30 години след падането на комунизма малък процент хора в бившия източен блок съжаляват за паметните политически, социални и икономически промени, но в същото време малцина са удовлетворени от нещата днес и много се безпокоят за бъдещето.
Това пише британското издание "Гардиън", позовавайки се на социологическо проучване на Pew Research Center в 17 държави, включително 14 страни членки на ЕС.
От сондажа става ясно, че повечето хора в Централна и Източна Европа като цяло приемат демокрацията и пазарната икономика.
До 85% от хората одобряват промените в Полша, Източна Германия и Чехия, но по-малко от 55% в България, Украйна и Русия. Авторите на изследването отбелязват, че това най-общо отразява различните възприятия как индивидуалните държави са се развивали от събитията през 1989-1991 г., когато вълна от оптимизъм залива Европа, довело до падане на стени и режими и отваряне на обществата и пазарите.
Повечето поляци, чехи и литовци и повече от 40% от унгарците и словаците смятат, че повечето хора в държавите им са по-добре в сравнение преди 30 г. В Русия, Украйна и България повече от половината са на мнение, че сега нещата за повечето хора са по-лоши в сравнение с комунистическата ера.
Запитани какво смятат за развитието на страните им, държавите от Централна и Източна Европа са най-положителни за образованието (65%), жизнения стандарт (61 на сто) и националната гордост (58%). Те са по-малко щастливи относно закона и реда (44%) и семейните ценности (41 на сто). 53% са на мнение, че здравеопазването е по-лошо сега в сравнение с комунизма.
Но във всичките бивши комунистически държави хората "като цяло са песимистични относно функционирането на политическата система и за конкретни икономически въпроси като работните места и неравенството".
Когато стане въпрос за бъдещите икономически перспективи, държавите от бившия източен блок са по-големи оптимисти от Запада: около 60% от украинците, поляците и литовците смятат, че децата им ще бъдат по-добре в сравнение с родителите им. По-малко от 25% смятат това в Гърция, Испания, Италия, Великобритания и Франция.
В Полша, Литва и България е най-висок процентът на хората, които гледат положително на ЕС, като в първите две държави е над 80%.
Изследването също разкрива голямо разделение между Изтока и Запада по отношение на социалните въпроси. Западът е с далеч по-прогресивни възгледи: 94% от шведите и 89% от испанците вярват, че хомосексуализмът трябва да бъде приет от обществото в сравнение с 28% в Литва и 14% в Украйна.
В проучването от май до август тази година са участвали 18 979 души.
nikolai-angelov-d1NDxuiF
на 16.10.2019 в 13:21:30 #113Комунистчета, колкото и да ревете за селския бек Тошко, той умря и няма да се върне за щастие, комунизма също умря, може във власта още да има отрочета на тази изрудия, но няма да останат дълго! Сега имаме по-висок БВП, сега търгуваме с целия свят и с предимства с 500 милионна Европа, за разлика от бедния СССР и няколко ачафрикански треторазрядни държави, сега имаме СВОБОДА, сега имаме много повече блага от преди, но има и лоши неща така е, важното е да се борим с тях, а не да милеем по едно черно но забравено от мнозина минало! Тука има няколко човека които или получават пари да пишат глупости или са изключително нереализирани личности, няма друго обяснение, но така са се мишкирали, че и имената си няма да кажат. Жалка работа!!!
58eng
на 16.10.2019 в 05:04:03 #112Ще ти се зачете
halo
на 16.10.2019 в 02:14:29 #111Изчитането на 117 коментара не е лесно, но го направих. Някои от тях ме върнаха в детството (на 60 съм) и се насълзих, защото тука глупаци ми казват колко е било хубаво и приказно. На други се смях, защото даже имаше неверни неща, нооо главното е комунистическата (днешна социалистическа) идея, за която се търсят днешни млади шарани. Е, това е идеята на агитпропа все пак....
Хубаво е това, че загубеняците, милеещи за цоциализма намаляват чисто физически (от старост) и в днешно време няма млади хора, които да им се връзват на простотиите.
Е, ако не е по наследство, но и на тези "ръководители" им трябват шаранчета да гласуват за тях.
:
П.П. Ако знаете предизборно колко стари никове изплуваха, че и нови, но правописа и други неща ги издават.
Мисля, че базата данни на "Медиа Солюшънс" е активирана отново.
Xa-x@v
на 16.10.2019 в 01:47:52 #110Ти нали си успял какво ти пука
Подминаваш ги и тва е.
dddddd
на 16.10.2019 в 01:33:50 #109Xa-x@v на 16.10.2019 в 01:31:11 Да, прав си, като се замисля и Мюнхен как се напълни с турци. Тц, тц. Не знам как ще се оправим вече.
Xa-x@v
на 16.10.2019 в 01:31:11 #108Като гледам какви п.ростаци се напълниха градовете и с право не са ги допускали. Те са си за село.Селото не излиза от него,ако ще и 10 апартамента и къщи да си построи.
dddddd
на 16.10.2019 в 01:28:03 #107Xa-x@v на 16.10.2019 в 01:19:37 Тук си прав, твърдението не е факт. Няма каак да докажа как е било през комунизма. трябва да извадя фишове за заплати, купони, снимки от опашки за хляб от 84 година. Друго нещо трябва ли?
