Страховете на хората от коронавируса са съвсем нормални. Това е проблем на общественото здраве. Това са група от предизвикателства в тази ситуация, визирам емоционално психични проблеми като например страховете. Това каза проф. Орлин Тодоров от Института по психично здраве в ефира на БНТ.

Той обясни, че според йерархията на страховете, най-тежък за понасяне е страха от пълната неизвестност, както е в тази ситуация.

Петров добави, че Следващият страх е страхът от другите хора, които могат да ни заразят и тук се намесва страхът, че човек е застрашен от другите, поясни още Тодоров. Допълнително се наслагва страхът, че близките са отчуждени и може да ги загубим. Този страх може да бъде релативизиран, благодарение на интернет съвременният човек може да има връзка.

Тодоров посочи, че е необходимо хората да получат адекватна информация за този вирус, а като съвет към всички отправи - хората да не изпадат в крайности.

Тодоров поясни, че изследванията показват, че даването на информация от много медии засилва страха на хората, затова е много важно да се включат професионалисти.

Впечатленията на специалистите са, че българите се страхуват повече от ХИВ, рак, дори от депресия и психично разстройство повече отколкото от коронавируса.

Тодоров припомни, че вече психолози предоставят безплатна помощ на хора с психични разстройства. Важно е в този момент да подкрепяме лекарите.