
НДСВ ще проведе поредица от двустранни консултации с парламентарно представените политически партии и значими субекти от извънпарламентарното пространство за промените в избирателния закон.
Това обяви днес вицепремиерът и зам.-председател на партията Пламен Панайотов.
Съгласие вече е получено от "Съюза на свободните демократи", ВМРО и социалдемократите на Александър Томов.
Очаква се потвърждение от Движение “Гергьовден” заради отсъствието на Любен Дилов-син от София в края на тази седмица. За консултациите партията е излъчила контактна група, съставена от двамата й заместник –председатели Даниел Вълчев и Николай Свинаров и вторият човек в парламентарната група Валери Цеков. Целта е да се постигне един широк консенсус, за да може да се осигури честно и демократично провеждане на парламентарните избори, подчерта Панайотов.
Днес на тържествена церемония НДСВ постави пред партийната си централа електронен календар, който ще отброява оставащите дни до датата, когато Бъл;гария ще стане пълноправен член на Европейския съюз.
Има събития,които се нуждаят от специална дата, за да придобият значимост, но има и други, които придават специална значимост на самата дата, каза Пламен Панайотов при откриването на уреда, който днес отбелязва 673 дни до 1 януари 2007г.
Правим това, отбеляза вицепремиерът със съзнанието, че ни предстои още много работа. Той напомни, че заради събитията от изминалата седмица встрани е останал фактът, че във вторник страната ни е получила ясен знак за подкрепата на ЕК за членството ни в ЕС. Панайотов съобщи, че за НДСВ числото 25 е ключово през тази година.
На 25 март –Благовещение,ще бъде представен за първи път на български език и нотифициран от ЕС текстът на Договора за присъединяване. Месец по-късно на 25 април документът ще бъде официално подписан, а до 25 май НДСВ ще направи всичко възможно той да бъде ратифициран от Народното събрание.
На 25 юни пък са парламентарните избори.
Според Панайотов НДСВ не се отказва от референдум за членството ни в ЕС по принцип, но за тях ратификацията на договора именно от това Народно събрание е приоритет. Освен че ще е знак за страните членски на съюза това ще има даде и технологично време-около 17-18 месеца, националните им парламенти да признаят от своя страна документа.
Референдумът е въпрос на парламентарна воля, каза вицепремиерът и добави, че българският народ отдавна е казал “Да” на членството ни в ЕС.Според Даниел Вълчев за да не се рискува датата 1 януари 2007г, е добре договорът да се ратифицира от 39-ото НС, като допитването до народа може да се остави за 2006г.Така българите ще могат да кажат своето окончателно “да” на присъединяването и то при условие, че вече ще е ясно дали новата Евроконституция ще бъде в сила.
Има конституционен механизъм за уточняване на кандидатури на посланици и не само външният министър, но и който и да е член на правителството не може да съобщава данни за хода на тези процедури, без да е получено съгласието на приемащата страна. С тези думи вицепремиерът Панайотов отклони въпроса дали ще бъдат удовлетворени претенциите на ДПС за техни ръководители на дипломатически мисии.
Отстраняването на проф.Васил Мръчков не е политически въпрос на равнище ръководства на партии, смята Панайотов. Става дума за помощен орган на председателя нас парламента и аз вярвам, че Борислав Великов, ако намери за потребно, ще е в състояние да проведе необходимите консултации, добави той.