Американски официален представител обяви, че "топката е в полето на Русия" за удължаването на ядрен договор между двете държави, но призна, че се запазват сериозни различия по редица въпроси, информира АФП.
Нов СТАРТ (Договор за ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия) изтича през февруари 2021 г.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изтегли страната от редица международни договори, но изразява интерес да запази Нов СТАРТ, подписан от бившия президент Барак Обама и бившия руски президент Дмитрий Медведев през 2010 г. Договорът ограничава стратегическите ядрени оръжия на двете страни до 1550 единици.
Но администрацията на САЩ настоява и Китай да участва на преговорите. Ядреният арсенал на Китай продължава да се разраства, но е значително по-малък от тези на Русия и САЩ.
Днес делегациите на САЩ и Русия завършиха двудневни разговори в австрийската столица Виена като част от дискусиите за замяна на договора.
В някои сфери има сближаване между Русия и САЩ, но разногласията се запазват по редица ключови въпроси, каза лидерът на американската делегация Маршал Билингсли.
"Сега топката е в полето на Русия", подчерта той.
По думите му Вашингтон е склонен да помисли върху удължаване на Нов СТАРТ, но такова удължаване ще се случаи само ако бъде отговорено на притесненията на САЩ, като има предвид руските оръжия, които не са покрити от настоящия договор.
Дипломатът също отбеляза, че мерките за проверка и прозрачност към споразуменията трябва да бъдат подобрени.
Билингсли повтори позицията на САЩ, че всеки бъдещ договор ще трябва да обхваща и Китай. Пекин обаче не проявява интерес.
Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков също участва на разговорите и съобщи, че приоритетите на двете страни на този етап се различават значително.
Русия подкрепя удължаване на Нов СТАРТ, но не и на всяка цена, подчерта той.
Американският дипломат заяви, че не са договорили нова дата за преговори.
Доналд Тръмп обяви, че изтегля САЩ от Договора "Открито небе". Той изтегли САЩ и от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обхват от 1987 г. и ядрената сделка на бившия президент Барак Обама с Иран.
САЩ и Русия имат по повече от 6000 ядрени бойни глави през 2019 г., докато Китай притежава 290.
ICO
на 19.08.2020 в 12:29:40 #1Китайски главнокомандващ беше казал: "Не разбирам какво искат американците за сключване на договор за ядрените оръжия. Ние да си увеличим броя на ядрените бойни глави колкото техните или те да си намалят техните до броя на китайските?