Коментарите от страна на германски официални представители относно задържането на шестима защитници на човешките права в Турция, включително и на германски гражданин, са неприемливи и граничат с намеса в съдебната система. Това се казва в позиция на турското външно министерство, цитирано от Ройтерс.
Вчера Германия привика турския посланик, за да получи обяснения, а също така намекна за възможността да се прекрати финансовата помощ на ЕС за Турция.
Един от арестуваните по подозрение за принадлежност към терористична организация е директорът на международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" за Турция Идил Есер. "Амнести" обявиха в тази връзка, че истината и справедливостта са станали "напълно непознати". Есер, германецът Петер Щойдтнер и осем други правозащитници бяха арестувани този месец, докато присъстваха на семинар по цифрова сигурност край Истанбул.
Имаше пряка намеса в турската съдебна система и използваните коментари потвърждават това, се казва в съобщение на ведомството на Турция, имайки предвид изказвания на говорителите на германското външно министерство и на правителството.
Според турското външно министерство коментарите отново показват двойните стандарти на Германия що се отнася до терористите, които трябва да бъдат изправени пред правосъдието и подкрепата за членове на терористични групи, които атакуват Турция.