ограничения.
Глифозатът е действащото вещество в средствата, произвеждани под търговските наименования Roundup на транснационалната компания "Монсанто".
Понастоящем глифозат се използва интензивно не само в земеделието, но и в парковете и обществените пространства. Той е от решаващо значение за отглеждане на генетично модифицирани култури, много от които са модифицирани, за да са резистентни на глифозат.
Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация заключи през март 2015 г., че глифозатът може да причини рак.