Нарастването на случаите на коронавирус в Сан Франциско, щата Калифорния, наложи поставянето на града под нови строги правила, започващи в понеделник, съобщи кметът Ландън Брийд в Twitter в събота.
Въвежда се полицейски час. Всички "несъществени" предприятия ще бъдат затворени и членовете от различни домакинства няма да имат право да се събират между 22:00. и 5 сутринта до 21 декември.
Ресторанти на открито, търговията на дребно и фитнесът на открито ще останат отворени. Зоопарковетаи мини голфът също може да останат отворени.
Погребенията са разрешени на закрито с до 12 души, а религиозните служби на открито са разрешени с до 200 души.
Градът издаде и съвети за пътуване, като предупреди жителите да не пътуват извън окръга.
"Не знам как да бъда по-ясна - това е най-опасното време, с което сме се сблъсквали по време на тази пандемия. Не пътувайте и не се събирайте с други, призова Брийд. Това е най-агресивният скок, който градът е виждал досега. Понастоящем имаме по 118 нови случая на ден, спрямо 73 на ден през първата седмица на ноември", каза тя. "За седмицата от 16 ноември имахме 768 диагностицирани случая, в сравнение с 217 диагностицирани случая през седмицата от 12 октомври."
Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм наложи нощен полицейски час през декември на 19 ноември за 41 окръга в "лилаво" ниво, но това не се отнасяше за Сан Франциско по това време. Лилавото или ниво 1 е най-тежкото ниво, което показва, че вирусът е широко разпространен в даден район - с повече от седем случая на 100 000 жители.
В петък окръг Лос Анджелис издаде заповед за срок между 30 ноември до 20 декември, която включва по-строги ограничения за излизане и събирания.
Според новата заповед жителите се призовават да останат в къщи колкото е възможно повече и да носят маски за лице навън.
Забранени са публични и частни събирания с никого извън домакинството. Религиозните служби и протестите са освободени. Ограниченията за заетост на търговците на дребно ще бъдат ограничени до 35%, моловете - 20% и 50% за фитнес центровете.
Здравните служители изразиха опасения относно скока в предаванията преди празника на Деня на благодарността и предстоящите празници следващия месец. Понастоящем близо 90 000 са хоспитализирани с вируса в САЩ.
Въпреки призивите американците да си останат у дома за Деня на благодарността, поне 3 млн. души са пътували за празничните дни.