САЩ и техните съюзници от НАТО досега се опитваха да предотвратят пряка конфронтация с Русия, но въпреки че може да избегнат военен сблъсък в Украйна, почти сигурно ще последват други сблъсъци, пише СиЕнЕн.

Руският президент Владимир Путин ясно осъзнава, че Западът, воден от САЩ, се превърна в арсенал за защита на Украйна срещу руската инвазия. Тази защита досега превърна "специалната военна операция" на Путин в унизително преживяване и подобно на други авторитарни лидери, не понася добре унижението.

Ето защо има много голям шанс Путин да се стреми да отмъсти на САЩ.

Служители на американското разузнаване смятат, че Путин сега е готов да действа по-агресивно срещу САЩ, като вероятно предприема по-рискови действия спрямо американската демокрация, според множество източници, запознати с оценките на американското разузнаване.

Оценката на разузнаването не стига до заключението, че Путин все още е взел решение или е разпоредил операция. Но Белият дом предупреждава частния бизнес да укрепи сигурността си срещу руско хакерство. Разбира се, това е само една област, която Русия може да атакува.

Съобщава се, че един ядосан Путин, вбесен от катастрофата в Украйна, също се нахвърля срещу собствените си съветници. Разследващата група "Белингкат" казва, че Путин е извършил "сталинска" чистка, като през последните дни повече от 100 служители на разузнаването са отстранени от работните им места. И няма съмнение, че Путин също е ядосан на НАТО, САЩ и самия президент Джо Байдън.

Въпреки че Путин има много възможни цели, може би нито една не е по-известна, по-привлекателна и по-позната от политическата система на САЩ, която е в по-голям безпорядък, отколкото когато и да било. Поразената демокрация на Америка, белязана от болезнено разпалените политически разделения, е узряла за експлоатация. Като се има предвид, че Путин е използвал тези разделения в миналото, изглежда все по-вероятно той да опита да го направи отново.

Политическите разделения не само противопоставят демократите срещу републиканците; те също бушуват в рамките на Републиканската партия. В Джорджия, например, привържениците на "Голямата лъжа" - фалшивото твърдение, че изборите през 2020 г. са откраднати за сметка на Доналд Тръмп - дразнят губернатора Брайън Кемп, убеден републиканец, който е изправен пред основно предизвикателство от кандидат, избран от бившия президент.

Путин вече се намеси в изборите през 2016 г. Множество разследвания, включително разследването на бившия специален прокурор Робърт Мълър, установиха, че Русия се намесва по обширен и систематичен начин, опитвайки се да помогне на Тръмп да стане президент.

Тъй като Тръмп изглежда смята, че споменаването на руска намеса в изборите поставя под съмнение легитимността на изборната му победа през 2016 г., той би могъл да усложни усилията за предпазване на американската общественост, ако Путин започне кампания за намеса в междинните мандати през 2022 г. или президентските избори през 2024 г.

Не бе добре за каузата на Тръмп, когато само преди две седмици той публично предложи на Путин начин да отмъсти, което удобно помага на бъдещите политически амбиции на Тръмп. В интервю Тръмп предложи Путин да търси предполагаемите сенчести сделки на президентския син Хънтър Байдън в Русия - недоказано досега твърдение. Искането на Тръмп се появи, докато Русия бомбардира украински цивилни, което предизвика международни разследвания на потенциални военни престъпления.

Това бе призив, който отразява скандалното послание на Тръмп през 2016 г. "Русия, ако слушаш..." - с молба Русия да помогне за намирането на имейлите на тогавашния кандидат за президент на Демократическата партия Хилари Клинтън. Тръмп твърди, че просто се е шегувал и въпреки това пет часа след това, според разследването на Мълър, хакери, работещи за руското военно разузнаване, са хакнали над 50 компютъра на Демократическата партия, откраднали са имейли, които по-късно са пуснати във време за максимална вреда за кампанията на Клинтън.

И така, какво ще направи Путин този път?

Оживени дискусии по темата вече се водят всяка вечер по държавните телевизионни канали на Русия. Малек Дудаков, руски политолог, наскоро предложи предпочитаната от него стратегия срещу Запада: "С Европа икономическите войни трябва да имат приоритет. С Америка трябва да работим за засилване на разделението и... задълбочаване на поляризацията."

Евгений Попов, руски държавен телевизионен водещ, който също е член на Думата, руския парламент, обяви, че е време за призив към американците за смяна на режима в САЩ преди изтичането на мандата на Байдън и "отново да помогнем на нашия партньор Тръмп да стане президент".

Тъй като руската телевизия редовно промотира републиканските фигури, особено Тръмп, като през цялото време пренебрегва Байдън, някои републиканци - особено най-отдадените на бившия президент - може да се затруднят да отхвърлят пропагандата на Кремъл.

Путин може да използва нови оръжия, с които да атакува американската демокрация. Но ако в крайна сметка избере да се намеси в изборите в САЩ, той почти сигурно ще извади старата си карта, която е разположил в САЩ и други страни. Неговите оперативни служители и поддръжниците му вероятно ще разпространяват дезинформация, ще отприщят кибератаки и ще увеличат обема на пропутинските гласове.

Както отбелязват наблюдателите на Русия, руските телевизионни зрители получават огромни дози от Тъкър Карлсън и други крайнодесни американци във вечерните си програми. Карлсън, водещ на Fox News с високи рейтинги, връща услугата, засилвайки руската пропаганда в шоуто си още миналата седмица. Това е токсична обратна връзка от дезинформация, която служи на целите на Путин в Русия и САЩ.

Когато руски официални лица, например, лъжливо твърдяха, че САЩ финансират биолаборатории в Украйна, така че Украйна да може след това да атакува Русия, Белият дом и други предупредиха, че това може да предшества това Русия да използва химически оръжия в Украйна и след това да обвинява Киев. Но в шоуто си Карлсън повтори историята на Кремъл. Тогава руската телевизия пусна клипове на Карлсън по Fox News, опитвайки се да придаде достоверност на руската лъжа. С това дезинформацията бе разпространена в САЩ и се затвърди в Русия.

В допълнение към енергичния отговор от страна на американското правителство, американският народ играе роля в защитата срещу друго вероятно нападение от Русия. Проблемите на Путин в Украйна изискват повишена бдителност и внимателно разглеждане на информацията, особено когато тя отразява руската пропаганда.

Разбира се, всички страни в конфликта се опитват да изработят свой собствен разказ, но Кремъл е този, който има добре установения модел на лъжа, разпалване на враждебност и разпространение на дезинформация. Изглежда много вероятно Путин да се опита още повече да настрои американците едни срещу други, търсейки отмъщение за това, че САЩ помагат на Украйна. Сегашната среда в САЩ прави това да изглежда като лесна победа за Путин, но може би американците, след като виждат зверствата на Путин в Украйна, ще окажат известна съпротива.

Бог, църква, цар: Светът на руския олигарх Малофеев и неговите западни съратници

Бог, църква, цар: Светът на руския олигарх Малофеев и неговите западни съратници

Интересите на приятеля на Путин от България и Гърция, до Африка и Крим, разкриват обхвата на идеологическите намерения