Механизъм за прозрачност на инвестициите, чрез който всеки един български инвеститор в Република Северна Македония и съответно македонски инвеститор в България да има възможност да сигнализира за дискриминация и неравно третиране от страна на местни и централни власти е договорен по време на първото заседание на Работната група Икономика, търговия и иновации в Скопие. Подаденият сигнал ще бъде видим на най-високо политическо ниво.

Първото заседание се провежда днес в Скопие, където е министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер. В работното съвещание е взел участие и министърът на финансите в правителството на РСМ Фатмир Бесими, който е съпредседателствал срещата. Включили са се и премиерът на РСМ Димитър Ковачевски и заместник-министър председателят Фатмир Битики. Формирането на работните групи беше част от решенията, с които завърши последния Консултативен съвет по национална сигурност, проведен при държавния глава на 10 януари.

От българска страна в заседанието в Скопие участие взе заместник-министърът на земеделието Атанас Добрев, а от страна на Република Северна Македония - Трaян Димковски, заместник-министър на земеделието, горите и водното стопанство.

Добросъседството с практически измерения, обеща Кирил Петков в Скопие

Добросъседството с практически измерения, обеща Кирил Петков в Скопие

На 25 януари съвместно заседание на двете правителства

Заместник-министър Добрев заяви, че настоящата среща ще даде нов импулс на двустранното партньорство и изрази надежда, че съществуващият открит и интензивен диалог между двете министерства ще бъде възобновен и ще затвърди доброто сътрудничество на оперативно ниво.

Той подчерта, че в изпълнение на Меморандума, който бе подписан на 25 януари по време на Междуправителственото заседание в София, се предвижда обмен на опит и добри практики, научна и техническа информация и организиране на семинари и работни групи в конкретни сектори в областта на земеделието.

Двете министерства планират да организират бизнес и B2B срещи с представители на земеделския сектор.

Целта е този механизъм да осигури гладката работа на всеки инвеститор от двете страни на границата. Договорено беше оказване на съвместна подкрепа на фирми от България и Северна Македония. Българската страна има готовност да проучи възможностите за създаване на програми, които да подпомагат фирми от двете страни в областта на търговията и инвестициите.

На заседанието бяха набелязани още възможности за разширяване на икономическите отношенията с Република Северна Македония и сътрудничество в областта на иновациите и подкрепа за стартиращи предприятия, както и в областта на малките и средните предприятия.

Снимка 562025

Източник: МС

Обсъдено беше още взаимодействие между двете страни за финансиране на компании в приоритетни сектори от взаимен интерес, както и съвместни инвестиционни инициативи с Фонд мениджър на финансови инструменти.

Направени бяха презентации на банките за развитие от двете страни, както и на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия в България и Агенция за насърчаване на предприемачеството в РСМ.

От българска страна в делегацията са се включили и представители от Министерството на иновациите и растежа, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на финансите и Министерството на земеделието.

След заседанието на работната група министър Даниел Лорер и министър Фатмир Бесими откриха Бизнес форум с участието на представители на български и македонски търговски камари и браншови организации.