Световният ден на океаните се отбелязва всяка година през юни и е възможност да се повиши осведомеността за важността на океана.
Денят също така подчертава колко е жизненоважно да се отнасяме към океана устойчиво, за да може да се запазят както за бъдещите поколения, така и за нас.
Какво е Световният ден на океаните?
Световният ден на океаните е международен ден на Организацията на обединените нации, който е ежегодно на 8 юни.
Той подчертава необходимостта от опазване на океана и устойчиво управление на неговите ресурси.
Защо празнуваме Световния ден на океаните?
Целта на Деня е да информира обществеността за въздействието на човешките действия върху океана, да развие световно движение на хора, които искат да се грижат за океаните и да обедини световното население в проект за устойчиво управление на световните океани.
Световният ден на океаните също има за цел да популяризира знанията за световната океанска система и как те са изложени на нарастващ риск от изменението на климата; от нарастващо замърсяване, окисляване на океанската вода, повишаване на средните температури до намаляване на биоразнообразието на океана.
Организация на обединените нации: "Океанът свързва, поддържа и подкрепя всички ни. Въпреки това здравето му е в повратна точка, както и благосъстоянието на всичко, което зависи от него.
Както последните години ни показаха, ние трябва да работим заедно, за да създадем нов баланс с океана, който не изчерпва богатството му, а вместо това възстановява неговата жизненост и му носи нов живот.
На този ден имаме възможност да повишим глобалната осведоменост за ползите, които човечеството извлича от океана и нашия индивидуален и колективен дълг да използваме неговите ресурси устойчиво.
Бъдещите поколения също ще зависят от океаните за препитанието си."
Източник: iStock
Каква е темата на тазгодишния Световен ден на океаните?
Всеки Световен ден на океаните има тема.
Темата на Световния ден на океаните 2022 г. е "Съживяване: колективни действия за океана".
Фокусът на тази тема е как да спрем да нанасяме вреда на океана и да предприемем действия, които трябва да бъдат предприети, за да се възстановят океаните чрез колективни усилия.
Как се празнува Световният ден на океаните тази година?
Събитие за отбелязване на тазгодишния Световен ден на океаните се проведе в централата на ООН в Ню Йорк в 14:30 часа британско време в сряда, 8 юни 2022 г.
Събитието се предава на живо на уебсайта на Световния ден на океаните.
Това е първият хибриден празник на събитието, тъй като има както събития на живо в САЩ, така и виртуални събития, отворени за хора от цял свят.
Той включва коментари по ключови теми около тазгодишната тема.
Каква е историята на Световния ден на океаните?
Денят на океаните е обявен за първи път през 8 юни 1992 г. в Рио де Жанейро на Глобалния форум, паралелно събитие на Конференцията на ООН по околна среда и развитие.
През 2008 г. Общото събрание реши 8 юни да бъде определен от Организацията на обединените нации за Световен ден на океаните.
От 2009 г. се отбелязва ежегодно по целия свят.
Осем интересни факта за океаните:
Около 70% от повърхността на планетата е покрита с океани.
Океаните съдържат около 96,5% от цялата вода на Земята.
Около 94% от дивата природа на Земята се намира в океана.
Най-големият океан на Земята е Тихият океан, покриващ около 30% от земната повърхност.
Най-дълбоката известна област на земните океани е Марианската падина. Най-дълбоката му точка е 11 км.
Океаните са дом на най-голямата жива структура в света - Големия бариерен риф. Той е около 2600 км и дори може да се види от Луната.
Изследвали сме само около 5% от световните океани. Има още много за откриване.
Окенът може да се опише като мега музей на планетата. В океана има повече артефакти и останки от история, отколкото във всички музеи по света взети заедно.
Източник: iStock