В Центъра за международна търговия в Москва руският лидер Владимир Путин даде ежегодната голяма пресконференция. За нея бяха акредитирани 1895 журналисти, което е рекорд. През миналата година присъстваха 1702 журналисти.

За петнадесети път Путин даде голяма пресконференция. Първата е през 2001 г.

Традиционната голяма пресконференция в края на годината продължи 4 часа и 18 минути. През 2001 г. продължи само час и половина, а през 2008 г. беше най-дългата - 4 часа и 40 минути.

Той отговори на десетки въпроси за вътрешната и външната политика. 

Преди началото на пресконференцията един от журналистите държеше постер, на който пише "България".

преди 4 години в 15:29 ч.

Пресконференцията на Путин приключи

Путин отговаря на журналистически въпроси повече от 4 часа. 

преди 4 години в 14:38 ч.

За Великобритания

Британски журналист припомни за нелицеприятни изказвания на премиера Борис Джонсън по адрес на руския лидер. Путин отговори, че е привикнал и че спокойно се отнася към тях. По думите на президента това няма значение за основните интереси на Русия, които е готов да отстоява.

На въпрос дали Русия се е намесвала на изборите във Великобритания, Путин подчерта, че политиците имат право да дават различни мнения за събития в други държави. Счита ли се това за вмешателство, попита президентът. По мнението му това е неправилно, но Лондон има право да не е съгласен.

Путин обясни, че Русия иска да подобри икономическите отношения с Великобритания, да работи с Лондон по различни глобални въпроси, по които интересите се застъпват.

 

Последно обновление в 14:45 ч. на 19.12

преди 4 години в 14:32 ч.

Русия няма военен съюз с Китай

Путин заяви, че Русия няма военен съюз с Китай. Той поясни, че сътрудничеството в отбраната между двете държави се развива, но според него в региона е сформиран друг съюз между Япония, САЩ и Южна Корея. Президентът на Русия добави, че системата за противоракетна отбрана, която разработват Москва и Пекин, е само за отбранителни цели.

преди 4 години в 14:19 ч.

Русия е за пълна нормализация на отношенията с Европейския съюз

Русия е за пълна нормализация на отношенията с Европейския съюз, обяви Путин. Руският лидер поясни, че ЕС е загубил от антируските санкции около 50 милиарда долара. Той призна, че ограниченията за Русия носят минуси и плюсове. Като плюсове той посочи развитието на руското селско стопанство.

 

преди 4 години в 14:14 ч.

Путин увери, че интернетът в Русия е сравнително свободен и отбеляза, че Москва работи върху подготвяне на национална инфраструктура, която да работи за изолиране от останалата част на света като инструмент за защита при възможна атака. Той добави, че законът за чуждестранните агенти на страната е далеч по-мек в сравнение със законодателството на САЩ.

преди 4 години в 14:09 ч.

За Либия

Журналист от Турция поиска от Путин да разясни позицията на Русия за Либия и твърденията в западни медии, че Русия играе подривна роля там.

„Вярвате ли на всичко, което се пише”, пошегува се Путин. Руският лидер припомни окаяното състояние на Либия, което е в резултат на намесата на НАТО. Според него Москва вярва, че приоритетът е помирение между враждуващите страни и прекратяване на насилието.

преди 4 години в 14:02 ч.

За убития грузинец в Берлин

На въпрос на журналист на „Шпигел” за убийството на грузински гражданин и противоречивите позиции на Москва и Берлин, Путин отговори, че Русия е поискала жертвата да бъде екстрадирана заради подозрения в тероризъм, но Германия е отказала. Берлин пък казва, че не е вярно.

По думите на руския лидер въпросът е обсъден от спецслужбите на двете държави и германците са убедили руски разузнавачи, че официална молба за екстрадиране ще бъде безполезна, поради тази причина документите не са оправени.

Путин повтори, че убият в Берлин е бил закоравял престъпник, отговорен за много убийства в Русия.

По думите му Германия няма желание да върне свои граждани, които са се били в Сирия,  но позволява терористи от Русия да се разхождат свободно.

Американците направиха същото с братя Царнаеви, хората зад атентата на Бостънския маратон. Москва предупреди Вашингтон, но САЩ не се вслушаха, обясни руският лидер.

Последно обновление в 14:05 ч. на 19.12

преди 4 години в 13:54 ч.

Български журналист прекъсна пресконференцията на Путин в опит да подари икона

Български журналист прекъсна пресконференцията на Путин в опит да подари икона

преди 4 години в 13:28 ч.

