Срещата между руския Владимир Путин и севернокорейския Ким Чен Ун в космодрума в руския Далечен изток по-рано тази седмица предизвика тревога от страни от Южна Корея и Япония до Украйна, Съединените щати и техните партньори в Европа, пише СиЕнЕн.
Но Китай, най-голямата икономическа спасителна линия както за Москва, така и за Пхенян, чиято граница е на по-малко от 320 километра от мястото, където двамата лидери се срещнаха, може да има различно мнение.
Вместо да търси противопоставяне или ограничаване на сътрудничеството между Русия и Северна Корея, Пекин може да види повече ползи, отколкото рискове за себе си в тази нововъзникваща ос, казват анализатори - особено по отношение на съперничеството между големите сили.
И макар да не е ясно точно колко вникват китайските служители в преговорите между Северна Корея и Русия, анализаторите казват, че самата среща може да не е преминала с известно ниво на разглеждане на връзките на Китай с двете.
"(Като се има предвид) значението на подкрепата, която Китай предоставя и на двете страни, Китай, разбира се, се очертава на заден план", каза Александър Корольов, старши преподавател по политика и международни отношения в Университета на Нов Южен Уелс в Австралия.
"Китай е твърде важен както за Северна Корея, така и за Русия, така че за тях би било глупаво да направят нещо зад гърба на Китай, което не би му харесало", каза той. "Китайският фактор е налице."
"Между двете страни"
Нито Северна Корея, нито Русия са разпространили подробности за каквито и да било споразумения, постигнати по време на повече от петте часа, които Путин и Ким прекараха заедно по време на обиколка на космодрума Восточни, разговори при закрити врата и пищна държавна вечеря - на която и двамата лидери вдигнаха тост за страните си и нарастващото приятелство.
Но наблюдателите казват, че е ясно какво търси всеки от другия.
Москва отчаяно се нуждае от свежи доставки на боеприпаси и снаряди, за да подхранва това, което се е превърнало във война на изтощение в Украйна - и се смята, че Пхенян има запаси. Пхенян, след години на санкции заради програмата си за ядрени оръжия и ракети, се нуждае от всичко - от енергия през храна до военни технологии - абсолютно всичко, което Русия може да даде.
Със сигурност Северна Корея, която потенциално изпомпва боеприпаси в Русия, може да създаде неудобни перспективи за Китай, който представлява по-голямата част от търговията на Северна Корея и остава най-мощният дипломатически партньор на Русия след нейната инвазия в Украйна.
Международната общност отдавна се надява на Пекин да упражнява натиск върху правителството да спазва правилата.
А през последните месеци Пекин се опитваше да се представи като привърженик на мира в конфликта в Украйна - част от опита си да си върне загубената добра воля в Европа, която се отдръпна от решението на Пекин да продължи да укрепва връзките си с Русия въпреки нейната война.
Пекин вече сигнализира какъв ще бъде неговият официален отговор на всяко военно сътрудничество между двете страни, като външното му министерство тази седмица многократно каза пред репортери, че срещата в сряда е била "между двете страни" - което означава, че не е работа на Китай.
Но докато самият Китай изглежда внимателен, за да избегне широкомащабна военна подкрепа на Русия, анализатори казват, че той може да види потенциалната подкрепа от Северна Корея като тласък на собствените си геополитически изчисления, където Русия остава решаващ партньор на фона на нарастващото напрежение със Запада.
"(Ако) Северна Корея наистина е готова да предостави боеприпаси на Русия, би било добре за китайските очаквания Русия да не претърпи голямо военно поражение на бойното поле в Украйна", каза Ли Минджианг, доцент по международни отношения в Сингапурския технологичен университет Нанянг.
"В това отношение това е добре за геополитическите интереси на Китай... по отношение на Китай и Русия, от една страна и западните страни, от друга", каза той.
Баланс на силите
Китай, който подкрепи комунистическа Северна Корея в Корейската война преди около 70 години, поддържа сложни отношения със своя съсед.
Подобно на Русия, подкрепи минали санкции на ООН срещу оръжейните програми на Северна Корея - въпреки че също беше обвинен в практикуване на произволно прилагане на тези контроли и през последните години блокира усилията за засилване на санкциите и ръководи усилията за облекчаването им.
Сега, когато Китай се чувства ограничен от това, което вижда като все по-враждебни САЩ и техните съюзници, той може да приветства по-силна координация както с Русия, така и със Северна Корея като противотежести, казват анализатори.
В този смисъл промяната в отношенията между Русия и Северна Корея, при която Москва оказва подкрепа на Пхенян, също може да намали натиска върху Китай - и да укрепи позицията му в региона.
