Коалиция от западни държави разглежда Румъния като възможно място за обучение на украински пилоти за изтребители F-16, според трима души, запознати с планирането, което показва, че страните от НАТО се доближават до стартирането на програма, която може да види бойните самолети над украинското небе в рамките на месеци, съобщава "Политико".
"Румъния е едно от местата, които коалицията търси за провеждане на обучение", каза западен служител, който заедно с настоящ и бивш служител на Министерството на отбраната говориха при условия на анонимност, за да обсъдят чувствителната информация.
Групата работи за договаряне на договор за провеждане на обучение на самолети на място в Румъния, казаха настоящи и бивши служители на Пентагона. Вероятно Lockheed Martin, който произвежда F-16, ще проведе обучението, добавиха те.
Подробностите за програмата за обучение се появяват бавно, откакто президентът Джо Байдън подкрепи усилията миналия месец. Холандия и Дания ръководят усилията за многонационално обучение, но партньорите все още не са решили въпроса, кои страни ще осигурят самолетите, необходими за обучение.
Европейски служители нито потвърдиха, нито отрекоха, че предложението за обучение на украински пилоти в Румъния се обсъжда. Говорител на холандското министерство на отбраната каза само, че партньорите работят за създаване на център за обучение на F-16 в Източна Европа. Но дискусията коя страна ще дари самолети все още не е приключила.
Говорител на Lockheed посочи коментарите на главния оперативен директор на компанията, Франк Сейнт Джон, тази седмица, че фирмата е готова да обучи украински пилоти да летят и да поддържат F-16, веднага щом западните страни се съгласят да ги изпратят.
"Доставката на F16 не е на масата в момента. Работим много усилено, за да започнем обучението на F-16 (с Дания за обучение на украински) пилоти възможно най-скоро", каза говорителят. "Доставката изисква отделен процес на вземане на решение."
Изпълняващият длъжността министър на отбраната на Дания Троелс Лунд Поулсен каза, че се надява да успее да представи "концепция" навреме за срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли и че обучението ще започне по-късно това лято.
"През последните няколко седмици имах няколко възможности да обсъдя с моите колеги възможни модели за обучение на украински пилоти и помощен персонал за изтребители F-16. Много съм доволен да видя, че коалицията зад обучението на пилоти и помощния персонал за F-16 непрекъснато се разширява", каза той в изявление, изпратено по имейл в сряда. "Това ще бъде важна стратегическа стъпка в дългосрочен план."
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и председателят на Обединените началници генерал Марк Мили получиха брифинг за напредъка на групата миналата седмица, каза Остин пред репортери по време на посещение в Брюксел, добавяйки, че "има много работа за вършене".
Военновъздушните сили на Румъния управляват флот от 17 употребявани F-16, придобити от Португалия, и купуват допълнителни 32 самолета от Норвегия. Въпреки това Букурещ наскоро одобри план за закупуване на по-модерния F-35.
Страната играе критична роля в мисията на НАТО за въздушна полиция, международна работна група, посветена на непрекъснатото патрулиране на европейското небе, за да реагира бързо на нарушения на въздушното пространство. Страните от НАТО редовно се борят за прихващане на руски самолети, летящи в района.
На въпрос дали се водят преговори украински пилоти да бъдат обучавани в Румъния, от министерството на отбраната на страната нито потвърдиха, нито отрекоха, че страната се разглежда.
Но коментирайки по-широко, министерството каза в изявление по имейл в сряда, че страната "приветства инициативата за създаване на коалиция от съюзници от НАТО за осигуряване на обучение на пилоти за F-16".
"Повтаряме, че Румъния работи в тясно сътрудничество със своите съюзници от НАТО, партньори от ЕС, своите стратегически партньори и ръководството на Украйна, за да гарантира, че украинската нация има способността да устои и ефективно да се противопостави на незаконната руска агресия и окупацията на украинската суверенна територия", според изявлението.
Наред с Дания и Холандия, коалицията за обучение включва също Обединеното кралство, САЩ, Португалия, Норвегия и Белгия. Украинските пилоти първо ще преминат основно обучение и езиков курс, наблюдаван от Обединеното кралство, преди да започнат обучение на самолетите, съобщи британското правителство миналата седмица.
На въпрос относно плановете украински пилоти да летят с F-16 тази седмица на Парижкото въздушно шоу, Lockheed каза, че компанията е готова да модифицира самолети, да осигури обучение или, ако е необходимо, да сглоби нови F-16, за да запълни броя на самолетите, които ще бъдат дарени на Украйна.