Сърбия предприе дипломатическа офанзива, за да оспори независимостта на Косово. Белград поиска Общото събрание на ООН да реши какво да е бъдещето на бившата сръбска южна провинция.
Ходът последва след решението на Международния съд в Хага през миналата седмица, че отделянето на Косово от Сърбия през 2008 г. не е в нарушение на международното право. В проекторезолюцията на сръбското правителство се признава решението на съда, но се посочва, че „едностранното отделяне не може да е приемлив начин за разрешаване на териториални въпроси".
„Правителството призовава замесените страни да достигнат до приемливо за всички тях решение... чрез мирен диалог и в интерес на мира, сигурността и сътрудничеството в региона", пише в проекторезолюцията.
През миналата седмица сръбското правителство обяви, че ще изпрати свои дипломатически представители в 55 страни, за да спре други държави да признаят независимостта на Косово. Посланиците в още 40 столици ще направят същото.
В проекторезолюцията сръбското правителство иска Общото събрание на ООН да включи в дневния ред на своята 66-та сесия въпроса за „бъдещи действия след решението на Международния съд в Хага, което няма задължаващ характер".
На 28 юли 2010 г. сръбският външен министър Вук Йеремич замина за САЩ, за да се срещне с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
В същото време властите в Косово съобщиха, че ще подновят кампанията си и ще лобират за признаване от още държави, за да може да бъде осигурено членство в ООН. До момента независимостта на Косово са признали 69 страни, включително България.
Косовският зам.-министър на външните работи Вльора Читаку заяви, че Сърбия трябва да се откаже от „манталитета си от миналото и да признае новата ситуация".
„Ние повтаряме своето предложение към Сърбия за сътрудничество и диалог по въпроси от взаимен интерес, но Белград трябва да знае, че независимостта и териториалната цялост на Косово са недосегаеми", каза тя и по този начин за пореден път, макар и индиректно, обяви случая Косово за „уникален".
Оценка за „уникалност" би могло да се даде на всеки отделен случай, засягащ искане за сепаратизъм, сецесия или самоопределение, ако на преден план се изтъкнат отделни аргументи от историческо, етническо, верско или политическо естество.
Когато става въпрос за признаване на правото на самопределение и независимост обаче, необходими са не само достатъчно силни аргументи, но и достатъчен брой субекти на международните отношения, които признават тези аргументи, включително водещи велики сили - гаранти на международния правов ред.
Какви са „аргументите" на Косово?
Първият от тях е, че областта влиза в границите на сръбската държава през 1913 г. с „доминиращо албанско население", което възприема сръбската власт като „окупатор".
След разпадането на Кралска Югославия по време на Втората световна война това население се включва в съпротивата с желание за присъединяване към Албания. На проведената антифашистка национално-освободителна конференция за Косово (31.12.1943 - 02.01.1944 г., Буяни) е приета резолюция, с която се изразява „волята на албанския народ" за обединение чрез самоопределение.
По решение на ЮКП обаче това желание е осуетено. Под натиска на сръбските комунисти, Тито изпраща през 1945 г. няколко дивизии в Косово, които решават въпроса за оставането на областта в рамките на Сърбия.
Вторият аргумент е, че в рамките на СФРЮ и СР Сърбия албанците са признати като народ, а не като малцинство или малцинствена група. Това легитимира техните искания за „равнопоставеност" с другите народи във федерацията. Частично те се осъществяват с конституцията на СФРЮ от 1974 г.
Но придобитият по-благоприятен статут - Социалистическа автономна област, е замислен от Тито и неговото обкръжение с цел не толкова да се отговори на интересите на албанците, колкото да се ограничи сръбското влияние в Косово и да се балансират междурепубликанските отношения във федерацията в духа на т. нар. братство и единство.