"Китай би подкрепил по-способна Северна Корея в много отношения - икономически, военно - и Северна Корея, която продължава да служи като проблем за САЩ", каза Ли.
Една причина - "Когато имате по-настоятелна Северна Корея, това ще доведе до някакъв стимул за САЩ и Южна Корея да търсят сътрудничеството на Китай по отношение на отношенията със Северна Корея", каза той.
Междувременно взаимната подкрепа между двете засегнати от санкции съседи може да смекчи международния натиск върху Китай заради силните му връзки и с двете.
"Тъй като Китай не е единственият поддръжник на нито едно от двете, това намалява изолацията на Китай поради подкрепата му и на двете", коментира Юн Сун, директор на Програмата за Китай в мозъчния тръст Stimson Center във Вашингтон, който каза, че въпреки че затягането на връзките им не е съвсем безпроблемно за Пекин, неговите лидери все още вероятно ще видят това като "нетна печалба".
Дори трансферът на военна технология от Русия към Северна Корея, който може да е тревожен за Китай предвид интересите му в регионалната стабилност, може да се окаже предимство в момент на трудна или неприятна ситуация.
Китай има интерес да избягва напрежението между Северна Корея и Южна Корея, съюзник на САЩ, да ескалира в конфликт, който може да предизвика приток на бежанци през собствените му граници - както и американски военен отговор.
"Такъв (военен) трансфер на технологии ще бъде дестабилизиращ за региона, но Китай ще обърне масата и ще обвини САЩ и техните съюзници, че са притиснали Русия и Северна Корея в ъгъла. Това засилва противопоставянето на Китай на "азиатското НАТО", което смята за дирижирано от САЩ", допълва Сун.
Но въпреки потенциалните печалби, експертите казват също, че Китай не е имунизиран срещу рисковете, които могат да дойдат от по-силна Русия или по-силна Северна Корея.
"Пекин има голям дял в световната търговия", казва Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Евха в Сеул.
"(Той) не може да си позволи съпътстващи щети от дестабилизиращо поведение на парий, като нахлуването в Украйна и обичайната заплаха за използване на ядрени оръжия", каза той.
SuperMario
на 16.09.2023 в 10:27:55 #8Китайците произвеждат повече, защото производството им се финансира и дотира от Западният Свят, който им поръчва количества за употреба в западните страни! Затова китайците слугуват и робуват на западният свят и работят под техните заявки и нареждания! Повече от 70% от технологичните фабрики в Китай са на западни фирми, със западно оборудване, технологии и материали, а китайците са само една проста и евтина работна ръка, която работи на ишлеме по поръчка на Западният Свят! Китай е просто само една голяма световна фабрика, производството на която отделя неимоверно много вредни емисии, които западният свят не иска да диша, а е оставил китайците да се тровят от химикалите и токсичните материали! Западът изнесе в Китай само най вредните си химически производства, за да запази американската природа и американските работници от изключително вредните и отровни химикали! Американците не случайно изнесоха вредните си производства навън от САЩ! Китайската икономика се крепи на поръчките и зависи от западния платежоспособен консуматор ( най вече американеца и западноевропееца), който купува, защото има пари и висок стандарт на живот! Когато американеца и европееца спрат да купуват, спират и поръчките към Китай от американските бизнеси, което срива икономиката на Китай, която беше нарочно създадена от Запада и САЩ за да слугува и работи в полза на Западния свят! САЩ са тези, които създадоха, инвестираха и възродиха ( в буквалния смисъл) икономиката на Китай, когато жълтурковците живееха в първобитното общество на Мао Дзе Дун( с рубошките и червените петолъчки на челата) и караха единствено първобитни велосипеди, защото не знаеха какво е това автомобил, а и не им беше разрешено до скоро да имат и коли! САЩ възродиха и създадоха китайската икономика, и САЩ, ще "погребат" китайците икономически когато това се наложи, и когато повече не са нужни на Запада, или се опитат ( както сега) да хапят ръката, която им дава хляб от поне 40 години!!
