Министърът на околната среда и водите Емил Димитров разпореди на Басейнова дирекция "Черноморски район" и на РИОСВ-Варна да извършат проверка и да му докладват имало ли е укриване на информация относно замърсяване на околната среда във връзка с авария на тръбопровод във Варненското езеро. Проверката трябва да установи и кои са длъжностните лица от ВиК Варна, които в продължение на 10 дни не са информирали контролните органи за констатирани аномални показания в приборите отчитащи налягане.
Димитров нареди контролните органи до края на седмицата да му докладват за констатациите от проверката, включително за степента на замърсяването и анализа на резултатите от водните проби, взети от РИОСВ и БДЧР на 25.01.2021 г, веднага след получаването на уведомление от община Варна за аварията.
Припомняме, вчера установиха нов теч на отпадни води във Варненския залив.
Ревизоро открил незаконни сметища и в Натура
Когато наказвали кметове, ги нападали по партийна линия
Не за първи път има теч на отпадни води.
През март 2020 година бе установено, че авария е причината за отпадните води във Варненското езеро.
Тогава институциите твърдяха, че замърсяването на водите са с неустановен източник, но цветът им е жълто-кафеникав, носи се и миризма на канализация.
След множество сигнали в социалните мрежи Окръжната прокуратура във Варна се зае да провери за замърсяване на Варненското езеро заради прекъснат напорен тръбопровод.
След като бяха показани и сателитни снимки кметът Иван Портних обяви, че до месец и половина е възможно да приключи ремонтът на авариралия тръбопровод за отпадни води във Варненското езеро. Според него сателитните снимки били спекулация.
На 16 септември 2020 година бе съобщено, че е възстановена тръбата на Варненското езеро.