Правителството прие на днешното си заседание промени в Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2022-2024 година, одобрена с Решение № 42 на Министерския съвет от 2022 година. С промените средносрочната прогноза се съгласува с приетите от Народното събрание бюджетни закони за 2022 година (Закона за държавния бюджет, Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса), както и с промените в данъчните закони, съобщиха от правителствената информационна служба.
Промените в Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2022- 2024 година са направени въз основа на изискванията на Закона за публичните финанси като важен елемент на доброто управление на публичните финанси. С приемането им се цели повишаване на прозрачността на бюджетния процес и на качеството на информацията в бюджетните документи, постигане на предсказуема средносрочна рамка, която да осигурява предвидима инвестиционна и стопанска среда, благоприятна за устойчив икономически растеж, както и по-ефективно разпределение и управление на ресурсите при изпълнение на поставените фискални цели.
Според правителството привеждането на бюджетните показатели на първостепенните разпоредители с бюджет за периода 2022-2024 година в съответствие с параметрите на приетите от Народното събрание бюджетни закони за 2022 г. ще осигури актуализирана база, която е необходима за реалистично планиране на средносрочните бюджетни прогнози за следващия период - 2023-2025 година.
Министерски съвет прие също и постановление за изпълнението на Бюджет 2022 в срока, определен в Закона за публичните финанси - до един месец след обнародването на годишния закон за държавния бюджет.
С постановлението се определят конкретни задължения и отговорности на разпоредителите с бюджет при изпълнението на съответните им бюджети. Конкретизират се и показателите по отделните бюджетни програми за първостепенните разпоредители с бюджет.
Регламентира се и идентифицирането на икономии на разходи и трансфери от страна на първостепенните разпоредители по държавния бюджет и резервирането на средства за финансиране на дейности, свързани с превенцията на разпространението на COVID-19, лечението на заразените лица или ограничаване на последствията от коронавируса, както и с оказването на незабавна хуманитарна помощ на живеещите в Украйна български граждани и българи с украинско гражданство, включително при необходимост от евакуация, за предоставяне на хуманитарна помощ за Украйна, както и за извършване на разходи за справяне с последствията от военните действия срещу Украйна.
"Процедурите за отпускане и разходване на планираните средства в Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., които се регламентират в постановлението, подпомагат създаването на добра организация и осигуряването на условия за прозрачност на изпълнението на държавния бюджет.
Постановлението за изпълнението на държавния бюджет съдейства за ефективно и ефикасно разпределение и управление на държавните финансови ресурси, както и за запазване на устойчивостта при изпълнението на държавните функции и осъществяване на основните дейности, финансирани от държавния бюджет", отбелязват от правителствената информационна служба.