Таджикистан призова членовете на предвождан от Русия военен блок да му помогнат да се справи с предизвикателствата пред сигурността, идващи от Афганистан, часове след като Москва обеща да защитава своите регионални съюзници, засегнати от настъплението на талибаните, информира "Ройтерс".
Ситуацията със сигурността в Афганистан бързо се влоши, след като чуждестранни войски се изтеглят след 20 години, а стотици афганистански военнослужещи преминаха границата с Таджикистан в отговор на настъплението на талибаните.
В призив към Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), която включва Русия и пет други бивши съветски републики, таджикски представител подчерта, че страната му не може да се справи с нестабилността на границата си без външна помощ.
"Предвид настоящата ситуация в региона, както и отдалечеността и планинския терен на някои части от границата с Афганистан, да се справим сами с това предизвикателство изглежда трудно", отбеляза Хасан Султонов, представител на Таджикистан в ОДКС.
Коментарите на Султонов бяха направени, след като руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва е готова да използва военната си база в Таджикистан, една от най-големите ѝ в чужбина, за да осигури сигурността на своите съюзници в региона.
"Ние следим отблизо какво се случва в Афганистан, където ситуацията има тенденция бързо да се влошава, включително на фона на прибързаното излизане на американски и други войски на НАТО", отбеляза Лавров.
"Ще направим всичко възможно, включително да използваме възможностите на руската военна база на границата на Таджикистан с Афганистан, за да предотвратим всякакви агресивни импулси към нашите съюзници", увери руският първи дипломат.
Руският президент Владимир Путин в понеделник каза на Емомали Рахмон, президента на Таджикистан, че Москва ще помогне на бедната бивша съветска република да се пребори с последиците от излизането на НАТО от съседен Афганистан, ако е необходимо.
Рахмон е наредил мобилизирането на 20 000 запасняци за укрепване на границата на страната му с Афганистан, след като над 1 000 афганистански военнослужещи избягаха през границата в отговор на настъплението на талибаните.
Avatarx
на 08.07.2021 в 14:52:52 #8chafeto, прави впечатление, че си доста по-обективен от фанатичните последователи на Путин, които се водят "русофили"!
ivan-koichev
на 08.07.2021 в 10:17:12 #7Руснаците ще се оправят с Афганистан без инвазия повече с влияние и малко с кютек. Е не съвсем, зависи доколко е възможно да изолират Пакистан от терена. Едва ли това ще да им е приоритет.
ISIS
на 08.07.2021 в 05:58:59 #6#1, Крим не беше превзет, а окупиран с погазването от руснаците на собствените си договори и обещания. За разлика от руССия , Украйна е цивилизована и ителигентна страна и съотвентно пострада като разчиташе на руССките договори и унищожи своите ракети и армия. Талибаните са същата стока като руснаците, така че руснаците няма и да препарят в афганистан. Съвсен неотдавна едва си изнесоха прцалите от афганистан.
Gavrosh
на 08.07.2021 в 05:41:07 #5Талибаните беха златната кокошка за Пакистан.Те ги отглеждаха и въоражаваха.Така си гарантираха американското присъствие и милиони долари за да им ползват пътиштата до базите си.НО като лафа научил се поп на варен боб свършил се боб-$$ одучил се поп.
chafeto
на 07.07.2021 в 23:19:11 #4Кастело Белведере Евразия се разпада… иде Китазия. ************************************************** Тигрице, Афганистан официално бяха ( и все още са) съюзник и партньор на САЩ. Та я пак си помисли кой сега претърпя провал там (който си беше очевиден от години) и какво се разпада.
chafeto
на 07.07.2021 в 23:16:22 #3Avatarx beyonder-realm, те вече веднъж го превзеха, после избягаха с подвита опашка. Като се запасиха с наркотици... ******************************************************************************** Абе, че избягаха, избягаха, спор няма.Беше си фиаско. Други след това явно не си извадиха изводите и претърпяха и те фиаско, макар и не толкова зрелищно. Беше си обаче фиаско, защото територията на "Талибан" се разширяваше постепенно и по времето на американското присъствие. Тук обаче следва да споменем подкрепата от "трети страни". Още през осемдесетте години си беше публична тайна, че САЩ подкрепят муджехидините. До такава степен, че на практика станаха "бащата" на бъдещата "Ал Кайда". Този свръхмодерен пещерен комплекс "Тора Бора" да не ислиш, че е създаден от афганските магарищари? Сиреч, създадоха един от своите "Франкенщайн-и" и после го изтърваха от контрол. Традиция, която следват и до днес. Днес аз лично смятам, че е имало някакава външна подкрепа за "Талибан". Имам предвид от държави, а не от частни лица. Такава е играта и винаги е било така, да се смята обратното според мен е демагогия. В Русия "Талибан" е забранена организация, Иран официално им отказа подкрепа. Склонен съм обаче да вярвам, че и двете страни може да са оказвали някаква подкрепа по тайни, неофициални канали А да не изключваме и Китай от тази схема. Но и така да е, това е нищо с на практика съвсем откровената и мащабна подкрепа от страна на САЩ. По време на съветското присъствие. Та ако днес 'Талибан" имаше същата подкрепа, повярвай ми провалът на американците щеше да е не по-малко зрелищен. Понастоящем Русия така или иначе според мен нямаше възможност да окаже подобна мащабна подкрепа. От една страна заради това, че има достатъчно свои проблеми, поради ангажименти като Сирия, поради това, че днес в играта са и други - регионални играчи, поради днешните развити комуникации, които правят бързо достояние различна информация и куп други фактори. Но то нямаше и смисъл от такава силна подкрепа, защото така или иначе беше ясно накъде отиват нещата.
Кастело Белведере
на 07.07.2021 в 22:56:38 #2Евразия се разпада… иде Китазия.
Avatarx
на 07.07.2021 в 21:39:26 #1beyonder-realm, те вече веднъж го превзеха, после избягаха с подвита опашка. Като се запасиха с наркотици...