Третият аргумент е, че сръбската политика по отношение на албанците в Косово е била „ксенофобска" през целия период на съвместно съжителство. Според Прищина от 1913 г. до средата на 60-те години на миналото столетие в областта е вършено „нечувано насилие и терор".
В отговор на сръбската политика в областта, постепенно с годините ескалира „албанският отпор". Отначало той е спонтанен, а от 80-те години на 20 век става организиран и целенасочен.
Конфликтът на етнонационална основа между албанци и сърби достигна своя връх след като в края на 80-те години, в началото на разпадането на Югославия, Милошевич отне автономията на областта и започна „етническо прочистване". Това предопредели и неуспеха на всички опити за постигане на решение на конфликта чрез преговори между Прищина и Белград.
Както е известно, противоречията на етнонационална основа между сърби и албанци ескалираха в края на 90-те години на 20 век до въоръжен конфликт. Сърбия изгуби контрола си над Косово през 1999 г., когато НАТО проведе бомбардировки, за да сложи край на войната в областта.
След девет години като международен протекторат мнозинството от косовските албанци обявиха независимостта си от Сърбия с подкрепата на САЩ и ЕС, но Белград заяви, че никога няма да приеме това. В същото време Белград блокира членството на Прищина в регионални организации и спира стоки и хора с косовски документи да влизат на сръбска територия.
Ако запази тази своя позиция по Косово обаче, Сърбия рискува възможността да постигне прогрес при постигане на целта си да се присъедини към ЕС. Ето защо подсказваните на международния фактор и желани от Белград алтернативни решения са: широка автономия на Косово в рамките на Сърбия или разделяне на областта.
Що се отнася до разделянето на Косово, следва да се има предвид, че разделянето на град Митровица и района около него по река Ибар би засегнало сърцевината на икономиката на областта. Там се намира металургичният комбинат „Трепча" и принадлежащите му залежи на въглища и рудни богатства. (Преди разпадането на СФРЮ в комбината "Трепча" са работили към 20 - 22 000 работници. През 1999 г. същият е затворен. Сега само в северната част на областта, населена главно от сърби, чакат работа 3 000 души.) За албанците тази опция е абсолютно неприемлива.
Съществува и вероятността при посочените алтернативни на независимостта решения албанците да предприемат радикални ходове, включително и въоръжени действия вътре и извън областта. При това, следва да се има предвид, че става въпрос за въоръжени и обучени хора, които разполагат и със свои легални и нелегални военни формирования.
Подобен въоръжен конфликт несъмнено би имал рискови последици за Македония, Босна и Херцеговина и в по-широк план.
Отказът да се признае Косово, да се настоява за запазване на статуквото и да се поддържа мнението, че е възможно постигането на договор между сърби и албанци за компромисно решение, би означавало и замразяване на конфликт с потенциална опасност от албанско-сръбска (не косовско-сръбска) война.
Защото, реално погледнато, след интервенцията на НАТО и фактическото положение на Косово като международен протекторат извън юрисдикцията на Сърбия и символичната граница с Албания, по същество, териториалното и духовното „обединение на албанския народ" в голяма степен вече е свършено.
Затова и въпросът относно възможността за обединение на Косово с Албания, кога и как би се осъществило, не би следвало да се разглежда като актуален. Той не се обсъжда нито в Тирана, нито в Прищина.
Но страховете и съмненията, лансирани в политическото пространство, че подкрепената в Хага независимост на Косово би била прецедент в международните отношения остават. Подхранват ги Южна Осетия и Абхазия...
Firstwave
на 04.08.2010 в 17:36:10 #23Прост сърбофил.
Mitsubishi
на 04.08.2010 в 07:52:57 #22Къде е Белград на тази карта
Къде
http://urbanrail.net/eu/euromet.htm
България е по-напред от Сърбия по всеки един критерий, който съществува:
1. По-голяма територия.
2. По-голямо население.
3. По-висок БВП, БВП на глава и БНП.
4. Излаз на море.
