Правителството на Германия постигна трудно извоюван компромис за приемане на ново законодателство, което ще принуди компаниите да спазват социални и екологични правила по световната верига на доставки, информира АФП.
Министърът на труда Хубертус Хайл нарече проектозакона "исторически пробив", който ще зачита правата на човека и ще предотвратява експлоатация.
Той подчерта, че ще защити такива като "50 милиона деца, които извършват принудителен труд по света, дали в текстилни фабрики в Бангладеш, или златни мини в Буркина Фасо".
Планираното законодателство е в резултат на месеци дискусии и компромиси между министерствата на труда, развитието и икономиката.
Коалиционният кабинет на канцлера Ангела Меркел се очаква официално да одобри законопроекта следващия месец.
Хайл изрази надежда, че ще бъде прокаран в парламента преди парламентарните избори през септември и ще влезе в сила от 2023 г.
Наречен Lieferkettengesetz, означава закон за веригите на доставка, предложеното законодателство задължава компаниите да следят дали се спазват екологичните стандарти и правата на работниците не само в рамките на техните структури, но и при техните подизпълнители и доставчици в Германия и чужбина.
Компаниите ще трябва да разследват възможни нарушения на стандартите по веригата им на доставки и да приемат мерки за оправянето им.
Макар че компаниите няма да бъдат системно отговорни за всички недостатъци, неправителствени организации и синдикати ще могат да подават съдебен иск срещу германски компании от името на чужди работници.
Германското икономическо министерство също ще създаде контролен орган за извършване на проверки и налагане на глоби, ако се налага.
Хайл коментира още, че германското законодателство ще бъде най-амбициозното в света и се надяват да наложи стандарт в Европа.
Първо ще се прилага за компании с над 3000 служители, а от 2024 г. и при фирми с 1000 служители.
Министерствата на труда и развитието първоначално поискаха предложението да обхваща и по-малки компании, но впоследствие оттеглиха искането си заради силната опозиция на министерствата на икономиката и индустрията.
Подобен френски закон е приет през 2017 г., но той само обхваща компании с повече от 5000 служители.