В Европейския съюз най-много работят българите.

Това сочат резултатите от изследване на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, цитирано от Дойче веле.

Най-малко се работи във Франция, Италия и Дания.

Общо 41,7 часа на седмица работят средно българите, сочи изследването на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Фондацията със седалище в Дъблин започва да изследва трудовите условия в България през 2003 година.

Още тогава седмичното работно време в България, а и в другите източноевропейски страни, е възлизало на 40 часа. Според изследването колективното договаряне играе сравнително малка роля при определянето на нормалното седмично работно време в тези страни.

Наред с България на върха на класацията се нарежда и Румъния, където хората също работят по 41,7 часа седмично. На трето и четвърто място са Великобритания с 41,2 часа и Чехия с 41,2 часа. Германия и Австрия ги следват с 41,1 часа седмично работно време. Повечето европейски страни отдавна се сбогуваха с 35-часовата работна седмица.

Българите работят повече от установеното в тарифните договори.

Действителното работно време в България се различава от максимално установеното чрез закон в страната с около два часа, но все още се вписва в законовите рамки на ЕС. Всички изследвани страни влизат в рамките на установените с европейска разпоредба 48 часа седмично работно време. Максималното дневно работно време в България според законовите разпоредби е 8 часа.
То може да се удължи до 10 часа дневно, като не надхвърля предвиденото в европейските разпоредби седмично работно време от 48 часа и не продължи повече от 60 последователни дни, сочи изследването.

По отношение на платената годишна отпускаобаче България не се нарежда на едно от първите места в ЕС. 24 дни средно плаща работодателя за отдих на заетите, което е с почти ден и половина по-краткоот средното за ЕС ниво.

В Германия балансът между семейния живот и професионалната кариера е застрашен.
Германските синдикати са загрижени.

В Германия платената годишна отпуска възлиза на 30 дни годишно. Действителното работно време обаче надхвърля с около почти четири часа предвиденото в тарифните договори работно време. Тенденцията е към покачване, сочи изследването на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.

Ето защо председателят на Съюза на германските синдикати Михаел Зомер изрази дълбоката си загриженост относно резултата от изследването. Според него удълженото работно време спъва създаването на нови работни места. Освен това нарушава баланса между работата и семейния живот и оказва неблагоприятно влияние върху здравословното състояние на заетите.