В Истанбул, с участието на Вселенския патриарх Вартоломей, беше отслужена божествена литургия и панихида в памет на жертвите на Гладомора в Украйна през 1932-33 г., предаде агенция "Укринформ".
"Днес ние отбелязваме 86-ата годишнина от Гладомора и почитаме паметта на жертвите от този геноцид на сталинския режим срещу украинския народ. Безбройните мирни украински жители: деца, мъже и жени - страдаха от глада и се бореха за националната си идентичност, език и култура." - напомни Вселенският патриарх.
Той отбеляза, че и днес злото осъществява разрушителното си въздействие върху света, но наш дълг е да се борим за победата на доброто.
"Вселенският патриархат реши да предостави автокефалия на Божия народ на Украйна, за да може да организира живота си според светите канони на църквата и нейните традиции, за да има уважение към Майката църква и да общува с другите православни църкви", посочи Вартоломей.
Той пожела на украинския народ благодат и Божия милост.
След литургията украинският посланик в Турция Андрей Сибига на свой ред напомни, че преди 86 години на територията на Украйна е станала една от най-големите трагедии в човешката история.
"Това беше абсолютното зло: загиваха невинни хора. Смъртта събираше своята "жътва" - всеки ден по 25 хиляди души. Много от тях деца. Ние трябва да помним това, да казваме истината, която има ясна юридическа формулировка. Това е престъпление срещу човечеството, това е геноцид." - подчерта дипломатът.
"Украйна и украинският народ отново са под атака. Отново загиват хора. Изгубихме 13 хиляди украинци заради руската агресия, която продължава. Окупиран е Крим, други украински територии. Ключовата дума е "временно окупирани", подчерта посланикът.
През този уикенд в Украйна и в редица страни по света, след които е и България, бяха почетени жертвите на Гладомора.
В храма "Света Неделя" в София на 23 ноември беше отслужена панихида в памет на загиналите от гладна смърт жители на Украйна.
Източник: Посолство на Украйна в България
Според различни източници жертвите през 1932-1933 г. са между 3.9 и 15 милиона души. Смята се, че загиналите българи са около 100 хиляди. Историята помни още два гладомора - през 1921-1922 и 1946-1947 г.
Гладоморът е признат за акт на геноцид на ниво правителства или парламенти в Австралия, Андора, Аржентина, Ватикана, Бразилия, Грузия, Еквадор, Естония, Испания, Италия, Канада, Колумбия, Латвия, Литва, Мексико, Парагвай, Перу, Полша, Словакия, Съединените американски щати, Украйна, Унгария, Чехия и Чили.
Въпреки българските жертви, страната ни не е част от този списък.
На 23 октомври 2008 г. Европарламентът прие резолюция, признаваща Гладомора за престъпление срещу човечеството.
58eng
на 25.11.2019 в 08:13:23 #1Поредното варварство на руските комуняги...Мир на праха на невинните!