ТАСС представя ключовите моменти от програмите на двамата кандидати за президент на Украйна.
Днес Владимир Зеленски и Петро Порошенко ще проведат дебат на Олимпийския стадион в Киев, който може да се окаже решаващ за резултата от балотажа в неделя. Социологическите проучвания показват, че Зеленски ще смаже Порошенко на балотажа.
В областта на външната политика Зеленски желае да се договори с Русия, докато Порошенко е за "студен мир" под лозунга "Далеч от Москва". По отношение на въпроса за Крим комикът счита полуострова за анексиран и се обявява за безкомпромисното му връщане към територията на Украйна. Порошенко се обявява за "освобождаване на Крим" чрез засилване на санкциите и иницииране на международен съдебен процес срещу Русия.
И двамата кандидати са за присъединяване на Украйна към ЕС и НАТО. Разликата е, че Зеленски иска това да се реши от народа чрез референдум.
Относно вътрешната политика Зеленски е за прекратяване на огъня в Югоизточна Украйна и начало на преговори с участието на САЩ и Великобритания, изпращане на миротворци на ООН в региона. Порошенко е за мисия на ООН и засилване на натиска над Русия със санкции.
Езиковата политика също се различава. Докато Зеленски подкрепя украинският език да бъде единственият държавен език, но другите езици, включително и руски, трябва свободно да се използват, Порошенко е за тотална украйнизация и приемане на специален закон за държавния език.
В икономическата сфера Порошенко и Зеленски подкрепят продължаване на сътрудничеството с Международния валутен фонд. Комикът подкрепя провеждане на поземлена реформа, независима Централна банка и енергийна независимост. Настоящият президент на Украйна иска превръщане на страната в аграрна държава, транспортен център в Източна Европа и център на международния туризъм.
Двамата кандидати се обявяват за укрепване и модернизиране на въоръжените сили по стандартите на НАТО.
Зеленски е за децентрализирана власт, въвеждане в институциите на пряката демокрация посредством референдуми. Порошенко също е за децентрализиране на властта като основа за развитие на регионите.