Двама полицаи от САЩ, свързани със случая с убийството на чернокожата Бреона Тейлър, са били уволнени, съобщиха властите, цитирани от BBC.

Детективите Майлс Косгроув и Джошуа Джейнс получиха уведомления за прекратяване на договорите им в края на миналата година.

В Луисвил уволняват двама полицаи

В Луисвил уволняват двама полицаи

Причината е казусът Бриона Тейлър

Инцидентът в щата Кентъки предизвика възмущение, протести срещу расизма и полицейската жестокост.

Тейлър беше застреляна и убита от полицаите в Луисвил в нейния апартамент по време на акция в ранните сутрешни часове на 13 март.

Полицаите са произвели 20 изстрела. Тейлър е застреляна с пет куршума. Операцията е била заради наркотици.

Съдебни заседатели по делото за убийството заявиха през октомври, че се чувстват предадени от прокурора на щата Кентъки Даниел Камерън.

Съдебни заседатели по делото на Бреона Тейлър: Прокуратурата на Кентъки ни излъга

Съдебни заседатели по делото на Бреона Тейлър: Прокуратурата на Кентъки ни излъга

Не са получили предварително всички обвинения срещу полицаите

Те открито го нарекоха "лъжец", че комисията се е съгласила да освободи тримата полицаи по обвиненията в убийство при фаталната стрелба, според докладите.

Решението на голямото жури да не бъдат повдигани обвинения на нито един от полицаите за убийството на Тейлър доведе до протести в Кентъки и САЩ. Срещу един полицай бяха повдигнати три обвинения заради откриване на стрелба по съседна къща.

Демонстрации се проведоха и в Европа.

Протести след присъдите за убийството на Бреона Тейлър

Протести след присъдите за убийството на Бреона Тейлър

Чернокожите не са доволни от решението на съда

Убийството на Джордж Флойд доведе до арест и съд на полицай и уволнение на двама други.