5. Членство в НАТО.
6. Членство в ЕС.
7. Предстоящо членство в Шенген (2011).
8. Предстоящо членство в Еврозоната (2013).
9. София е по-голяма от Белград по население (Wikipedia - EN).
10. София има най-бързорастящото метро, Белград няма такова.
11. Летище София има по-голям трафик в пъти.
12. От Сърбия тепърва ще излизат държави, като Войводина, Западни покрайнини, Прешево, Санджак.
13. България е била 4-та в Света по-футбол, Сърбия отпадна, като последна в групите на Световното в ЮАР.
14. България има по-дълга автомагистрална мрежа от Сърбия.
За какво сравнение ми говориш въобще
Ако нещата се мериха в обиколки на стадиона, то България вече 10-тина обиколки напред!
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_cool.gif?_=1446728989)
Mitsubishi
на 04.08.2010 в 07:42:52 #21@ marcovb88 Нема такъв малоумник като теб, така както нема по-просто животно от всеки един сърбин!
По всякакъв критерий България е много пред Сърбия!
Както и София е отдавна много по-голям град от Белград (БЪлград)!
За метрото е смешно да ми говориш. Плановете за метро не означаваче нещо в Белград се строи. В София сега се започва 3-ти метро диаметър.
http://urbanrail.net/eu/sof/sofia.htm
Ето колко струва жалката Сърбия - държава без излаз на море и без бъдеще:
GDP (purchasing power parity)
Rank - country - GDP (purchasing power parity) - Date of Information
18 - Turkey - $ 863,300,000,000 - 2009 est.
34 - Greece - $ 341,000,000,000 - 2009 est.
44 - Romania - $ 255,400,000,000 - 2009 est.
54 - Hungary - $ 184,900,000,000 - 2009 est.
72 - Bulgaria - $ 90,510,000,000 - 2009 est.
76 - Croatia - $ 79,210,000,000 - 2009 est.
77 - Serbia - $ 78,360,000,000 - 2009 est.
87 - Slovenia - $ 55,840,000,000 - 2009 est.
106 - Bosnia and Herzegovina - $ 29,070,000,000 - 2009 est.
117 - Albania - $ 22,900,000,000 - 2009 est.
126 - Macedonia - $ 18,770,000,000 - 2009 est.
152 - Montenegro - $ 6,708,000,000 - 2009 est.
156 - Kosovo - $ 5,300,000,000 - 2008
GDP - per capita (PPP)
Rank - country - GDP - per capita (PPP) - Date of Information
43 - Greece - $ 32,100 - 2009 est.
50 - Slovenia - $ 27,900 - 2009 est.
63 - Hungary - $ 18,600 - 2009 est.
69 - Croatia - $ 17,600 - 2009 est.
89 - Bulgaria - $ 12,600 - 2009 est.
96 - Romania - $ 11,500 - 2009 est.
98 - Turkey - $ 11,200 - 2009 est.
104 - Serbia - $ 10,400 - 2009 est.
108 - Montenegro - $ 9,800 - 2009 est.
112 - Macedonia - $ 9,000 - 2009 est.
131 - Albania - $ 6,300 - 2009 est.
132 - Bosnia and Herzegovina - $ 6,300 - 2009 est.
172 - Kosovo - $ 2,500 - 2007
Източник: https://www.cia.gov/index.html
Хайде нали разбираш цигански, чети тук:
Javni dug u junu 10,8 mlrd. evra
16. jul 2010.
Izvor: Tanjug
Beograd -- Javni dug Srbije na kraju juna bio je 10,8 milijardi evra, što je 32,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavilo je Ministarstvo finansija.
Na kraju prošle godine javni dug bio je 9,85 milijardi evra, što znači da je u prvih šest meseci 2010. povećan za oko 952,7 miliona evra, objavljeno je na sajtu ministarstva.
