
Според нея обаче всичко зависи дали следващото правителство ще застане изцяло зад подготвения от правосъдното министерство вариант на кодекс.
Ако това стане може да се мисли за стартиране на непосредствената работа върху нормативния акт и отлагане на ваканцията до приемането му поне на първо четене.
Касабова каза, че трудно може да си представи как ще се вмести във времето новият кабинет, ако не е удовлетворен от параметрите на този проект за кодекс и започне да подготвя изцяло нов, за каквото е необходимо огромно техническо време.
Зам.-председателят на парламента смята, че сегашният проект за кодекс може да стане добра основа, като между първо и второ четене се нанесат усъвършенствания.
Те трябва да се подготвят след широка дискусия с всички професионалисти, които работят в тази сфера.
Касабова обаче е категорична, че на първо четене НПК трябва да бъде приет до средата на септември, за да може да влезе в редовния доклад за напредъка на България.
Тя допълни, че това виждане се споделя и от наблюдатели от Европейската комисия.
Конституционна реформа е възможна единствено, когато има широко политическо съгласие, заяви зам.-председателят на НС.
Според нея задача на депутатите в следващия парламент е да започнат с подобна декларация, за да може да бъде довършена съдебната реформа.
Касабова е на мнение, че вече е нужен не само политически, но и институционален консенсус, за да не бъде отложено членството на България в ЕС.
Днес заместник-председателят на парламента и посланикът на САЩ у нас Джеймс Пардю връчиха дипломи на студенти по право и международни отношения, стажували в продължение на половин година в българското Народно събнатие.
Програмата “На стаж към парламента” се провежда от 6 години с подкрепата на американската Агенция за международно развитие.
Студентите са оставили в парламентарната библиотека 110 разработки от 20 000 страници.
Общо 200 стажанти са преминали през висшия законодателен орган от началото на проекта.