Срещата между руския Владимир Путин и севернокорейския Ким Чен Ун в космодрума в руския Далечен изток по-рано тази седмица предизвика тревога от страни от Южна Корея и Япония до Украйна, Съединените щати и техните партньори в Европа, пише СиЕнЕн.

Но Китай, най-голямата икономическа спасителна линия както за Москва, така и за Пхенян, чиято граница е на по-малко от 320 километра от мястото, където двамата лидери се срещнаха, може да има различно мнение.

Вместо да търси противопоставяне или ограничаване на сътрудничеството между Русия и Северна Корея, Пекин може да види повече ползи, отколкото рискове за себе си в тази нововъзникваща ос, казват анализатори - особено по отношение на съперничеството между големите сили.

И макар да не е ясно точно колко вникват китайските служители в преговорите между Северна Корея и Русия, анализаторите казват, че самата среща може да не е преминала с известно ниво на разглеждане на връзките на Китай с двете.

"(Като се има предвид) значението на подкрепата, която Китай предоставя и на двете страни, Китай, разбира се, се очертава на заден план", каза Александър Корольов, старши преподавател по политика и международни отношения в Университета на Нов Южен Уелс в Австралия.

"Китай е твърде важен както за Северна Корея, така и за Русия, така че за тях би било глупаво да направят нещо зад гърба на Китай, което не би му харесало", каза той. "Китайският фактор е налице."

Звезден миг за Ким с Путин да заобиколи Китай и да получи достъп до руски военни технологии

Звезден миг за Ким с Путин да заобиколи Китай и да получи достъп до руски военни технологии

Колко тревожен е съюзът между Русия и Ким Чен Ун?

"Между двете страни"

Нито Северна Корея, нито Русия са разпространили подробности за каквито и да било споразумения, постигнати по време на повече от петте часа, които Путин и Ким прекараха заедно по време на обиколка на космодрума Восточни, разговори при закрити врата и пищна държавна вечеря - на която и двамата лидери вдигнаха тост за страните си и нарастващото приятелство.

Но наблюдателите казват, че е ясно какво търси всеки от другия.

Москва отчаяно се нуждае от свежи доставки на боеприпаси и снаряди, за да подхранва това, което се е превърнало във война на изтощение в Украйна - и се смята, че Пхенян има запаси. Пхенян, след години на санкции заради програмата си за ядрени оръжия и ракети, се нуждае от всичко - от енергия през храна до военни технологии - абсолютно всичко, което Русия може да даде.

Със сигурност Северна Корея, която потенциално изпомпва боеприпаси в Русия, може да създаде неудобни перспективи за Китай, който представлява по-голямата част от търговията на Северна Корея и остава най-мощният дипломатически партньор на Русия след нейната инвазия в Украйна.

Международната общност отдавна се надява на Пекин да упражнява натиск върху правителството да спазва правилата.

А през последните месеци Пекин се опитваше да се представи като привърженик на мира в конфликта в Украйна - част от опита си да си върне загубената добра воля в Европа, която се отдръпна от решението на Пекин да продължи да укрепва връзките си с Русия въпреки нейната война.

Пекин вече сигнализира какъв ще бъде неговият официален отговор на всяко военно сътрудничество между двете страни, като външното му министерство тази седмица многократно каза пред репортери, че срещата в сряда е била "между двете страни" - което означава, че не е работа на Китай.

Но докато самият Китай изглежда внимателен, за да избегне широкомащабна военна подкрепа на Русия, анализатори казват, че той може да види потенциалната подкрепа от Северна Корея като тласък на собствените си геополитически изчисления, където Русия остава решаващ партньор на фона на нарастващото напрежение със Запада.

"(Ако) Северна Корея наистина е готова да предостави боеприпаси на Русия, би било добре за китайските очаквания Русия да не претърпи голямо военно поражение на бойното поле в Украйна", каза Ли Минджианг, доцент по международни отношения в Сингапурския технологичен университет Нанянг.

"В това отношение това е добре за геополитическите интереси на Китай... по отношение на Китай и Русия, от една страна и западните страни, от друга", каза той.

Путин говори на Ким за новите дрехи и старите приятели

Путин говори на Ким за новите дрехи и старите приятели

Близо 3 часа е продължила срещата между двамата

Баланс на силите

Китай, който подкрепи комунистическа Северна Корея в Корейската война преди около 70 години, поддържа сложни отношения със своя съсед.

Подобно на Русия, подкрепи минали санкции на ООН срещу оръжейните програми на Северна Корея - въпреки че също беше обвинен в практикуване на произволно прилагане на тези контроли и през последните години блокира усилията за засилване на санкциите и ръководи усилията за облекчаването им.

Сега, когато Китай се чувства ограничен от това, което вижда като все по-враждебни САЩ и техните съюзници, той може да приветства по-силна координация както с Русия, така и със Северна Корея като противотежести, казват анализатори.

В този смисъл промяната в отношенията между Русия и Северна Корея, при която Москва оказва подкрепа на Пхенян, също може да намали натиска върху Китай - и да укрепи позицията му в региона.

"Китай би подкрепил по-способна Северна Корея в много отношения - икономически, военно - и Северна Корея, която продължава да служи като проблем за САЩ", каза Ли.

Една причина - "Когато имате по-настоятелна Северна Корея, това ще доведе до някакъв стимул за САЩ и Южна Корея да търсят сътрудничеството на Китай по отношение на отношенията със Северна Корея", каза той.

Междувременно взаимната подкрепа между двете засегнати от санкции съседи може да смекчи международния натиск върху Китай заради силните му връзки и с двете.

"Тъй като Китай не е единственият поддръжник на нито едно от двете, това намалява изолацията на Китай поради подкрепата му и на двете", коментира Юн Сун, директор на Програмата за Китай в мозъчния тръст Stimson Center във Вашингтон, който каза, че въпреки че затягането на връзките им не е съвсем безпроблемно за Пекин, неговите лидери все още вероятно ще видят това като "нетна печалба".

Дори трансферът на военна технология от Русия към Северна Корея, който може да е тревожен за Китай предвид интересите му в регионалната стабилност, може да се окаже предимство в момент на трудна или неприятна ситуация.

Китай има интерес да избягва напрежението между Северна Корея и Южна Корея, съюзник на САЩ, да ескалира в конфликт, който може да предизвика приток на бежанци през собствените му граници - както и американски военен отговор.

"Такъв (военен) трансфер на технологии ще бъде дестабилизиращ за региона, но Китай ще обърне масата и ще обвини САЩ и техните съюзници, че са притиснали Русия и Северна Корея в ъгъла. Това засилва противопоставянето на Китай на "азиатското НАТО", което смята за дирижирано от САЩ", допълва Сун.

Но въпреки потенциалните печалби, експертите казват също, че Китай не е имунизиран срещу рисковете, които могат да дойдат от по-силна Русия или по-силна Северна Корея.

"Пекин има голям дял в световната търговия", казва Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Евха в Сеул.

"(Той) не може да си позволи съпътстващи щети от дестабилизиращо поведение на парий, като нахлуването в Украйна и обичайната заплаха за използване на ядрени оръжия", каза той.

САЩ и съюзниците трябва да са готови за война на два фронта и ядрени атаки

САЩ и съюзниците трябва да са готови за война на два фронта и ядрени атаки

САЩ трябва да покажат ясна готовност за победа пред противниците