Xa-x@v
на 16.10.2019 в 01:19:37 #106Дидке, На мен ми е ясно,но на теб не ти е ясно.Кои са тези,които нямаха домове? Наблъскани със заеми и лихви,които ги няма никъде. Средният българин не е живял в глад и мизерия,както се опитвате да го изкарате. Нямаш факти с които да го докажеш.
dddddd
на 16.10.2019 в 01:15:13 #105Още е жив другаря Андрей Пантев, доста плю по Христо Ботев, Захари Стоянов, но сега може да измисли някоя нова лъжа. Примерно, че е загинал при пиянско сбиване в турската махала, докато е взимал подкуп, да предаде четниците. И убитият само е приличал и дрън дрън. Това са съчиненията на съветските лъжци за нашите апостоли. Унищожили където намерят паметник на добър българин.
dddddd
на 16.10.2019 в 01:10:56 #104bgpluss на 16.10.2019 в 00:57:37 Виж сега тук и очаквам да се изкажеш за Христо Ботев, защото и него го фалшифицирахте с фалшиви стихове, за да го изкарате комунист. https://faktor.bg/bg/articles/mneniya/lacheni-tsarvuli/-zashto-botev-vidya-balgarskite-rusofili-kato-fekalii-ot-draglivoto-magare-rusiya-46800 Христо Ботев щеше да ти резне главата като зелка, цървул съветски.
dddddd
на 16.10.2019 в 01:02:27 #103bgpluss на 16.10.2019 в 00:57:37 От тебе изброените са си на комунистическа хранилка половината. Не се прави на гъба. Имаме възрожденци, не комунистически назначени за "демоклрати". Бай Ганьо неден всички са маскари.
bgpluss
на 16.10.2019 в 00:57:37 #102Да, предателите винаги са едни и същи! Те са точно тези, които от омраза, злоба, реваншизъм, ненавист и слабост плюят и съчиняват небивалици срещу комунизма! Предателите са ясни, те са по НПО-тата, те са платени от Отвореното, Сорос и БХК, Конрад Аденауер, зелените, Америка за България, английското и американското посолства! Такива като Инджев, Харалан, пасито, Сашето Йорданоф, Костов,Ненчев, Илиян Василев, юпиту Трайчо, Огнян Минчев, Муравей, Вачков,Плевнята и тем подобни грантаджии и предатели! Те ни програмират от едно изработено в лабораториите на ЦРУ листче, където фигурират опорните точки на соросоидите. Срещу славянството, срещу това, че е имало робство, срещу комунизма, срещу историческата памет за освобождението, срещу православните традиционни ценности! А ние, нормалните българи, сме късогледи, и си ги избираме, и много търпеливи след това, че ги търпим!
dddddd
на 16.10.2019 в 00:45:51 #101Изнасилвачи, убийци, и крадци? С фалшива държава, с фалшива история? С подкупи и грабежи? Това е Московия. И никой продал се за една чорба да не се обяснява, ама аз не знаех, аз, таковата, за християнството, за славянството и подобни лъжи. Имаме възрожденци, те са описали предателите и сега са същите.
dddddd
на 16.10.2019 в 00:42:12 #100Сега минималната и средна заплата в България е два пъти по-голяма от руската. какво ще кажеш, Бат Наско? Пак ли да идват да ни освобождават гладните въшкари пияници?
dddddd
на 16.10.2019 в 00:40:40 #99batnasko на 16.10.2019 в 00:30:02 Колко бедни бяхме, само с румънците се сравнявахме и взаимно се наричахме цигани. Дори в целия СИВ България беше най-бедна.
dddddd
на 16.10.2019 в 00:03:22 #98Graf на 15.10.2019 в 23:12:51 Колега, статията се опитва да събуди последните вампири на комунизма. Най-левичарския вестник. Отзоваха се някои мърши.
dddddd
на 15.10.2019 в 23:29:29 #97skuns на 15.10.2019 в 22:17:13 Сега абв ще покаже дипломата или поне билета за където е пътувал едно време като свободен гражданин.
dddddd
на 15.10.2019 в 23:19:04 #96Xa-x@v на 15.10.2019 в 23:08:25 Не разбирам кое не ти е ясно? С лишения. После, след 89 много хора също построиха свои домове, само като им дадоха регулация. Ако някой твой приятел е реститут, моите съболезнования. Кавичките си ги слагай сам.
dddddd
на 15.10.2019 в 23:11:28 #95И пропагандаторите говорят за капитализъм, социализъм, дрън-дрън. Това са фалшиви икономически понятия, които за съжаление и днес се ползват масово. Важното, първото е правото! Правовият ред е първото. Тогава не Фолксваген да се чуди дали да открие завод, но и БМВ и Мерцедес ще преместят централите си в България.
Xa-x@v
на 15.10.2019 в 23:08:25 #94Дидке,тези грабежи със земи ги направиха след 89 година. България не е само София. За 10 хиляди в среден град в България.Говоря за 100 квадрата. Иначе и на теб ти задавам въпроса.Как глад и апартамент?Какви бяха лихвите имаш ли спомен и сега какви са?