Световните лидери осъдиха "отвратителния" тероризъм в Нова Зеландия, съобщават медии.
Припомняме, 49 души бяха убити при стрелба в две джамии в новозеландския град Крайстчърч. 48 души са хоспитализирани с огнестрелни рани, включително деца. Някои са в критично състояние. Мъж на близо 30-годишна възраст е обвинен в убийство. Предполага се, че е 28-годишният австралиец Брентън Тарант.
Политически лидери по света изразиха скръбта, шока и гнева си от терора - определен от премиера на Нова Зеландия Джасинда Ардърн като "един от най-мрачните дни в историята на Нова Зеландия".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази "най-сърдечни симпатии и най-добри пожелания" на народа на Нова Зеландия след "ужасяващото клане в джамиите". Говорителят на Белия дом Сара Сандърс описа нападението като "ужасяващ акт на омраза" и поясни, че САЩ са солидарни с новозеландците.
Премиерът на Великобритания Тереза Мей определи атаките като "отвратителен акт на насилие". Тя поднесе съболезнования на народа на Нова Зеландия след "ужасяващата терористична атака в Крайстчърч".
Министър-председателят на Австралия Скот Морисън нареди знамето на страната да бъде спуснато наполовина. "Осъждам нападението, екстремизма, крайнодясната терористична атака, която отне живота на толкова много невинни новозеландци", обяви той.
Бившият премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк заяви, че е шокирана от случилото се.
"Това не е Нова Зеландия, която познаваме и обичаме. Това е безпрецедентна атака", написа тя в "Туитър".
Двама от най-влиятелните лидери в мюсюлманския свят поднесоха съболезнования, но подчертаха, че нападенията са извършени в атмосфера на засилваща се ислямофобия.
Президентът на Турция Реджеп Ердоган осъди нападението и подчерта, че това е поредният пример за засилващия се расизъм и ислямофобия.
Премиерът на Пакистан Имран Хан обяви, че атаките потвърждават, че "тероризмът няма религия". Хан добави, че мюсюлманите по света са мишена и са "демонизирани" от атаките в САЩ на 11 септември 2001 г.
Министърът на външните работи на Иран Мохамед Джавад Зариф написа в "Туитър", че фанатизмът на западните държави е довел до атаките и разкритикува Запада в "защитаване на демонизирането на мюсюлманите като "свобода на словото".
Президентът на Франция Еманюел Макрон предложи солидарността си.
Испанското правителство също осъди нападението.