Генералът от армията на САЩ и председател на Обединения комитет на началник-щабовете Марк Мили прогнозира в сряда, че Китай може да се опита да си върне Тайван през следващите две години, съобщава "Ройтерс".
Говорейки на форума за сигурност в Аспен, Мили каза, че политиката на правителството на САЩ по отношение на Тайван гарантира, че властите на острова и Китай ще "решат... мирно" всички въпроси.
Световната общност навлиза в ера на засилена стратегическа нестабилност, сега в системата на международните отношения се появяват три центъра на сила - Русия, Китай и САЩ, коментира Мили.
"Предполагаемият тест с хиперзвукова ракета на Китай бе много значим", коментира за пореден път той, добавяйки, че Пекин стои зад "една от най-големите промени в глобалната геостратегическа мощ" и че американската армия трябва фундаментално да се промени най-късно през следващите 10, 15, 20 години, за да не се окаже "от грешната страна на конфликта".
Малко вероятно е Китай да се опита да завземе военно Тайван през следващите няколко години, дори когато военните му развиват способности, които биха позволили насилствено да си върне самоуправляващия се остров, добави той.
"Въз основа на моя анализ на Китай, не мисля, че това е вероятно в близко бъдеще - да бъде определено като, знаете ли, 6, 12, може би 24 месеца, такъв времеви прозорец", коментира Мили, попитан дали Китай се готви да предприеме ход по отношение на Тайван в близко бъдеще.
"Като казаха това обаче, китайците ясно и недвусмислено изграждат способност да предоставят тези опции на националното ръководство, ако те изберат това в някакъв момент в бъдещето. Но в близко бъдеще - Вероятно не. Но всичко може да се случи."
Относно хиперзвуковите изпитания, "Бих казал обаче, че естеството на този конкретен тест, ако се оцени в цялостния контекст на военното развитие на Пекин ... е част от много по-широка картина на изключително значимите военни способности на Китай. На най-големите промени в глобална геостратегическа сила. Това се случва рядко. И това не се случва от само себе си, с ... промяна в характера на войната".
Той повтаря, че има "фундаментална промяна в естеството на войната". "За последно това се случи между Първата и Втората световна война."
"Навлизаме в свят с три полюса на сила, когато Съединените щати, Русия и Китай са велики сили", обяснява американският генерал. "Ние, според мен, навлизаме в свят, който потенциално ще бъде по-нестабилен стратегически, отколкото, да речем, през последните 40, 50, 60 или 70 години".
По думите му "поддържането на мира между великите сили" ще бъде от все по-голямо значение. "Ние сме в 76-та година на мир между великите сили. И навлизаме в период, по мое лично мнение, на потенциално повишена нестабилност и риск. И ние, Русия, Китай, както и всички останали, всички наши съюзници и партньори на трябва да бъдат много, много внимателни ... по отношение на това как ще действаме помежду си в бъдеще".
georgi-tudzharov
на 04.11.2021 в 00:06:54 #1Риск няма риска го създавате Вие които стоите в сянка и си играете със света сякаш е игра на монополи !!! Няма нищо случайно, всичко е планирано ! Надявам все пак да има още разумни люде и не доведат света до нова световна война !!! Нещастници !!!