ПОСЛЕДНО: Левицата, ДПС и НДСВ се договориха за политическите приоритети

Николай Камов НДСВ и неговият лидер да потвърдят многократно заявяваната от тях привързаност към спазване на европейските правила на политическо поведение и национално отговорна политика, изискващи кандидатът за министър-председател да бъде посочен от политическата сила, получила най-широка подкрепа на изборите, призоваха от Политическото движение “Социалдемократи”.

Националният съвет на движението счита, че волята на гласоподавателите и интересите на България диктуват създаването на коалиция между левицата и либералния център в лицето на НДСВ и ДПС и в тази посока трябва да бъдат изчерпани всички възможности.

Лидерът на движението Николай Камов изрази своя оптимизъм, че към днешна дата всички шансове са на страната на тристранния съюз.

Той заяви, че досега консултациите са се водели по принципни въпроси, но от вчера във формат Коалиция за България – НДСВ - БСП преговорите вървят по конкретни параметри на политиките. Камов категорично отрече в Коалиция за България да е обсъждана резервна кандидатура за министър-председател.

Според него това не се е налагало, тъй като въпросът за компромис в тази посока не е бил поставян по време на консултациите с другите политически сили.

Ако някой повдигне темата и имаме променена ситуация, сме готови на обсъждане, допълни той.

Министрите трябва да бъдат олицетворение на политиката и техните номинации трябва да се направят в зависимост от постигнатите договорености в сферите на икономическата и социалната политика, здравеопазването, образованието и екологията, смята Камов.

Тази своя позиция лидерът на движение “Социалдемократи” ще отстоява пред политическия съвет на коалиция за България днес.

Боклукът в София се превърна в метафора на състоянието на българската държава, коментира Камов ситуацията от последната седмица. Според него кризата в столицата се дължи на безспорно лошото управление.

Социалдемократът смята, че държавата също може не метафорично да се окаже в подобна ситуация – макар и временно да загуби темпото на присъединяване към европейския съюз, да влоши жизнения стандарт на хората, да наруши финансовите, икономическите и социални баланси.

Може обаче, добави Камов, да се случи точно обратното – всичко това да стане по-добро отколкото е сега, въпросът е в управлението.