Потребителите на Twitter, участвали в анкетата на Илон Мъск, с категорично мнозинство гласуваха милиардерът да се оттегли като изпълнителен директор на социалната мрежа - резултат, който той обеща да последва, съобщава Ен Би Си.
"Трябва ли да се оттегля като ръководител на Twitter? Ще се съобразя с резултатите от тази анкета", написа по-рано Мъск в Twitter на фона на засилващото се недоволство спрямо решенията му начело на платформата.
Над 17,5 милиона гласа бяха подадени в анкетата, като 57,5% бяха "за" оттеглянето на главния изпълнителен директор на Twitter, докато 42,5% от гласовете бяха против този ход. Допитването вече приключи.
Самият Мъск все още не е коментирал крайните резултати. "Както се казва, внимавай какво си пожелаваш, защото може да го получиш", написа късно снощи той.
Мъск е изправен пред нарастваща критика, след като Twitter за кратко забрани на потребителите да популяризират акаунти в други социални медии, включително Facebook, Instagram и Truth Social.
Should I step down as head of Twitter? I will abide by the results of this poll.
— Elon Musk (@elonmusk) December 18, 2022
До временното ограничение се стигна, след като много потребители започнаха да публикуват връзки към други акаунти в социалните мрежи в желанието си да напуснат Twitter, след като платформата беше придобита от Мъск на 27 октомври. Оттогава бяха възстановени някои крайнодесни акаунти, бяха блокирани профилите на някои журналисти и имаше масови съкращения в компанията.
"Признаваме, че много от нашите потребители са активни и в други социални медийни платформи. Ние обаче вече няма да позволяваме безплатно промотиране на определени социални медийни платформи в Twitter", съобщиха от поддръжката на Twitter вчера.
След като решението беше остро разкритикувано, Мъск, в противоречие на обявената политика, уточни: "Случайното споделяне на произволни връзки е позволено, но повече не се допуска безмилостно рекламиране на конкуренти безплатно, което в крайна сметка е абсурдно".
Впоследствие обаче забраната за споделяне на външни социални медии изчезна от платформата без обяснение.
Подобно политиката беше осмивана като иронична, предвид заявката на изпълнителния директор на Twitter да бъде "абсолютист на свободата на словото".
Милиардерът си навлече толкова критики, включително от свои бивши поддръжници, че се зарече да не прави допълнителни промени в политиката без предварително онлайн допитване до потребителите на Twitter.
"Моите извинения. Няма да се повтори", написа той в Туитър, преди да стартира новата си анкета относно това дали трябва да се оттегли.