Може и да се възобнови строежът на втората атомна централа след арбитража.
Това намекна енергийният министър Теменужка Петкова, която реагира с извънреден брифинг на твърденията на Румен Петков.
Два арбитража се водят от 2013 от две енергодружества по решения на бившата ДКЕВР. Процесуалното ни представителство се осигурявало от финансовото ведомство. Според министъра тя е изпълнила закона за достъп до обществена информация, за да се отговори на питанията на Румен Петков. Голяма част от отговорите били в трета институция. Тя изискала от другите органи данните, за да отговори на искането на заместника на Георги Първанов. Това наложило забавяне на отговора.
За АЕЦ "Белене" тя изтъкна, че няма да плащаме 800 милиона евро, както се опасява Петков. Финансовото ведомство определило кантората, която да ни защитава. Хонорарите не били обвързани с изхода от делото.
Според Теменужка Петкова трябвало да се гарантира адекватна защита на интересите ни в едно такова дело. Тя не е съгласна, че сега втората централа е щяла да работи. Петкова припомни, че стратегическият инвеститор RWE се е отказал от проекта.
Не е редно да се връщаме назад, каза енергийният министър. Искам да гледаме напред, призова тя. Трябвало да се търси прагматично решение за изхода от тази ситуация. Правителството искало бързо да се реши казусът. Самите документи показвали защо я няма АЕЦ "Белене".
Кой е вреден и кой е полезен ще покаже времето, изтъкна Теменужка Петкова.
Прави се пълен анализ за бъдещето на втората централа. Не изключваме нито един вариант, поясни тя за варианта да възобновим строежа на централата. Каквото и да решим обаче ще трябвало да работим с "Атомстройекспорт".
Не изключваме нито един вариант, отговори енергийният министър в отговор на въпрос на News.bg възможно ли е да построим АЕЦ Белене, след като вече имаме лицензирана площадка и готов реактор. Искаме с всички партии да го решим, обясни Петкова. По думите й, към който и вариант да тръгнем, той трябвало да е взет със съгласие между всички. Според нея, ако решим да правим втора централа, изниквал въпросът откъде ще се намерят парите.
Коментарите на Петкова идват няколко часа преди българска делегация с премиера Борисов да замине на посещение в Иран. Предполага се, че българската делегация ще сондира дали може да продаде оборудването за АЕЦ „Белене” на Ислямската република.
Comon Sense
на 11.07.2016 в 14:10:12 #12Ако има дълновидни политици, няма да мислят а ще действат. Съвсем скоро, електрическата енергия ще има по-голямо значение от петрола. Скоро, ще има само електрически коли. Така, че вижте малко по-далеч от 10-20 години и действайте. Защитете интересите на България, иначе утре ще сме съвсем зависими.
трактор
на 10.07.2016 в 16:13:21 #11Е_С_ССР на 10.07.2016 в 15:42:20 ============== не съм искал да те обиждам а това с панелката беше образно казано - когато достигнем нивото на развитие да си играем с ядрениия разпад и синтез, тогава златото няма да има никаква стойност (понеже ще можем да го синтезираме от всеки друг елемент). Тогава най-скъпите елементи ще бъдат тези с най-отрицален или най-положителен енергиен баланс. Не знам дали помниш от 8-ми клас - колкото по-в центъра на Менделеевата таблица се намира един елемент, толкова по-енергийно балансиран е той. Желязото е енергийно неутрално, затова е и най-срещаният във Вселената елемент. Това означава че ако използваме желязо за да правим злато, то трябва да привнесем енергия отвън (т.е. няма да можем да се топлим от процеса ) За сметка на това, ще имаме желязо в изобилие, т.к. правенето му при всички случай ще бъде свързано с отделяне на енергия.
