Висшият съд в Лондон разреши екстрадицията на бившия изпълнителен директор на австрийската банка Meinl Bank (по-късно преименувана на Anglo Austrian AAB Bank) Петер Вайнцирл в Съединените щати, където той е обвинен в пране на стотици милиони долари, свързани със скандала около бразилския строителен гигант Odebrecht, предава "Ройтерс".
59-годишният австриец е заподозрян, че е съдействал за използването на тайни фондове за подкупване на длъжностни лица с цел разширяване на строителната империя на Odebrecht в Латинска Америка. Американските власти го обвиняват в ключова роля в международна схема за корупция и финансови престъпления.
Вайнцирл отрича обвиненията и се противопоставя на екстрадицията си от момента на ареста си в Обединеното кралство през май 2021 г., като твърди, че е бил "примамен" в страната от предполагаем агент на американското правосъдие с цел да бъде задържан.
След като през юни 2023 г. съдът отхвърли възраженията му, а през февруари тази година апелативна инстанция потвърди решението по повечето от обвиненията, сега Висшият съд окончателно блокира възможността делото да стигне до Върховния съд на Великобритания. Съдия Джереми Джонсън постанови, че казусът не повдига въпроси от "общонационално значение".
Адвокатът на Вайнцирл, Дейвид Пак, изрази съжаление за решението: "Съдебната система пропусна възможност да внесе яснота в екстрадиционното право между Обединеното кралство и САЩ."
Odebrecht - днес с ново име Novonor SA - призна през 2016 г., че е раздавала подкупи на правителства из цяла Латинска Америка, за да си осигури мащабни строителни договори. В съвместно споразумение със САЩ, Бразилия и Швейцария, Odebrecht и свързаната с нея петрохимическа компания Braskem се съгласиха да платят глоба от поне 3,5 милиарда долара - една от най-големите в историята на международната антикорупционна борба.