"За" предсрочни избори във Великобритания се обяви първият министър на Шотландия Никола Стърджън.
Тя направи изявлението в телевизионно интервю след като британските депутати в петък за трети път отхвърлиха при гласуване споразумението, предадоха местни медии.
По думите ѝ, това е най-некомпетентното британско правителство от времето на Маргарет Тачър.
Стърджън обаче призна, че не може да гарантира, че вотът ще се случи.
Междувременно днес се проведоха протести по границата с Ейре срещу "твърд" Брекзит.
Границите бяха един от най-трудните въпроси при преговорите с Брюксел.
Шотландия и Северна Ирландия се обявиха още през 2016 година срещу "развода" с ЕС и заплашиха с независимост.
Британският премиер Тереза Мей от днес обмисля възможен четвърти опит за сключване на споразумение за Брекзит чрез парламента.
Депутатите трябва да се съберат отново в понеделник, за да обсъдят възможни промени в сделката, които да гарантират, че тя ще бъде приета, включително подкрепа за по-тесни икономически връзки с Европейския съюз след напускането на Великобритания.
Правителството се противопоставя на преразглеждането на своята стратегия за Брекзит и Мей посочи в петък, че всякакви варианти все пак ще изискват първо подкрепа от парламента за споразумението за оттегляне.
Споразумението дава възможност за дълъг преходен период, който временно ще запази статуквото, за да даде възможност на гражданите и фирмите да се адаптират към бъдещите отношения между Великобритания и ЕС.
Три години след като Великобритания гласува за напускане на ЕС в исторически референдум, процесът е блокиран от проблеми между правителството и парламента.
Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск обяви среща на високо равнище в Брюксел на 10-ти април.
ЕС определи краен срок, 12-ти април за решение, с два вероятни варианти: Великобритания изобщо не сключва сделка или се съгласява с продължително удължаване, за да даде време за нов подход.
Премиерът заяви, че ще бъде "неприемливо" избирателите да участват в изборите за Европейски парламент през май.