Заетостта и достъпът до външната среда са основните проблеми на хората с увреждания у нас. Това стана ясно по време на комисията по социална политика в парламента, на която проблемите си представиха различни организации.
Веска Събева - председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия бе категорична, че трябва да се промени социалното подпомагане, така че да има полза от него.
Бе поставен въпросът със заетостта на хората с увреждания, като се отбеляза, че , трудно се работи с цел повишаване на квалификацията им. Има сериозни проблеми в областта на достъпността на средата, като София е ярък пример за това.
Представител на Съюза на инвалидите в България Георги Колев направи предложения за промени на закона за хората с увреждания - да се променят критериите за отпускане на целева помощ за покупка на МПС и жилище, като средномесечният доход да е съобразен с двукратния размер на линията на бедност, тъй като по сегашния критерий - линията на бедност едва 4-а души са получили помощ за покупка на лично превозно средство от 38 000 души, а 23 лица са получили жилище.
От Национална асоциация на сляпо-глухите хора се оплакаха също от труден достъп до инфраструктура и занижена информираност и поискаха да се подхожда по специфика и увреждане.
Маринела Ангелова от Национално сдружение на работодателите на хората с увреждания посочи, че трудовата заетост е наболял проблем и настоя за субсидии за техническо оборудване на предприятията. По думите й инфлацията е изяла помощите.
Асоциация на деца с нарушено зрение от името на Любомир Велков добави, че ученици нямат преводач по време на учебния процес.
"Малки български хора" също искат достъпна среда, за да има заетост.
Искрен Арабаджиев - председател на комисията, обеща да се помисли как може да се подкрепи трудовата дейност, така че всеки един да се почувства член на обществото.