Жертви на диктатурата в Бразилия отговориха гневно след заповед на президента на страната Жаир Болсонару въоръжените сили да отбележат годишнината от преврата през 1964 г, който доведе до 21-годишно военно управление, пише "Гардиън".
Болсонару, бивш капитан от армията на държавата, често възхвалява военния режим, при който бяха убити стотици хора, а други стотици бяха принудително разселени. Но решението на президента армията да отбележи 55 г. от преврата тази неделя предизвика широко обществено недоволство.
"Бразилия отбелязва годишнината от преврата през 64-та, както Германия въведе Деня на Хитлер" написа в "Туитър" журналистът Хилдегард Анхел, чиито брат и майка загиват по време на диктатурата.
Тя отбеляза пред британското издание, че решението я натъжава и я кара да напусне Бразилия. По думите й превратът всъщност е извършен в ранните часове на 1 април - известен като Деня на лъжата в Бразилия. Анхел смята, че поддръжниците на Болсонару искат да пренапишат историята. "Те искат да продадат лъжа на децата на Бразилия", оплака се журналистът.
Джеймс Грийн, професор по бразилска история в Университета "Браун" в САЩ, коментира, че позицията на Болсонару за диктатурата е равнозначна на човек, който отрича Холокоста.
Говорител на държавния глава обяви в понеделник, че президентът е наредил на военния министър да организира чествания този уикенд, въпреки че остави на военните командири сами да решат как да се проведат събитията.
Официалните чествания на военния преврат бяха премахнати от календара на армията със събития по време на правителството на левия президент Дилма Русеф. Нейното правителство сформира комисия, която излезе със заключения през 2014 г., че диктатурата е извършила престъпления.
Но заповедта на Болсонару съвпада с разрастващата се кампания да се представя превратът като "демократична революция", която е спасила Бразилия от комунизма, а не като начало на крайнодесен режим, който отменя изборите, цензурира медиите, екзекутира стотици опоненти и изтезава хиляди други.
"Президентът не възприема 31 март 1964 г. като военен преврат", обяви говорителят на държавния глава.
Решението е приветствано от поддръжници на държавния глава.
За разлика от Аржентина и Чили, където в продължение на десетилетия имаше военна диктатура, Бразилия никога не е преследвала представители на хунтата заради закон за амнистия, приет след връщането на демокрацията в страната.