Решението на европейските лидери за издаване на общ дълг за отпускане на финансова помощ на най-засегнатите от коронавируса държави трябва да остане като изключение и да не служи като модел при бъдещи бюджетни предизвикателства.
Това призова гуверньорът на Бундесбанк Йенс Вайдман, цитиран от "Ройтерс".
Лидерите на Европейския съюз постигнаха историческо споразумение във вторник за отделяне на огромни средства за възстановяване на икономиките от пандемията от коронавирус. Срещата на върха продължи почти пет дни и на няколко пъти беше на ръба на провал. Споразумението позволява на Европейската комисия да набере 750 милиарда евро от капиталовите пазари от името на всички 27 страни членки - безпрецедентен акт на солидарност в почти 70-годишната евроинтеграция.
"Важно е, че ЕС доказа способностите си за реакция по време на кризата", каза Вайдман в интервю за медийната група Funke. Той добави, че показаната солидарност във финансови измерения е правилното нещо в тази криза.
Но гуверньорът подчерта, че договореният механизъм за дълга трябва да остане изключение и че стриктни условия трябва да бъдат прикрепени към финансовата помощ.
"Необходими са механизми за контрол, за да се гарантира, че средствата се използват смислено и ефективно", смята той.
"Като цяло аз мисля, че общ дълг за обширни трансфери е под въпрос. Най-малко пакетът не трябва да служи като трамплин за мащабен дълг на ЕС за редовно финансиране на домакинствата", убеден гуверньорът на Бундесбанк Йенс Вайдман.
Той коментира и развитието в САЩ, важен търговски партньор за Германия.
"САЩ разхлабиха някои от мерките си по-рано и сега ги затягат отново на някои места. Това спиране и тръгване определено е трудно за икономиката. Във всеки случай това показва колко важно е да се запази бдителността, да се следи отблизо инфекциозният процес и да се предотврати пламване", обясни той.
По отношение на Германия, Вайдман смята, че най-голямата икономика в Европа е преминала пика на пандемията, както и най-ниската точка на икономическата криза.
Данните показват, по думите му, че икономиката постепенно се възстановява.