hmmm
на 10.07.2016 в 15:47:59 #10Хермес, вече писах Козлодуи не е вечен, АЕЦ се строи години наред, фотоволтаиците и перките не могат да осигурят пълното потребление. Не само че беше огромна грешка още в началото да се напъват да изпълняват критерия по 2020, но и се беше чист политически популизъм, за който сега всички плащаме. Аз не съм експерт в това, но не толкова трудно да се проумее че алтернативни технологии са вносни , тоест скъпи, а предвид че нямаме опит с тях и поддръжката им е скъпа, так че дори с след 15 години когато трябва да почнат да имат реална рентабилност, няма да излезе сметката защото всичко е било прекалено скъпо, а след толкова време е и вече амортизирано. Начина беше да се търсят собствени разработки и да не се бърза, но някои не видяха възможност в БАН, а само старчета. Не съм и чак такъв фен на ядрената енергия, въпреки че я определят като една от най-чистите, е доста рискова, пък и по мое мнение за изработката на самите части и оборудване на тези централи също отиват доста емисии и замърсители. Германия ако тръгва да затваря една врата си има други отворени за които ти не си и чувал, примерно за разработките на базата на съветския ТОКАМАК на който те наскоро имаха някакъв напредък.
Е_С_ССР
на 10.07.2016 в 15:46:51 #9Xa-x@v на 10.07.2016 в 15:35:08 Така е, но когато говорим за проект на стойност между 6 и 10 млрд евро, каквито са различни оценки, просто говорим за различни измерения. Ако се докаже, че имаме нужда от ядрена енергетика и тя е ефективна, ок. Всичко друго е верига на шията.
Е_С_ССР
на 10.07.2016 в 15:42:20 #8трактор Това какво е IQто на човек може да се направи преценка след като поразговаряш с един човек за известно време. Моята я направих за hmmm на база на доста от неговите коментари, които показват чиста доза спамерство и говорене на общи приказки. Ако си следял коментарите от по други теми и сега правиш генерално заключение на тях, тогава съм съгласен, че можеш. Ако го правиш въз основа на един коментар за АЕЦ, тогава може да се спори. Да, не съм експерт в ядрената енергетика и ако ти имаш такива претенции то не ме интересува, всеки има различни интереси. Иначе нямаше нужда от безплатния урок за термо-едрения синтез. Благодаря, че ме просветли, но този урок повечето от нас са го минали в 8 ми клас в час по физика. И не, не живея в панелка
Xa-x@v
на 10.07.2016 в 15:35:08 #7СССР То всичко,което се прави в България е престъпление.Какво да кажем за половината и нагоре простаци,които са взели такива заеми не отговарящи на доходите им или за банките,които са им ги отпуснали. Обаче има разлика между двете неща,които посочваш и трябва да я правиш.
трактор
на 10.07.2016 в 15:28:44 #6Е_С_ССР на 10.07.2016 в 14:05:42 #2 Във време когато целият свят обръща поглед към алтернативни източници на електроенергия, страната поглежда назад към ядрената енергетика, ======================== всъщност ядрената енергетика е най-алтернативния от всички останали алтернативни източници взети заедно, просто методите, чрез които тази енергия се извлича понастоящем са доста примитивни и създават доста проблеми като този с безопасността или със съхранението на отпадъците. Но за да разбереш това се иска доста по-високо IQ от това, което притежаваш (когато ръсиш обиди, трябва да си готов и да понасяш такива). Слънцето например 'работи' на принципа на ядрен синтез (обратното на ядрен разпад, на базата на който работят нашите реактори), а ние тука на Земята обираме трохите на тази енергия с фотоволтаици (един от твоите алтернативни изчточници на енергия). Всичко твърдо около теб е потенциален източник на ядрена енергия, бросто трябва да създадеш необходимите условия да я извлечеш независимо дали ще бъде посредством ядрен синтез или разпад, и при двата създаваш от един елемент - друг, като от при процеса се отделя енергия. Дори можеш да превръщаш от оловото злато, а от отделената енергия да си топлиш панелката през зимата :-).
hmmm
на 10.07.2016 в 15:24:29 #5Е_С_ССР нарочно ли се правиш на неразбрал или си малоумен по дефиниция? Написал, някои оскъпиха и замотаха проекта, инвеститора усети каква е работата и се махна преди тролчета като теб да ходят да му правят платени протести. За държавно финасиране изобщо нямаш никакво основание на дрънкаш предвид заемите които се взеха ей така, някой просто да си осигури спокойствие. Консултанта беше нает след като вече беше ясно че ще бъде спрян проекта, какво се опитваш да увърташ тук и да лъжеш, ти сам си написал че инвеститорът го няма, на толкова плоски глупости и децат не вярват, засрами се поне малко троляк. Другите неща пак са папгалските опорни токи и лъжи мощността на турските са си за тях си, те имат заводи, ние не, дилетант такъв. Имахме изгодни договори за гориво и връщането на отработеното обратно в Русия, сега знаеш ли защо се строи хранилище на наша територия, а малоумнико?
