Парламентарната група на ГЕРБ-СДС внася проектозакон за промени в Изборния кодекс. Това съобщиха на брифинг в кулоарите на Народното събрание представители на ексуправляващите.
Първото и основно искане на ГЕРБ е да бъдат върнати хартиените бюлетини за гласуване, като хората да могат да избират по какъв начин да упражнят гласа си.
"Да се въведе пълно равенство между машини и хартиени бюлетини. Във всички секции да има хартиени бюлетини", каза Радомир Чолаков от ГЕРБ.
Второто искане на партията на Борисов - техническите лица, надзираващи машините в чужбина, да бъдат единствено и само български граждани. На трето място - машините и софтуерът да станат собственост на държавата.
"Така че да няма усещането в българските граждани, че частна фирма брои гласовете и прави изборите", аргументира се Чолаков.
анкета
Доволни ли сте от изборния резулат?
Естествено 22.5%
Изборите не бяха честни 17.9%
Замириса на протести 13.9%
Датата 24.10 е идеална за следващите избори 40.8%
Какви избори? Лято е все пак 4.9%
В сферата на изборните правила ГЕРБ настояват също така да бъде записано задължително проверяване на контролните разписки, като при разлика между машинния вот и контролните разписки за истинни да бъдат приемани вторите.
"Този изборен кодекс бе направен специално за предишните избори. Считаме, че Избирателният кодекс следва да бъде правен с дългосрочна визия", каза Десислава Атанасова.
От ГЕРБ също така внасят искане за създаване на анкетна комисия, която да разследва казуса със строежите на полуостров "Буджака". Контекстът на искането им е свързан с имението на бизнесмена и собственик на медийната група "Капитал" Иво Прокопиев, намиращо се там.
"Интересно е дали партията, която толкова настоява за законност (визира "Демократична България" - бел. ред), ще подкрепи това", заяви Атанасова.
Припомняме, че сагата с машинното гласуване започна преди няколко години, като въвеждането му бе отлагано няколко пъти. Пробно такова бе направено преди няколко години, но за местния вот през 2019 г. отпадна с аргумент, че листите са трудни. От парламентарните партии в 44-то НС категорично за въвеждане на машинен вот бяха от БСП, като дори ултимативно напуснаха парламента, а от ГЕРБ се съгласиха да въведат такъв вот, но паралелно с хартиения, за да оставят възможност на възрастните хора да се чувстват сигурни във вота си.
На изборите на 4-ти април имаше избор на вид гласуване и малко под 30% от избирателите избраха машинното. Въпреки въведените технологии обаче остана ръчното пренасяне и пресмятане на резултатите от изборите от машинния протокол на хартиения и от СИК допускаха много грешки.
45-то Народно събрание въведе задължително машинно гласуване в секции с над 300 избиратели.
На 19 юли ЦИК излезе с положителна равносметка за двата месеца, в които се организираха предсрочните парламентарни избори.
halo
на 31.07.2021 в 03:24:46 #6Наесен ще има цепене на зад*ници... Сещайте се чии....
james1
на 30.07.2021 в 22:21:07 #5Машинното гласуване трябва да се забрани със закон, а хората, които ги защитават и,и рекламират трябва да бъдат наказвани със затвор!
Danil-Gan4ev
на 30.07.2021 в 16:15:32 #4Само хартии им се мержелеят в гербавите кратуни - хартиени бюлетини за циганите срещу 50 лв банкнота - пълни шкафчета с евраци за вожда
ce
на 30.07.2021 в 14:14:10 #3Това с хартията е смешка Либералните комунета ще мълчат Другите две искания имат резон, но имат и тъмна страна
stani64
на 30.07.2021 в 13:37:01 #2Машинното гласуване е за хора с IQ по-голямо от 20-30!
NaskoZashtoto
на 30.07.2021 в 13:29:38 #1Видя се, че с машини процеса на гласуване и особено на отчитане на резултата върви много по-бързо, а секционните и районните комисии не могат да манипулират резултата. След още един-два пъти хората ще им свикнат и страхът от самата машина на гласуващите няма да е фактор за избирателната активност. Хартиената бюлетина трябва да остане само като резервна възможност - при техническа авария. Колкото до собствеността на машините и софтуера, добре е да се направи дългосрочен разчет какво ще струва купуването, поддръжката и съхранението на хиляди машини и какво - ако се наемат, но също трябва да се съобрази хипотезата, че ако се наемат машини за отделните избори, може да се окаже, че всички налични са "заети" или наличните работят само с определена програма и т.н. Държавните машини има смисъл да работят с държавен софтуер, но това пак ще постави въпроса за възможност на управляващите да си "нагласят" резултата. Въобще перфектна система няма - ако има съответно желание, всяка може да бъде пробита. Зависи от хората. А герберите си ги знаем - ако не е на тяхното, просто пречат.