Репресиите при протестите в Иран доведоха до увеличаване на броя на вкараните в затвора журналисти по света до рекордните 533 души през 2022 г. Това става ясно от годишния доклад на неправителствената организация "Репортери без граници", цитиран от "Франс прес".
За сравнение, година по-рано техният брой е бил 488 - също рекордна цифра.
Над половината случаи на вкарване на журналисти в затвора тази година са в пет страни: Китай (110 случая), Мианма (62), Иран (47), Виетнам (39) и Беларус (31).
"Диктаторските и авторитарните режими пълнят затворите си по-бързо от всякога, като задържат журналисти", заяви Кристоф Делоар, генерален секретар на организацията.
"Този нов рекорд в броя на вкараните в затвора журналисти потвърждава необходимост да се противопоставим на тези безскрупулни правителства и да разширим своята активна солидарност към всички онези, които въплъщават идеала за журналистическа свобода, независимост и плурализъм", изтъкна той.
По данни на "Репортери без граници" Иран е единствената страна, която миналата година не е била част от списъка, който се публикува от 1995 г. насам.
В тазгодишния доклад се посочва, че Иран е арестувал "безпрецедентните" 34 журналисти, откакто през септември избухнаха протести заради смъртта на 22-годишната Махса Амини.
Броят на жените журналисти в затвора също е най-висок в световен мащаб - 78 за 2022 г. при 60 година по-рано. В доклада се отбелязва, че това до голяма степен е поради по-големия брой жени, навлизащи в професията.
Открояват се случаите на Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади - сред 15 ирански журналистки, арестувани по време на протестите - които привлякоха вниманието към смъртта на Амини и сега са изправени пред потенциална смъртна присъда.
Това е "показателно за желанието на иранските власти систематично да принуждават жените да мълчат", отбелязва се в доклада.
3/4 от хвърлените в затвора журналисти са съсредоточени в Азия и Близкия изток. Отчита се рязко увеличаване на медийните репресии в Русия след нахлуването ѝ в Украйна.
Броят на убитите журналисти също се е увеличил - до 57 - най-вече поради войната в Украйна, от "исторически ниските нива" от 48 и 50 съответно през последните две години.
Осем журналисти са били убити, отразявайки войната, като петима от тях са от невоюващи страни.
Близо 80% от журналистите, убити по света през 2022 г., са били "умишлено набелязани във връзка с тяхната работа или историите, които отразяват", като случаи на организирана престъпност и корупция.