Синодът на Руската православна църква реши изцяло да прекъсне отношенията си с Вселенската патриаршия заради решението на Константинопол да върне независимостта на Украинската православна църква от Московската патриаршия.
Решението беше огласено в Минск след заседание на синода на РПЦ, предаде руската редакция на Би Би Си.

На 11 октомври Константинопол сне анатемата от Филарет - главата на Украинската православна църква, водена от Киевската патриаршия - и обяви, че тя трябва да се обедини с УПЦ, която досега оставаше на подчинение на Москва. На същата дата беше отменен и документ от 17 век, с който според Москва Вселенската патриаршия е предала на руската църква територията на Украйна.

Руската църква предупреди за протести в Украйна при автокефалия

Руската църква предупреди за протести в Украйна при автокефалия

Вселенският патриарх се очаква да вземе решение

Пресаташето на Московската патриаршия Александр Волков заяви, че с тези решения Константинопол е "преминал червената линия" и на днешното си заседание синодът е трябвало да даде "адекватен твърд отговор".

"Всички тези решения от гледна точка на РПЦ са незаконни. РПЦ не приема тези решения и няма да ги изпълнява. Разколът остава разкол" - заяви шефът на отдела за външни връзки на руската църква митрополит Иларион.

Украинската църква става по-голяма от руската, Москва плаши с разкол

Украинската църква става по-голяма от руската, Москва плаши с разкол

4000 нови храмове...

Според руската страна Вселенската патриаршия не е имала права да вземе такива решения и в частност да снеме анатемата от Филарет.

По-рано Вселенската патриаршия излезе с категорична позиция, че документът от 17 в. не е предоставял безсрочна юрисдикция на РПЦ върху Украйна и че Москва незаконно е анексирала украинската църква.

Порошенко: Вселенската патриаршия вече даде автокефалия на църквата на Украйна

Порошенко: Вселенската патриаршия вече даде автокефалия на църквата на Украйна

Вселенската патриаршия напредва с автокефалията на Украинската православна църква

Скъсването на отношенията с Константинопол означава, че руските миряни няма да могат да се причестяват в храмове, които са под юрисдикцията на Вселенската патриаршия, а руските духовници няма да могат да извършват съвместни богослужения.

Заседанието на синода на РПЦ продължи седем часа, при закрити врати.

БиБиСи отбелязва, че руският патриарх Кирил се придвижва в Беларус с мерцедес, с държавен номер 0002.

Преди заседанието той се срещна с президента на Беларус Александър Лукашенко, който изрази загриженост заради случващото се.

"За съжаление църквата ни много често в историята е ставала заложница на междудържавните отношения. И на погрешните ни постъпки" - коментира Лукашенко, цитиран от беларуския портал tut.by.

"Вие трябва да знаете непоколебимата ни държавна позиция, че разколът винаги е нещо лошо. И има лоши последици. Последиците са по-опасни от всичко. Затова ние се отнасяме болезнено към това, което става днес в православието" - заяви президентът на Беларус.

През юни тази година Лукашенко сподели опасения, че Беларус може да сподели съдбата на Украйна.

Лукашенко: Може да разкъсат страната ни като Украйна

Лукашенко: Може да разкъсат страната ни като Украйна

Той призова беларусите към „затягане на дисциплината“…

През последните години руската църква активно се опитваше да измести Вселенската патриаршия от върховенството й над православните християни. Амбициите на Русия за господство в православния свят датират още от падането на Византия под османска власт. Независимостта на украинската църква слага край на доктрината, провъзгласяваща Москва за Трети Рим.

По-рано се появиха информации, че беларуската църква вероятно също ще поиска да получи независимост от руската.

Църквата на Беларус също иска независимост от Москва

Църквата на Беларус също иска независимост от Москва

Новината беше съобщена от първойерарха архиепископ Светослав Логин…

Припомняме, членовете на Светия Синод на Българската православна църква отхвърлиха предложението на Московския и на цяла Русия патриарх Кирил от 3 октомври за свикване на общоправославен събор, по времето на който да бъде обсъден украинския разкол, стана ясно от съобщение, публикувано късно вечерта на сайта на патриаршията.