Прокуратурата не знае за какво точно е образувано досъдебното производство срещу КЕВР. Наблюдаващият прокурор Мариян Александров обясни пред журналисти, че тепърва имат да се събират огромен брой доказателства и експертизи. Той може да предполага, че образувано досъдебното производство спрямо КЕВР е заради доставките за газ.

Разследването по случая "Булгаргаз" няма никаква връзка с формирането на цената на газта за потреблението. На този етап няма достатъчно данни за престъпление и доказателства за него така че да бъде повдигнато обвинение на конкретно длъжностно лице за извършено престъпление от общ характер.

От събрания до момента доказателствен материал не се установява, че продажбите на излишъците на газ на борсата влияят върху цената на газта за крайния потребител.

Разследването по делото продължава, лично от наблюдаващите прокурори се събират доказателства и са дадени конкретни указания към разследващите полицаи към ГДНП.

Енергийната комисия в НС нищи тайно спорните газови сделки от уикенда

Енергийната комисия в НС нищи тайно спорните газови сделки от уикенда

Министър Александър Николов не дойде заради служебни ангажименти

От прокуратурата поясниха и основни точки от производството за търговията с газ на борсата и дали така е ощетено дружеството "Булгаргаз" ЕАД, престъпление по чл. 220, ал. 1 от НК.

Досъдебното производство по случая с "Булгаргаз" ЕАД и КЕВР е образувано от разследващ полицай в Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) на 28.01.2022 г. с разпит на свидетел за две престъпления: за това, че през м. декември 2021 г. длъжностно лице от "Булгаргаз" ЕАД съзнателно сключило неизгодна сделка, от която е произлязла значителна вреда - престъпление по чл. 220, ал. 1 от НК, и за това, че в периода 26.03.2020 г. - 13.12.2021 г. длъжностно лице от КЕВР не е изпълнило служебните си задължения с цел да причини другиму вреда и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици - престъпление по чл. 282, ал. 1 от НК.

От "Булгаргаз" опровергаха информацията на Румен Овчаров за продадени 60 000 мгв/ч газ

От "Булгаргаз" опровергаха информацията на Румен Овчаров за продадени 60 000 мгв/ч газ

Продали са 37 000 мегаватчаса

Прокурорът е установил механизмът, по който "Булгаргаз" ЕАД осъществява търговия с газ:

"Булгаргаз" ЕАД е дружество с обществена и търговска функция, като приоритет му е осигуряването на потреблението на вътрешния пазар. Едва след това и при наличие на свободен ресурс дружеството може да търгува с този ресурс на организирания борсов пазар, състоящ се от държавна и частна борса: държавната е "Газов Хъб Балкан" ЕАД, а частната е "Българска енергийна търговска платформа" АД.

Вътрешният пазар включва регулиран пазар - това са топлофикация и газоразпределителните дружества и свободен пазар - индустрия, пряко присъединена към газоразпределителната мрежа, както и всички заявки по Газ Релийз програма (програма за освобождаване на количества) по чл. 176а от Закона за енергетиката. Нуждите на вътрешния пазар се удовлетворяват от "Булгаргаз" ЕАД, като цените на този пазар са законово определени в Наредба № 2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените на природния газ, издадена от председателя на КЕВР. Тази цена не зависи от решения на ръководните органи на "Булгаргаз" ЕАД, а следва изискванията на Наредбата.

След като прочете новините, КЕВР реши да проверява газовите сделки от последните дни

След като прочете новините, КЕВР реши да проверява газовите сделки от последните дни

Работна група задълбочено ще анализира и ще докладва

Задължение на КЕВР е да следи дали цената на регулирания пазар е определена съобразно цитираните нормативни изисквания. След като удовлетвори нуждите на "вътрешния пазар", дружеството може да изнесе остатъчните количества газ на една от двете лицензирани борси - държавна и частна. Частната борса е лицензирана от КЕВР през м. март 2021 г. и оперира от м. май 2021 г. Цената и на двете борси се определя по борсови правила, тя е динамична и се променя в рамките дори на ден. В основата и на двете борси е търговията главно чрез анонимен сегмент. Продавачът не знае предварително кой е купувачът по сделката, това се разбира при плащането от платежното нареждане. Основната разликата в условията на държавната и частната борса е в гаранциите за плащане на продажната цена, като те са в пъти по-големи на частната борса. Отделно, ценовите условия за участие на частната борса са по-изгодни. "Булгаргаз" ЕАД няма задължение да изнася остатъчните количества газ на борсата и в частност няма задължение да ги изнася на държавната борса.

Александър Николов: Води се война срещу енергийната ни политика

Александър Николов: Води се война срещу енергийната ни политика

Информацията в детайлите е еднаква, но е и еднакво грешна

Изпълнителният директор на дружеството и членовете на Борда на директорите не осъществяват тези сделки и нямат отношение към тях. Сделките се осъществяват от лицензирани служители на "Булгаргаз" ЕАД, които са обособени в търговски/оперативен отдел на дружеството и макар да работят по разписани правила, имат оперативна самостоятелност при търговията на борсата и имат правото да сключват борсови сделки. Цената, на която "Булгаргаз" ЕАД продава свободните количества газ на борсата, е по-висока от цената на вътрешния пазар, в резултат на което дружеството генерира печалба.

Изнасянето на остатъчните количества газ на борсата не влияе на цената на газа за вътрешния пазар, като нито я намалява, нито я увеличава, тъй като сделките на борсата се сключват през месеца на доставка, когато цената за вътрешния пазар вече е утвърдена от КЕВР и се прилага на практика. С други думи, няма как цената на сделките на борсата да повлияе на цената на газта за потребителите, тъй като борсовата търговия се явява една последваща ценообразуването за потребителите дейност.

Бившият шеф на "Булгаргаз" не е викан за разпит

Бившият шеф на "Булгаргаз" не е викан за разпит

Тази година изтича и договорът с "Газпром", предстоят тежки преговори

Сделките на организирания борсов пазар генерират положителен финансов резултат за "Булгаргаз" ЕАД, т.е. генерират печалба, която спомага на дружеството да заплаща задълженията си към своите доставчици. Този положителен финансов резултат се отразява в годишния финансов резултат и счетоводен баланс на дружеството и накрая на годината след одитна проверка отива под формата на дивидент към едноличния собственик на дружеството - Българския енергиен холдинг (БЕХ), откъдето индиректно впоследствие се влива в държавния бюджет.

Причината за сключването на разследваните сделки на организирания борсов пазар е бил доклад от ръководните длъжностни лица в "Булгаргаз" ЕАД до изпълнителния директор, съгласно който доклад "Булгаргаз" ЕАД е щяло да претърпи голяма финансова загуба от неустойки към своите доставчици, дължими от неприети минимални годишни количества по дългосрочните договори с доставчиците предвид по-малко заявените количества от клиенти на дружеството. С други думи, "Булгаргаз" ЕАД е трябвало да приеме от доставчиците си количества, които не може да реализира на вътрешния пазар. В случай, че не приеме тези количества от доставчиците си, ще следва да им заплати сериозни неустойки. Поради това с доклада е било предложено на изпълнителния директор на "Булгаргаз" ЕАД остатъчните количества газ да бъдат изнесени за продажба на организирания борсов пазар, което е било сторено. В резултат не само са били избегнати загуби, но и е била генерирана печалба.

Булгаргаз имат правото след като извършат продажбата, да отделят средства до републиканския бюджет, каза още Александров.