Учените в България, които работят по проекти по програмата за научни изследвания и иновации в ЕС "Хоризонт 2020", да получават до 8000 евро към годишните си заплати, предвиждат новите правила на Европейската комисия (ЕК) за финансиране на научни разработки със средства от ЕС.
Целта на новите правила е нашите учени да бъдат допълнително мотивирани да се включат в развитието на европейската наука. Допълните възнаграждения ще имат за цел и да балансират заплащането на българските изследователи с това на техните западноевропейски колеги, съобщават от Министерство на образованието и науката (МОН).
Новите правила са насочени предимно към учените, стартиращи бъдещи изследвания като право да раздават допълнителни средства ще имат и организации със вече стартирали проекти, но за това те няма да получат допълнително финансиране. Организациите ще трябва сами да преценят дали с одобрения бюджет по програмата "Хоризонт 2020" ще имат възможност за допълнително заплащане, или ще отделят собствени средства за поощряване на най-активните си служители.
Програмата за научни изследвания и иновации в ЕС "Хоризонт 2020" не отчита голям интерес в България към момента. Причини за това е несъразмерното заплащане у нас спрямо това на учените от други държави. Родните ни учени сега получават различно заплащане спрямо спецификата на изпълняваните от тях проекти. До момента финансирането по Фонд "Научни изследвания" е по-високо от това по проектите по "Хоризонт 2020", посочват от МОН.
Припомняме, че в Бялата книга за бъдещето на Европа, която беше представена от председателя на ЕК Жан Клод Юнкер, беше подчертан успеха на програмата за научни изследвания и иновации в ЕС "Хоризонт 2020".
Според Юнкер благодарение на програмата "Хоризонт 2020", която е най-голямата многонационална научноизследователска програма в света, Европа е лидер в сферата на иновациите и научните изследвания.