Е_С_ССР
на 10.07.2016 в 15:13:41 #4hmmm Едва ли ти е ясно, че си кретен с IQ на 3 годишно. Когато основният инвеститор в проекта, RWE, се оттегли и няма перспектива за намирането на друг частен такъв - какво ли означава това дори за лайк като теб? Това означава държавно финансиране и огромен бюджетен дефицит, който няма да го плащаш ти, недоклатен. Когато конултант от ранга на HSBC направи оценка за икономическата неефективност и необоснованост на проекта, тогава дори руски лизачи като теб мълчат. Когато Турция си строи не една а няколко собствени АЕЦ, тогава на кого ще продаваме електроенергия във региона, кретен? Когато цената на урана се покачва всяка година, а България разчита изцяло на внос, ти ли ще копаеш за българско находище за компенсиране на високите цени, русофилистико? Когато цената на възобновяеми алтернативи като вятърната енергия се по-евтини, ефективни и екологично чисти защо не се инвестира в тях, а в ядрена такава в регион който е земетръсо-активен от другата страна на Дунава, а спамер? Живей се в своя имагинарен свят и недей се обажда неподготвен, будала.
hmmm
на 10.07.2016 в 14:51:57 #3Е_С_ССР папгалски тролясник, на теб едва ли те ясно че АЕЦа в Козлодуй не е вечен, а изграждане на нов отнема години. Едва ли ти е ясно че буквално поддържаш стратегията на Стратфор за геноцида над българското население и подмяната на етноса езика и историята. Едва ли ти е ясно че алтернативни източници в момента са на загуба и за да могат да се избият парите от инвестицията се блъскат допълните пера в сметките ни за ток. Едва ли ти е ясно че можем на изнасяме ток на печалба за половината балкани преди някой друг да го направи. Едва ли ти е ясно че някои нарочно оскъпиха всичко така че да изглежда че няма полза и ти го навряха в малоумната тиква да го повтаряш защото си просто "материал" и те знаят че си папагал, да не споменавам милионите за хонорари за външни консултантни дори след това или пък Уикилийкс какво даде като данни за целите на Клинтън тук.
Е_С_ССР
на 10.07.2016 в 14:05:42 #2Първанов и неговият 'голям шлем' целеше не само вземане на огромни комисионни, вече приведени в действие най-вероятно в хотела на сина му, но и увеличаване на влиянието на Русия върху България. Във време когато целият свят обръща поглед към алтернативни източници на електроенергия, страната поглежда назад към ядрената енергетика, изграждането на която струва доста над това което можем да си позволим. За страна със силно намаляващо население, което по прогнози на ООН ще клони към 5.5 млн през 2050 в най-добрият случай, ние ще изграждаме втора атомна централа? Надявам се по силата на някакво чудо да може индустрията на страната да се възроди и изискване към допълнително мощности напълно да оправдае строежа на многомилиарден проект като Белене. Дотогава обаче такова изграждане би граничило с лудост ала КТБ. Ако това е единстената алтернатива за момента, то явно няма какво друго да се направи тъй като реакторът или може да се продаде на третат страна, но тъй като не говорим за продажба на велосипед, комплексиката на съоражението не предполага лесно пласиране. Георги Първанов и колегите му от БСП отново ни пращат ни пращат да гребем дъното. Най-бедната страна в ЕС да си позволи да изгражда нови ядрени мощности при сегашните ни икономически реалности и перспективи е престъпление.
Comon Sense
на 10.07.2016 в 13:39:42 #1... Властта мисли ... Браво, най-после мисли. В интерес на България е Белене да беше построено още преди 20 години, ама къде толкова акъл. След като се изхарчиха толкова много пари ... най-после мислят.. И мислете добре, дайте го на чужденци за да прибират печалбата и данъците други - не България ...