Javni dug Srbije na kraju maja bio je 10,54 milijardi evra, što znači da je tokom juna povećan za oko 260 miliona evra.
Ukupne direktne obaveze Srbije na kraju juna bile su 9,21 milijardi evra, pri čemu je unutrašnji dug bio 4,14 milijardi evra, a spoljni dug 5,07 milijardi evra. Ukupne indirektne obaveze na kraju juna bile su 1,59 milijardi evra.
Na kraju 2008. godine javni dug Srbije bio je 8,78 milijardi evra, što je bilo 25,6 odsto BDP-a.
Нема по-пропаднала държава от Сърбия - държавата на свинарите със скарите и чалгата!
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
marcovb88
на 03.08.2010 в 22:25:44 #20късогледите се радват че ще има един прецедент и една държава създадена извън закона на балканите защо се радват защото на съседите им се случва защо ги мразим защото федерацията ни комплексира те ходеха до австралия без визи и имаха всичко на пазара а булгаристанците си седяха в соц лагера с 200 лева заплата на лошите сърби им се връщало за какво им се връща е тука примери от историята много аз не знам обаче да има една с една съседни страни и народи които не са имали воини и конфликти а че и в българия има области с също преобладаващо турско население и по също толкова законен начин то може да поиска самостоятелност или автономия а това не е проблем и ако обаче турция прояви интерес да инициира такива събития ако примерно и се откаже присъединяване в ес или ако булгаристана го изгонят оттам тогава аз въпреки че нямя да се радвам с удоволствие ще се радвам така както вие се радвахте на признаването от сърбия на автономията на територията на българия нали принципа е един а и акъла ни е същ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_biggrin.gif?_=1446728989)
marcovb88
на 03.08.2010 в 22:15:08 #19a злобата и зависта е типична черта за малкия жалък и нищожен човек тои живее за да мрази и се радва на проблемите на другите вместо на своите успехи това му е начина на съществуване повечето българи притежават тези качества и затова никога и в нищо няма да успеят може да се каже че са мъртвородени великодушие ,прозорливост,интелект ,дълготраини интереси ,справедливост и други тем подобни неща просто не съществуват
marcovb88
на 03.08.2010 в 22:06:00 #18а за проблемите на българия през 20 век са виновни българските управници кото бяха винаги на грешната страна а не сърбите които е смешно да се обвиняват когато ти дават баницата на тепсия никои не я отказва след това за комунизма пак не са виновни сърбите защото ако се бяхме ориентирали към федерация с тях в момента щяхме да сме млада държава с много по добре развита инфраструктура и закони и организация и стари бизнес традиции а не мутренска трагедия и много вероятно към територията на българия щеше да се присъедини македония а ако ли не хората живеещи там щяха да имат самосъзнание на българи защото нямаше да ги е срам да са сънародници на голтаците и мизерниците от комунизма
marcovb88
на 03.08.2010 в 21:59:03 #17абе малоумник сърбия е държава която българия не може да и стъпи на малкия пръст в много отношения и за разлика от македонците които се отричат от българския си произход то в черна гора половината а в босна една трета от населението имат самоопределяне на сърби това по отношение на населението а в скоро време черна гора по развитие на туризма и други показатели ще е монте карло на балканите за метрото
в софия е смешно да се говори но и в белград се строи таков и то минава под дунава за твое сведение .
освен това белград е 2 пъти по голям и доста по красив град ,брутния продукт на сърбия остъпва но с малко на този в българия въпреки това че българия е в ес и хората в двете държави живеят не по различно в скоро време след срива на имотите ще видите обратната тенденция
в сърбия се плащат данъци и държавата е по организирана и богата и нещата са регулирани доста по добре
спорта на сърбия е на светлинни години напред
емигрантите на сърбия а доста по заможни и богати от българските и инвестират много повече пари
така че ходи на село баи ганио прост а наи добре си изрежи воиводина на една карта и западните покраинини и си ги гледаи на стената и си живеи в изкуствения си свят и бъди щастлив ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
Mitsubishi
на 03.08.2010 в 21:37:43 #16Никога не трябва да се позволява Сърбия да влезе в ЕС! Вето дод упка! Србе на врбе!![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_cool.gif?_=1446728989)
Mitsubishi
на 03.08.2010 в 21:35:27 #15Долу сръбската сган! Колко и малка и жалка е Сърбия днес!
