Лидерът на ДСБ Иван Костов заяви пред представителите на Българската търговска асоциация на производителите и организаторите от игралната индустрия, че ще работи за забраната на хазарта в България.

Може ли най-бедната страна в Европа да е най-либерална по отношение на хазарта?, изрази недоумение Костов и подчерта, че в много европейски страни хазартът е забранен, защото е начин организираната престъпност да пере пари.

Иван Костов е категоричен, че собствениците на казина трябва да докажат своята коректност към закона. Според него бъдещето на хазарта ще зависи от стечението на много обстоятелства и най-вече от това дали новото правителство ще съумее да противодейства ефективно на организирана престъпност и корупцията.

Ако не съумее към края на мандата, ще му се наложи този ход", прогнозира Костов и поясни, че вероятно след три години, ако в България продължи да се вихри организираната престъпност, много хора ще започнат да чуват призива да се забрани хазарта.

Според Костов щетите, причинени на българските граждани от участието в хазарта, са големи. Като пример той припомни - „Един баща проигра на хазарт, които хората събраха за лечението на дъщеря му." Вярно е, че за това не е виновен хазартът, но достъпният хазарт сигурно е бил фактор, който му е повлиял и му е дал възможността, коментира Костов.

Той подчерта, че с България миналата година е имало само четири дела за пране на пари, което според него означава, че въобще няма противодействие на прането на пари. Като признаци за пране на пари лидерът посочи големите строежи по Черноморието и планинските курорти.

Иван Костов е категоричен, че данъкът върху хазарта трябва да бъде завишен на 15% и изтъкна, че 84% от хората смятат, че това е правилно, тъй като хазартните игри не са от първа необходимост.

Представителите на асоциацията от своя страна изтъкнаха, че казината в България са само 21 и не би трябвало да се третират наравно с по-дребния бизнес в сектора - играните зали с игрални автомати.
Те изтъкнаха, че в страната има 993 игрални зали , като всяка от тях създава заетост за около 20 души. Един игрален автомат струва около 10 000 евро и в залите са инвестирани над 400 милиона лева.

35 милиона са текущите разходи. В сектора, според асоциацията, няма монопол и поддържат общо над 80 000 работни места. Сред фирмите на асоциацията са и български производители с признание в чужбина.

Представителите на асоциацията изразиха неодобрение на предвиденото в проекта за промени в закона за прелицензиране в 6-месечен срок. Те посочиха, че комисията по хазарта обработва годишно едва 200 искания и ако предвиденото в проекто закона бъде прието, тя ще трябва да обработи над 1000 искания за двойно по-кратко време, което не е възможно.

Според асоциацията законодателството трябва да се модернизира и да се въведат нови раздели в закона за хазарта. По отношение на данъците представителите на асоциацията изразиха готовност да приемат балансирано облагане.