Депутатите от Комисията по правни въпроси в Народното събрание одобриха декларацията срещу избора на нов главен прокурор като първа точка от дневния ред. Предложението е направено от председателя на 49-то Народно събрание Росен Желязков. Народните представители гласуваха с 15 гласа "За" и 6 гласа "против".
Припомняме депутати от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС внесоха в парламента в петък, 30 юни, проект на декларация с призив към Висшия съдебен съвет (ВСС) да спре процедурата по избор на нов главен прокурор. Новината идва, след като Висшият съдебен съвет откри процедура за избор на наследник на бившия главен прокурор Иван Гешев на 22 юни, след като по-рано гласува предсрочното му отстраняване от поста. В проекта на декларация се иска изборът на нов главен прокурор да се случи след окончателното произнасяне на Конституционния съд (КС) по жалба на бившия главен прокурор, както и до окончателното приемане на предвижданите промени в Конституцията.
Жалбата на Гешев до КС е срещу законовите промени, които въвеждат механизъм за разследване на главния прокурор и намаляване на необходимия брой гласове за отстраняването му от поста. Гешев беше отстранен именно по новите правила и ако КС ги обяви за противоконституционни, парламентът ще трябва да се съобрази с конституционалистите и да ги преработи. КС ще разгледа и друго питане, което Гешев внесе, а именно дали съдебен съвет с изтекъл мандат може да провежда избор на нов или освобождаване на действащ главен прокурор.
Единственото изказване направи депутатът от ДПС Хамид Хамид, който обясни, че мотивът на председателя на парламента е породен от напрежението след освобождаването на главния прокурор Иван Гешев от длъжност и откритата нова процедура по избор на нов главен прокурор. Допуснато е и образувано дело от Конституционния съд за новите, залегнали промени в Наказателно-процесуалния кодекс относно гласовете, с които бе отстранен досегашния обвинител номер едно, както и текстове от Закона за съдебната власт. Съставът на ВСС е с изтекъл мандат и голяма част от партиите водят задълбочени разговори в детайли за промени в Конституцията, посочи Хамид и призова декларацията да бъде подкрепена.