Държава наполовината на България по площ и БВП, държава без излаз на море, без метро в столицата им и без никакво бъдеще! ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
отдалече
на 03.08.2010 в 16:33:37 #14Вън сръбските окупатори от нашите Западни покрайнини!!! Техните престъпления към нашия народ са огромни. На тях дължим и ситуацията с днешна Македония.
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/bgflag.gif?_=1446728989)
Firstwave
на 03.08.2010 в 15:35:05 #13Православни - ДА, приятели на сръбските окупатори - НИКОГА. Сърбите са окупатори и досега не са загубили педя сръбска земя. Ще дойде ден всички сърби да се съберат под една слива.
grifit
на 03.08.2010 в 10:18:54 #12Разделяй и владей!
останаха ли православни в БГ
STG
на 02.08.2010 в 22:48:40 #11marcovb88, викай си колкото си искаш и сърбите така викат а заграбените от тях вземи постепенно се освобождават то присъствието им
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
marcovb88
на 02.08.2010 в 17:27:10 #10и всяка държава с сепаратиско движение няма да признае косово като испания например и изобщо това е страшен прецедент СВОБОДА ЗА КАТАЛУНИЯ СВОБОДА ЗА БАСКИЯ СВОБОДА ЗА ТРАНСИЛВАНИЯ СВОБОДА ЗА КЪРДЖАЛИ И РАЗГРАД МАЛОУМНИЦИ ПО ДОЛУ А И ДА ВИ ЯД И ДА НЕ ВИ Е СЪРБИЯ ПАК Е НОМЕР ЕДНО И НА ВОДНА ТОПКА И НА БАСКЕТ И НА ВОЛЕИ И НА футбол да го духате
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_biggrin.gif?_=1446728989)
marcovb88
на 02.08.2010 в 17:19:40 #9абе малоумници не само воиводина никога няма да се отцепи за ваше съжаление но и сърбия ще си защити интересите милошешич и комунизма са отминали времена а сега в сърбия упрашляшат марионетки на сащ и така че щат не щат ще се търсят решения приемливи и за 2 те страни така че актуализираите си чиповете в безмозъчните си глави
Mitsubishi
на 02.08.2010 в 09:46:35 #8Независимост за Косово! Независимост за Войводина! Независимост за Западните покрайнини! Независимост за Прешево! Независимост за Санджак!
Д-р Косев
на 02.08.2010 в 08:42:34 #7Сръбския шовинизъм трябва да бъде скопен, за да се сложи край на антибългарската пропаганда в Македония и тормоза на нашите сънародници в Западните Покрайнини. Сърбофилите в България са сред най-злостните национални предатели. Изключвам мутантите - рожби на българо съветската дружба. На тия нещастни и объркани хора не можем да им търсим отговорност, те трябва да бъдат лекувани заради травмите в детството.
Balkandji Yovo
на 02.08.2010 в 07:50:43 #6На сърболяците им е зле-толкова по-добре! Били активизирали дипломацията си
Освен Уго чавката,Ким Чен Ир-овците,Путя и мумията Фидьо,кой друг ви бръсне сърболивата слива?
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
don
на 01.08.2010 в 18:22:18 #5Днес Косово, утре Кърджали. Почти няма държава в Европа, където да няма малцинство което иска отделяне...
Mitsubishi
на 01.08.2010 в 10:28:35 #4Незвисимост за Косово, Западните покрайнини и Войводина! Србе на врбе!