Акциите на пазарите паднаха, докато цените на петрола и златото се покачиха на фона на растящото напрежение в Близкия изток и по-лошото от очакваното представяне на китайската икономика - фактори, които стреснаха инвеститорите, съобщава БиБиСи.

Европейските пазари последваха азиатските, отчитайки спад - индексът FTSE 100 започна надолу с 2%, германският Dax и френският Cac съответно губят 3,3% и 2,1% в началото на първия работен ден през 2016 г.

Влошаващите се отношения между Иран и Саудитска Арабия увеличиха опасенията, че може да настъпят пречки в доставянето на петрол по света. Това предизвика повишаване на цената на барел еталон „Брент”. Цената на златото също скочи – 1%.

В Азия търговията на борсите в Шанхай и Шънджън приключи по-рано, след като акциите се сринаха със 7%. Спадът идва след разкриването на нови данни, които показват свиване на производството в Китай. PMI индексът на Markit и Caixin се свива изненадващо силно през декември. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) се понижава от 48,6 пункта до 48,2 пункта. Икономистите очакваха индексът да достигне 49 пункта. Всяка стойност под 50 пункта говори за свиване в сектора, а над 50 пункта – за експанзия.

Спад беше отчетен и на други пазари в Азия. Японският основен индекс Nikkei 225 отчете спад от 3,1%. Hang Seng, индексът на Хонконгската борса, също регистрира спад от 2,6%, докато южнокорейският Kospi затвори 2,2% надолу.

Според експерти началото на годината за борсите е изненадващо, тъй като настъпилият хаос на азиатските борси оказа влияние на европейските.

В същото време цената на един барел суров петрол „Брент” първоначално се увеличи с 3% по време на търговията днес преди да падне до 35,5 долара – все още с 1% нагоре.

Цената на американския суров петрол WTI за един барел скочи с повече от 2% до 37,81 долара.

Въпреки увеличаването на цената на „черното злато”, анализатори предвиждат глобалното свръхпроизводство на петрол да продължи да притиска цените в дългосрочен план.

Цените на петрола паднаха с 2/3 от средата на 2014 година.

Цената на златото, което често се разглежда като алтернативна инвестиция по време на геополитически и финансови кризи, се увеличи с повече от 1% днес до 1,070.20 долара за унция. Миналата година цената на златото падна с 10%.

Друга традиционна „сламка” е швейцарският франк, който засили позициите си с 0,8% спрямо долара и еврото в началото на търговията днес.