442 000 са болните от диабет в България. Това стана ясно по време на кръгла маса "Заедно можем да победим диабета" в Народното събрание, съобщават от пресцентъра на парламента.

Все повече деца страдат от диабет тип 2

Все повече деца страдат от диабет тип 2

Според ендокринолога Цветелина Тотомирова затлъстяването е сериозен проблем

На форума бяха представени актуални данни за диабета в България и Европа и политики за подобряване на резултатите от контрола и решението на проблема с диабета. Международната диабетна федерация (IDF) и Европейският диабетен форум споделиха своя опит.

Диабетът е глобален проблем, пред който са изправени всички държави в света, коментира Проф. Цветалина Танкова, началник на Клиниката по диабетология в УСБАЛЕ "Академик Иван Пенчев".

Близо 463 млн. са хората с това заболяване в момента или 9.3% от населението, като се очаква броят им да се удвои през следващите 20 години. В България болните с тази диагноза през тази година са 442 хил. души или 8.3% от населението на възраст между 20 - 79 години, съобщи Танкова.

Според Танкова всеки втори човек с диабет по света е недиагностициран, а един от всеки 13 души има предиабет. Това налага подобряване на скрининга за предиабет, програми за превенция на болестта, защото половината от случаите на захарен диабет тип 2 могат да бъдат предотвратени, смята Танкова.

Редовният самоконтрол намалява усложненията при диабет

Редовният самоконтрол намалява усложненията при диабет

40% от хората не знаят, че имат диабет, коментира д-р Алексиева

Доц. Зорница Миткова от Катедрата по организация и икономика на фармацията във Фармацевтичния факултет на МУ - София обясни, че ситуацията в България не се различава от световните тенденции.

Обществените средства на година за лечение на диабета в страната ни са около 550 млн. лв. по данни на Международната диабетна федерация (IDF).

Според анализите в България делът на пациентите с добър контрол на болестта нараства и достига 40% от засегнатото население. Това води до намаляване на риска и броя на усложненията, което спестява разходи за тяхното лечение в размер на 20 млн. лв. за периода 2012 - 2016 г., уточни Миткова.

Проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология в УМБАЛ "Александровска", посочи, че диабетът представлява колосална тежест за хората, живеещи със състоянието, особено в Централна Европа (България, Хърватска, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения). Тук има приблизително 7,6 милиона възрастни (20-79 г.) с диабет и съществува разлика между разпространението в този регион (7,3%) и в целия Европейски съюз като цяло (6,4%). 

Според проф. Сена Карадениз, председател на Международната диабетна федерация за Европа, на Стария континент един от всеки трима възрастни с диабет е недиагностициран. Прогнозите са, че до 2045 г. заболеваемостта ще се увеличи с 45% в световен мащаб. 

Форумът е под патронажа на Комисията по здравеопазването към 44-ото Народно събрание и по инициатива на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

Кръглата маса е посветена на 14 ноември - световен ден на борбата с диабета.