Галерия

Снимка 458271

Източник: ЕПА

Снимка 458270

Източник: ЕПА

Снимка 458269

Източник: ЕПА

Снимка 458268

Източник: ЕПА

Снимка 458267

Източник: ЕПА

Снимка 458266

Източник: ЕПА

Снимка 458265

Източник: ЕПА

преди 4 години в 13:27 ч.

Въпрос за отношенията между Русия и Беларус и създаването на съюз.

Путин заяви, че създаването на съюзна държава е добра идея, като се има предвид колко близки са двата народа, но по-голямата част от визията никога не е прилагана на практика.

Според него Беларус ще спечели много от преференциалната енергийна търговия с Русия и Москва не е готова да предложи по-благоприятни условия. Може да се промени, ако Беларус допълнително доближи законодателството си до това на Русия, но зависи от Минск дали е съгласен. Работи се по този въпрос.

преди 4 години в 13:14 ч.

Запитан какво му е мнението за решението на ЕС да приравни нацизма с управлението на Йосиф Сталин в Съветския съюз, Владимир Путин заяви, че страната при Сталин е направила много позорни неща и Русия признава това.

Според него решението на европарламента да приравни Съветския съюз с тоталитаризма е неприемливо.

По думите му това е върховен цинизъм. Той припомни разпокъсването на Чехословакия между Хитлер, англичаните и французите, а също така как Съветският съюз е призовал за създаване на антихитлеристки фронт. Сталин осъзнал, че нацистите се опитват да разширят жизненото си пространство в източна посока.

Последно обновление в 13:18 ч. на 19.12

преди 4 години в 13:02 ч.

За мандата на президента на Русия

Президентът на Русия обяви, че е възможно да се отмени заложената в конституцията на страната забрана за повече от два „последователни” президентски мандата.

На въпрос колко дълго ще остане на власт, Путин отговори, че са възможни промени в конституцията.

Мандатът на Путин изтича през 2024 г. и наблюдатели спекулират, че може да се опита да промени конституцията или да създаде руско-беларуска държава, за да остане на власт.

преди 4 години в 12:56 ч.

Руско-китайските отношения са специални заради високото ниво на доверие между двете държави, не е само заради огромната търговия, отговори Путин за отношенията с Китай.

Няма еднополюсен свят, вярата, че може да съществува, е илюзия. Международните отношения произлизат от икономиките. САЩ повече не са държавата, която контролира половината световна икономика, както беше след Втората световната война. Реалностите отразяват това, категоричен е президентът на Русия.

преди 4 години в 12:49 ч.

Владимир Путин заяви, че движение за осъждане на политиките на Михаил Горбачов, довели до разпадането на СССР, няма да имат практическо значение, ако бъде прокарано. Включването на идеология в конституцията на Русия не е добра идея. СССР имаше държавна идеология и не свърши добре, обясни той.

преди 4 години в 12:42 ч.

Отношенията със САЩ

Запитан за импийчмънта на Доналд Тръмп, Путин отговори, че контролираният от републиканците Сенат е малко вероятно да отстрани Тръмп с такива пресилени обвинения, което отразява и изсмукания от пръстите провален „Русиягейт” скандал.

Той добави, че антируската риторика и действия будят съжаление. Като пример той посочи опитите на САЩ да саботират „Северен поток-2” с цел да помогнат на Украйна.

Ако наистина искат да помогнат на Украйна, те просто трябва да им предоставят пари, предложи Путин.

По отношение на ядрения договор Нов СТАРТ, Путин каза, че може да остане в сила, ако САЩ се съгласят. Ако бъде прекратен, нищо няма да ограничава ядрения арсенал на двете държави, предупреди Владимир Путин.

Путин предупреди, че ако Нов СТАРТ не бъде удължен, това ще предизвика разклащане на международната сигурност. По думите му Вашингтон все още не е отговорил на руските предложения за договора.

Санкциите на САЩ засягат двустранните отношения. Русия ще отговори реципрочно, обяви Путин. Но според него Русия е заинтересована да развива и да поддържа отношения със САЩ, „без значение кой е в Белия дом”.

Последно обновление в 12:44 ч. на 19.12

преди 4 години в 12:23 ч.

Путин отговори на въпрос за Владимир Ленин

Владимир Ленин по-скоро не е държавник, а революционер, обяви Путин.