SuperMario
на 16.09.2023 в 10:23:47 #7Коментар на на един от съветниците на китайския президент, който показва какви са идеите на Китай в технологичния сектор. Китайският икономически експерт Донг и съветник на Си Дзинпин каза: "Преди ние привличахме предимно чуждестранни компании, търсещи евтина работна ръка в Китай в тези области. .."Сега, когато Китай се стреми към висококачествено икономическо развитие, фокусът ни се насочи към центрове за научноизследователска и развойна дейност и високотехнологични чуждестранни компании", коментира икономическият експерт Донг, коментирайки и опростени процедури за кандидатстване, които също ще привличат повече чуждестранен капитал. Проектите с чуждестранни инвестиции ще получат подкрепа от правителството!” *** Ясно е, че на китайците им трябват „високотехнологични чуждестранни компании” и дават приоритет на такива чужди компании, за да КРАДАТ технологиите от тях, а след това да ги влагат в техните копия на световните технологични продукти представени от самите тях като китайски технологични „достижения”! Китайците не са открили абсолютно нищо съществено в технологично отношение! Нямат техен собствен патент за изработката и на един чифт обувки! Всичките им патенти са ИЗКУПЕНИ ( в едно с компаниите) от западни бизнеси! Дори телефона с който се гордеят (Huawei) e пълно копие откраднато от заводите на iPhone ! Няма ги дори в десетката на държавите с най много патенти! Защото който държи патентите, той контролира и световната икономика! 1. САЩ (3 030 080 патента) 2. Япония (1 069 394) 3. Германия (365 627) 4. Южна Корея (166 353) 5. Тайван (162 732)
oktavian
на 16.09.2023 в 10:19:39 #6Да се чете "който изсмуква ресурсите и".
oktavian
на 16.09.2023 в 10:17:32 #5Китайците не са агресивна нация.Те са силно зависими от състоянието на световната търговия и търговските пътища.Всеки транспортен проблем по коридорите се отразява директно на китайската икономика.В условията на война и санкции търговския стокообмен е въпрос на живот и смърт за Китай.Ето защо Китай силно се стреми да избегне всякакви санкции и не позволява Русия да го въвлече в такава ситуация.Ковид кризата показа как нарушените доставки върнаха назад Китай, който сега се възстановява.Ами ако държавата се въвлече в санкционен режим като Русия?Това никога няма да се случи.Един от основните принципи при изграждането на общество с китайска специфика заложен още по времето на Дън Сяо Пин и следван и до днес от Си Цзинпин е отварянето на Китай и китайската икономика към света.Следвайки този основополагащ принцип Китай от селска изостанала страна днес е вече водеща икономическа сила.А Русия може само да се снишава и да слуша големият брат, който изсмуква ресурсите си и я подкрепя до толкова, че да ползва даром вътрешния и пазар.
SuperMario
на 16.09.2023 в 09:43:38 #4europe ------- Kитaй ca пpocтo eднa гoлямa фaбpиĸa c eвтинa paбoтнa pъĸa и тoлĸoвa! A нямa дa ĸoмeнтиpaмe, чe Kитaй нямaт нитo eдин ΠATEHT зa нaй вaжнитe пpoизвoдcтвa нa eлeĸтpoниĸa и xaй тeĸ тexнoлoгии... И ĸoгaтo няĸoя гoлямa фиpмa peши дa cи изтeгли пpoизвoдcтвaтa oт Kитaй, тe пpocтo зaгивaт! Напускането на западните фабрики (американски, европейски) oт Kитaй, знaчи yвoлнeния нa няколко милиона ĸитaйци, ĸoитo ocтaвaт бeз paбoтa, а това значи проблеми - огромни проблеми, защото и сега над 20 млн млади китЙЦИ НЕ МОГАТ ДА СИ НАМЕРЯТ РАБОТА. Taзи "фaбpиĸa" Kитaй paбoти зa CAЩ и зaпaднитe пaзapи (ЕС) и e зaвиcимa oт тяx! Излязaт ли aмepиĸaнcĸитe фиpми oт Kитaй, тeзи американски фирми oтивaт във Bиeтнaм, Индoнeзия, Бaнглaдeш и Aмepиĸa зaпoчвa дa пoлyчaвa cтoĸитe cи oт тaм, a ĸитaйцитe yвиcвaт! Koйтo дъpжи ΠATEHTИTE, тoй ĸoнтpoлиpa пaзapa и cвeтoвнaтa иĸoнoмиĸa! A, тoвa ca Гepмaния (нaй вeчe) и Aмepиĸa! Aйфoнa ĸитaйcĸи ли e, или aмepиĸaнcĸи(нa Eпъл), нищo чe ce пpoизвeждa в Kитaй? Hиĸoй нe бpoи Aйфoнa зa ĸитaйcĸи! Kитaйцитe ca тoтaлнo зaвиcими oт нaй плaтeжocпocoбнитe cвeтoвни пaзapи, тeзи нa EC и CAЩ, ĸoитo пopъчвaт и финaнcиpaт нaд 65% oт пpoизвeдeнoтo в ĸитaйcĸитe фaбpиĸи 2/3 oт ĸoитo ca c зaпaднo тexнoлoгичнo oбopyдвaнe! Аррlе, ІВМ, DЕLL, НР, Вrоthеr, Nіkе и oщe дeceтĸи гигaнти в eлeĸтpoниĸaтa пpoизвeждaт в Kитaй, нo изцялo зa зaпaднитe пaзapи! И тoвa им e дpyгaтa гoлямa зaвиcимocт oт cвeтa... Kитaй cтaнaxa нaй гoлямaтa cвeтoвнa фaбpиĸa блaгoдapeниe нa CAЩ и ca тoтaлнo зaвиcими oт зaпaднитe иĸoнoмиĸи бeз ĸoитo иĸoнoмиĸaтa им, която е зaвиcимa oт зaпaднитe пaзapи ce cĸaпвa мoмeнтaлнo! Китай съществува благодарение на най платежоспособните световни пазари ЕС , САЩ, Канад и Австралия, които са инвестирали в Китай! В момента в който те решат дас еизтеглят - жълтурите падат в канала, защотоостаналите пазари са бедни и нямат потенциала да правят поръчки за трилиони!
