Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и малък обхват е мъртъв "по инициатива на САЩ". Тази позиция изрази Министерството на външните работи на Русия, цитирано от АФП.
В началото на февруари САЩ наложиха ултиматум на Русия до 2 август да унищожи ракетите, забранени от договора.
Днес Москва обяви, че официално се слага край на изпълнението на договора от Студената война.
"На 2 август 2019 г. по инициатива на американската страна договорът между СССР и САЩ за ликвидиране на ракетите им със среден и малък обхват...прекратен", съобщи руското ведомство.
Според Москва решението на САЩ е сериозна грешка. Министерството подчертава, че ходът е предшестван от преднамерени действия на Вашингтон да подкопае споразумението, да създаде претекст за разпадането му, с което САЩ подсказва, че се стреми към унищожаване на всички международни споразумения, които не са удобни на Вашингтон.
По-рано заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков призова САЩ да наложат мораториум върху разгръщането на ядрени ракети със среден обхват.
"Ние предлагаме САЩ и другите страни членки на НАТО да помислят за обявяване на мораториум за разгръщане на ракети със среден обхват", заяви Рябков, цитиран от ТАСС.
"Този мораториум ще бъде подобен с вече обявения от Владимир Путин, като се казва, че ако САЩ не разполагат такава техника в някои региони, Русия също ще се въздържи", продължи той.
Рябков също постави под въпрос обещанието на НАТО да не разгръща ядрени ракети в Европа.
"До момента страните членки на НАТО ни уверяват, че нямат планове относно възможно разполагане на такова ядрено оборудване. Но подобни гаранции не могат да се приемат за даденост...Алиансът многократно нарушава обещанията си в миналото и променя плановете си", предупреди руският дипломат.
Високопоставени представители от администрацията на САЩ потвърдиха пред "Ройтерс", че Вашингтон официално се оттегля от договора.
"САЩ няма да останат част от договора, който преднамерено е нарушаван от Русия", обяви в съобщение държавният секретар Майк Помпео.
Той пояснява, че нарушаването на договора от страна на Русия поставя под риск интересите на САЩ, тъй като Москва разработва и разгръща ракетни системи в нарушение на договора, които представляват пряка заплаха за САЩ и съюзниците им.
Високопоставени американски източници коментират, че Русия е разположила "многобройни батальони" с руска крилата ракета, която е в нарушение на договора, включително и в Западна Русия, "с възможност за нанасяне на удар по критични европейски цели".
Москва се защитава, че ракетата не е в нарушение на договора.
Руската ракета, "Новатор 9M729", е известна в НАТО като SSC-8.
В същото време Министерството на външните работи на Китай осъди решението на САЩ да напуснат договора. Според ведомството това решение подрива стратегическия баланс в света.
През февруари САЩ започнаха изтеглянето си от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обхват, като обвиняват Москва в разработване на ракети, които са в нарушение на споразумението. Москва предприе реципрочни мерки и напусна договора.
Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег е подписан през 1987 г. от президента на САЩ Роналд Рейгън и последния съветски лидер Михаил Горбачов. Договорът от 1987 г. ограничава производството, използването и съхраняването на балистични ракети с наземно базиране със среден (от 1000 до 5500 километра) и малък обхват (от 500 до 1000 километра).
58eng
на 03.08.2019 в 00:05:53 #5Добре ,че не съм мелез...Френде,това нямаше да ти го простя!
friend
на 02.08.2019 в 23:03:14 #4абвгз Ето какво пише във Википедия През 1990-те Китай е под ръководството на президента Дзян Дзъмин. Въвеждането на пазарна икономика помага на Китай да реализира значителен икономически ръст. През 2001 Китай се присъединява към Световната търговска организация. През 2002 генерален секретар на Китайската комунистическа партия става Ху Дзинтао, а премиер – Уън Дзябао, които продължават по пътя на по-либералната икономическа политика. ------------------------ Можеш да видиш годините, когато Китай реализира значителен икономически ръст. - през 90те години!!!Хонконг става част от Китай през 1997г---- т.е. през 90те години. Преди 30 години се случи избиването на хиляди протестиращи на площад Тян ън Мън, та не ми говори за икономически и политически възход Преди 40 години на власт беше Дън Сяо Пин Тогава за частно собственост и за либерализация на пазара въобще не можеше и де си мисли. Селянинът не може да надскочи себе си. Мелезът никога не може да достигне висотите нито на едната си половинка, нито на другата. Другата дума за мелез е помияр.
58eng
на 02.08.2019 в 22:00:37 #3Абвгз,ако се опитам да изчистя манифеста ти от глупостите и личните нападки не остава нищо.Голи твърдения без стиковането с целите на държавите,нещо като заклинания,на които трябва да се вярва без да се обяснява логично защо е така. С две думи излиза: Френда ми е неприятен и сега ще го нахокам. Глупаво и несериозно!
1abv1
на 02.08.2019 в 21:10:33 #2" Слез вливането на Хонконг с новите технологии Китай дръпна стремително." Френде, мислех тази вечер да пропусна най-глупавите коментари в този форум, но твоя счупи глупомера и не можах да се въздържа. Първо - от колко години Китай е в икономически възход и кога Хонг Конг се върна към тази държава? Нищо общо нямат никакви технологии от върнатото островче. Само пълен *** може да търси връзка. Китай от поне 40 години си намери начин за развитие, който няма нищо общо с връщането на Хонг Конг. Второ - не Русия, която би трябвало да бъде притеснена по твоите думи от Китай, се махна първо от този договор. Ясно е, че САЩ са виновниците за развала му. Те решиха да се махнат и не защото от нещо са притеснени, че някой ги заплашва, а за отворят нова икономическа надпревара, като по времето на Студената война. Те смятат, че по този начин отново ще победят Русия. Ами съмнително е да стане, щото вече противника им е същата капиталистическа държава, като на американските тиквеници. САЩ, разбира се, са притеснени и от Китай. В момента тяхното излизане ги урежда напълно, за да могат да работят срещу двата си противника. Така че излизането на САЩ от този договор е в техен интерес. Само пълен ид.иот може да смята, че това било в полза на руснаците. Те могат да извлекат дивидент от американските глупости, но това не променя факта, че чисто САЩ си решиха да се махнат от договора!
friend
на 02.08.2019 в 20:08:35 #1Не ми е ясно дали на вас не ви е ясно, че просто САЩ в момента помагат на РФ заради Китай. Когато се подписваше този договор, никой не се и сещаше, че Китай ще стане такава суперсила и даже не ги вземаха насериозно. Китай беше една обикновена аграрна страна от третия свят. Слез вливането на Хонконг с новите технологии Китай дръпна стремително. Направиха си мощна военна индустрия и .....инсталираха ракети с малък и среден обсег не на границата със САЩ, а на границата с Русия. След това предявиха териториални претенции и руснаците отстъпиха!!! Сега на руснаците им трябват тези ракети, но заради договора със САЩ не могат да ги развиват и складират. Именно затова им трябваше някой да развали договора и те го направиха, а САЩ им помогна. Сега Германия предложи на Китай да се включи в такъв договор, но Китай не иска и да чуе. Това е истината. Останалото е от фермата на Пригожин.