Коментирайки въпроса за тялото на Ленин, което все още лежи в мавзолея в Москва, Путин отбеляза, че в Русия има „много хора”, които го свързват с постиженията по време на съветските времена. Той смята, че тялото трябва да бъде оставено в мавзолея. 

Путин смята, че Болшевишката революция е подкопала Русия. Той обясни позицията си: Ленин превърна Русия, традиционно унитарна държава, в почти конфедерация с гарантиране на правата на етническите групи, за да търсят независимост от СССР. Това е довело до етнически сепаратизъм и много проблеми, които Русия все още се опитва да разреши.

Като пример посочи Украйна, която при отцепването си от СССР е взела много земи, които исторически са руски. Това, според него, е плодът на Ленин от упражненията за изграждане на държава.

Последно обновление в 12:32 ч. на 19.12

преди 4 години в 12:19 ч.

Галерия

Снимка 458253

Източник: ЕПА

Снимка 458252

Източник: ЕПА

Снимка 458251

Източник: ЕПА

Снимка 458250

Източник: ЕПА

Снимка 458249

Източник: ЕПА

Снимка 458248

Източник: ЕПА

Снимка 458247

Източник: ЕПА

преди 4 години в 12:08 ч.

За газа с Украйна

Транзитът на газ през Украйна ще бъде запазен, въпреки че се изграждат нови газопроводи. Русия е заинтересована да запази този газов коридор, увери Путин.

Руският лидер отсече, че решението на Стокхолмския съд по руско-украинския газов спор е политически мотивирано.

Путин уточни, че арбитражното решение, което дава голяма сума на Украйна, частично е политическо, като се има предвид лошата икономическа ситуация на Украйна, което е една от причините за решението.

Русия е готова да подпише нов договор за транзит на газ с Украйна и дори предлага отстъпа, ако Украйна купува директно от Русия, но сделките трябва да са в полза и за двете страни, отбеляза Путин.

Последно обновление в 12:12 ч. на 19.12

преди 4 години в 11:54 ч.

За Украйна

Владимир Путин отказа да отговори какво мисли за украинския лидер Владимир Зеленски. Според него неуместно е да се коментират характери. Той отчете като положителни промените в Украйна, включително решението на Киев да удължи закона за специалния статут на Донбас.

Държавният глава на Русия обаче вярва, че нежеланието на Киев да изтегли войските от фронта е погрешно.

Той за пореден път отрече в Източна Украйна да са разположени руски войски.

„По отношение на чуждестранни войски в Донбас, няма чужди войници там, има местни звена за самоотбрана, включително полиция, в която влизат местни жители”, отговори Путин.

Въпросът за Донбас може да се реши с диалог с хората, а не със сила, убеден е Путин.

Последно обновление в 12:26 ч. на 19.12

преди 4 години в 11:49 ч.

Путин коментира и решението на Световната антидопингова агенция (WADA)

Първият въпрос от международните отношения е за допинг скандала и решението на Световната антидопингова агенция (WADA).

Руският лидер смята, че решението е несправедливо и противоречи на здравия разум и международното право.

Погрешно е да се наказват всички руски спортисти за индивидуални грешки, смята президентът на Русия.

Решението наказва Русия за втори път за едни и същи грешки, вярва Путин и добави, че санкциите са също форма на колективно наказание.

Решението изглежда е пристрастно заради политически мотиви, каза още Владимир Путин.

Русия получи 4-годишна забрана за участие във всички големи спортни събития от Световната антидопингова агенция (WADA).

Последно обновление в 12:03 ч. на 19.12

преди 4 години в 11:45 ч.

На въпрос как ще отговори на критиците, които обвиняват руското правителство, че все още се опира на индустриалния завет на Съветския съюз, Путин заяви, че има много неща, оставени от СССР, за които Русия трябва да се гордее. Той представи редица данни за развитието на индустрията и инфраструктура след разпадането на СССР.

преди 4 години в 11:36 ч.

В началото Путин говори за климатичните промени

Според руския лидер никой не знае причините за климатичните промени, но е важно да не се бездейства. Путин каза още, че Русия не е сред големите замърсители. Той посочи данни на ООН, според които САЩ, Китай и ЕС са най-големите, а Русия е зад тях с 6%.

Колосални климатични промени са се случвали на планетата и в миналото и не са били в резултат на човешка дейност. Но това не е причина да не действаме сега като се има предвид покачването на глобалните температури, каза той. Путин отбеляза, че пожарите, наводненията и други бедствия са повлияни от климатичните промени и Русия трябва да действа за смекчаване на тези проблеми.