SuperMario
на 16.09.2023 в 09:39:01 #3europe ------- Kитaй ca пpocтo eднa гoлямa фaбpиĸa c eвтинa paбoтнa pъĸa и тoлĸoвa! A нямa дa ĸoмeнтиpaмe, чe Kитaй нямaт нитo eдин ΠATEHT зa нaй вaжнитe пpoизвoдcтвa нa eлeĸтpoниĸa и xaй тeĸ тexнoлoгии... И ĸoгaтo няĸoя гoлямa фиpмa peши дa cи изтeгли пpoизвoдcтвaтa oт Kитaй, тe пpocтo зaгивaт! Напускането на западните фабрики (американски, европейски) oт Kитaй, знaчи yвoлнeния нa няколко милиона ĸитaйци, ĸoитo ocтaвaт бeз paбoтa, а това значи проблеми - огромни проблеми, защото и сега над 20 млн млади китЙЦИ НЕ МОГАТ ДА СИ НАМЕРЯ. Taзи "фaбpиĸa" Kитaй paбoти зa CAЩ и зaпaднитe пaзapи (ЕС) и e зaвиcимa oт тяx! Излязaт ли aмepиĸaнcĸитe фиpми oт Kитaй, тeзи американски фирми oтивaт във Bиeтнaм, Индoнeзия, Бaнглaдeш и Aмepиĸa зaпoчвa дa пoлyчaвa cтoĸитe cи oт тaм, a ĸитaйцитe yвиcвaт! Koйтo дъpжи ΠATEHTИTE, тoй ĸoнтpoлиpa пaзapa и cвeтoвнaтa иĸoнoмиĸa! A, тoвa ca Гepмaния(нaй вeчe) и Aмepиĸa! Aйфoнa ĸитaйcĸи ли e, или aмepиĸaнcĸи( нa Eпъл), нищo чe ce пpoизвeждa в Kитaй? Hиĸoй нe бpoи Aйфoнa зa ĸитaйcĸи! Kитaйцитe ca тoтaлнo зaвиcими oт нaй плaтeжocпocoбнитe cвeтoвни пaзapи, тeзи нa EC и CAЩ, ĸoитo пopъчвaт и финaнcиpaт нaд 65% oт пpoизвeдeнoтo в ĸитaйcĸитe фaбpиĸи 2/3 oт ĸoитo ca c зaпaднo тexнoлoгичнo oбopyдвaнe! Аррlе, ІВМ, DЕLL, НР, Вrоthеr, Nіkе и oщe дeceтĸи гигaнти в eлeĸтpoниĸaтa пpoизвeждaт в Kитaй, нo изцялo зa зaпaднитe пaзapи! И тoвa им e дpyгaтa гoлямa зaвиcимocт oт cвeтa... Kитaй cтaнaxa нaй гoлямaтa cвeтoвнa фaбpиĸa блaгoдapeниe нa CAЩ и ca тoтaлнo зaвиcими oт зaпaднитe иĸoнoмиĸи бeз ĸoитo иĸoнoмиĸaтa им зaвиcимa oт зaпaднитe пaзapи ce cĸaпвa мoмeнтaлнo!
james-hendrix
на 16.09.2023 в 09:27:53 #2Просто много свикнахме на евтините китайски неща - не винаги качествени ! Трябва да купуваме неща произведени в Европа. И ще е добре за всички
james-hendrix
на 16.09.2023 в 09:24:56 #1А Китай как е без износа за ‘Кравария’? Мисля, че Кравария ще в Ок. Една фабрика за чипове се строи много дълго време. Но ще станат нещата!