Депутатите приеха почти единодушно да отпадне българското гражданство срещу инвестиции. "За" гласуваха 179, против нямаше, 1 се въздържа. Гласуването се проведе в началото на пленарния ден, който стартира с разглеждане на промени в Закона за българското гражданство на второ четене. Дискусия нямаше.
Предложението на Министерски съвет практиката българското гражданство срещу инвестиции да бъде прекратена се аргументира с искането на Европейската комисия. Мотивите на Брюксел са, че всяко лице, което притежава гражданство на държава членка, е едновременно гражданин и на съюза, и има всички права и привилегии, които произтичат от него. По-специално правото на свободно движение. България е сред трите страни от ЕС, в които получаването на златен паспорт в замяна на инвестиции все още беше възможно. Другите две са Кипър и Малта.
Мнение имаше по въпроса за прекратяване на неприключените молби, решение, взето от парламентарните комисии. Депутатът от "Възраждане" Петър Петров поиска да се вземе решение да се прекратят производства от преди 5 г. или 10 г., но да не се прекратяват неприключените. "Става дума за над 100 заявления, подадени преди 12 март 2021 г., когато паспорт срещу инвестиции касаеше инвестирането в ценни книжа - говорим за инвестирани над 200 млн. лв. Ако се приеме, тези пари ще се върнат. Не виждам защо да ги губим", каза в мотивите си депутатът.
Народните представители приеха и параграф 9 на закона, предложение на ДПС - според който в 6-месечен срок ДАНС ще извърши проверка на всички преписки по този закон, считано от влизането в сила.
Крум Зарков от БСП взе отношение, че решението днес е срещу създадената схема за "златните паспорти" и поиска прекратяване на производствата по по-стар ред, тъй като няма нови молби. "След като законопроектът бъде приет, ще свали България от държавите от ЕК, в които се дават златни паспорти, особено за хората, развявали български паспорт, без да са инвестирали нито един лев в нашата икономика".
Хамид Хамид от ДПС посочи, че сме успели да свалим България от страните, сочени с пръст за продажба на българско гражданство, но не е постигнат успех с "пребиваването на основание инвестиции". ДПС ще внесе предложения и за този проблем, ще се мисли дали да е с по-строга регулация или изцяло отмяна.
През януари 2022 г. Жозеп Борел настоя за пореден път България и Малта да се откажат от режимите за предоставяне на гражданство и т.нар. златни паспорти.
Още през 2019 г. правителството на ГЕРБ предложи промяна в режима на даване на гражданство срещу инвестиции. В началото на тази година МП също заяви, че режимът ще бъде отменен. От ДПС предложиха отделен законопроект, а и включиха предложенията си в идеите за промяна на Конституцията.