Все още стои на дневен ред опасността общо 250 малки водноелектрически централи да преустановят дейността си. Само до края на декември изтича комплексното разрешително на 30 мощности, като към момента то няма как да бъде подновено поради приета на скоро спорна наредба. В крайна сметка обаче към момента държавата показва добра воля за решаване на казуса, поставяйки от своя страна няколко изисквания, а проблемът върши към разрешаване. Такава увереност изказа пред News.bg адвокат Георги Тошев от Съюза на производителите на екологична енергия.
Темата за бъдещето на частните електромощности бе повдигната още през лятото от Съюза на производителите на екологична енергия и АИКБ. Тогава те сигнализираха, че заради нова наредба, издадена в последните дни на правителството на ГЕРБ, около 250 ВЕЦ-а има опасност да спрат да работят. Новите правила постановяват изискване собствениците на тези централи да представят документ за учредено право на строеж за водовземните съоръжения в речното корито, ако искат да бъде продължено разрешителното им за водоползване. Такъв документ досега не е бил изискван и няма как тепърва да бъде изваден, казват от бранша.
В крайна сметка до компромисен вариант след поредица от срещи се стигна. Държавата постави като условие ВЕЦ-овете да покрият изискванията по отношение на екологията, като управниците пък се ангажират да променят спорната наредба, ако това стане факт.
Има повод за оптимизъм, че ще се намери работещо решение между държавата и сектора, заяви адв. Тошев. В петък е била проведена последната засега от серия срещи в МРРБ, като вече има окончателна яснота за процедурата, по която е нужно да мине уреждането на статута на водовземните съоръжения.
"Когато този въпрос се реши, тогава и Министерството на околната среда и водите ще има аргумент да промени наредбата за ползване на повърхностните води, която така или иначе противоречи на Закона за водите", каза представителят на съюза.
По думите на Тошев въпросът дали мощностите са законни, никога не е стоял на дневен ред. "ВЕЦ-овете не са незаконни, нито са били, нито ще бъдат. Всички те са изградени според законовите изисквания, такива, каквито ги е задала държавата, а компетентните държавни органи са поставили подписите си под всеки един акт - било то разрешение за строеж, било разрешение за ползване. Целта на настоящите усилия е да се уреди една прозрачна административна процедура с единен стандарт за всички."
ВЕЦ-овете са готови да изпълнят и искането на държавата да платят компенсации за годините назад, в които са ползвали държавна собственост - т.е. дъната на реките. "В тази посока се върви - да бъдат назначени независими оценители, които да кажат колко струва ползването на публичната държавна собственост", съобщи представителят на Съюза на производителите на екологична енергия.
Според Тошев критиките на организации като риболовното сдружение "Балканка", което повдигна темата за неналичието на работещи рибни проходи на ВЕЦ-овете, са продиктувани от користни интереси. "Всеки собственик е заинтересован да опази природата. Енергията от ВЕЦ е най-чистата възможна и най-евтината за българските граждани. Различни субекти са против разрешаването на този проблем, защото може би ще останат без хляб", подозира адв. Тошев.
В края на октомври представителите на ВЕЦ-овете и МРРБ се разбраха собствениците на мощности да изготвят доклади за състоянието на съоръженията и дали те отговарят на техническите, правните и екологичните изисквания. Именно това бе поставено като едно от условията от страна на държавата.
Такава оценка вече са изготвили и входирали 17 малки водноелектрически централи, следващата седмица ще го сторят от още 30, предстои и останалите членове на организацията да го направят, заяви Тошев. "Направихме си нещо като другарски съд, всеки собственик да декларира как точно е изградил и въвел в експлоатация ВЕЦ-а", добави той. И отсече - не се плашим от проверки, който нарушава, нека понесе санкции.
Освен това от асоциацията на малките ВЕЦ-ове подкрепят идеята за изграждане на национална мониторингова система на водните централи, която ще показва в реално време състоянието на съоръженията и реките.