Президентът на САЩ Джо Байдън и австралийският премиер Скот Морисън обсъдиха как могат да работят заедно за справяне с Китай и военния преврат в Мианмар, съобщи Белият дом в четвъртък, цитиран от "Ройтерс".
Първият призив между лидерите след инаугурацията на Байдън идва на фона на засилено напрежение между Австралия и Китай и само няколко дни след като военните на Мианмар завзеха властта в резултат на преврат срещу демократично избраното правителство на нобеловия лауреат Аунг Сан Су Чжи.
Силата на американско-австралийския алианс "остава котва на стабилността в Индо-Тихия океан и света", се казва в изявление от Белия дом.
Морисън отказа да даде подробности за разговора с Байдън за Китай и Мианмар.
"Днес той ми каза отново, че вижда Австралия и САЩ като котва за мир и сигурност в нашия регион", каза Морисън пред репортери в Канбера.
Съединените щати са ключовият стратегически съюзник на Австралия, отношения, които Морисън постави като приоритет, тъй като отношенията между Канбера и Пекин, най-големият търговски партньор, се влошиха.
Акцентът на новата американска администрация върху справянето с изменението на климата вероятно ще окаже натиск върху Морисън, който се колебае да отговори на ангажимента на Байдън да постигне нулеви емисии до 2050 г.
Морисън обаче каза, че разговорът е "топъл" и "ангажиращ".
Предшественикът на Морисън Малкълм Търнбул, проведе странен първи телефонен разговор с предишния президент на САЩ Доналд Тръмп, който гневен прекъсна разгово с Търнбул.
Раговорът през 2017 г. стана враждебен, след като Търнбул притисна Тръмп да спази предишно споразумение, сключено от Канбера с администрацията на Обама, за приемане на бежанци от австралийски център за задържане.